Замразени зеленчуци за бебешки домашни храни

  • 11 193
  • 20
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Мадам Бондюел,
ще ми е интересно да науча дали имам право за една моя теория.
Летните бебета най-често биват захранвани около петия-шестия си месец, тоест късна есен и зима, когато, разбира се, няма особено изобилие от плод-зеленчук.
Някои предвидливи майки замразяват по-отрано различни зеленчуци за бъдещото захранване, но повечето не го правят и се сещат когато дойде време да въвеждат разнообразни храни в менюто на бебето, а такива (освен консервирани и замразени) няма особено много.
Повечето майки се притесняват от замразените зеленчуци - дали нямат пестициди, консерванти, обработващи препарати... и се чудят дали са подходящи за децата им.

Това, което си мисля аз, е:
Зеленчуците, които се продават (независимо на коя марка) най-вероятно са брани и консервирани в периода, когато са били най-евтини, съответно най-изобилни, а може би - и най-малко подложени на химически обработки (когато им е сезона, а не са парникови, може би се обработват по-малко? не знам). Те се замразяват шоково в общия случай, тоест не губят особено много от качествата си.
Следователно, ако горните ми разсъждения са верни, замразените зеленчуци са подходящи за бебета (въвеждани според възрастта на детето, което няма отношение към въпроса всъщност).

Имам ли право или греша?

П.с. питането, пак да кажа, е за замразените зеленчуци по принцип, не на конкретна марка.

# 1
  • Мнения: 334
Добрата новина за замразените зеленчуци е, че не би следвало изобщо да съдържат консерванти, тъй като замразяването само по себе си спира както ензимните реакции на разграждане, така и евентуалния растеж на бактерии. Така че, конкретно по отношение на консервантите, няма причина за притеснение. Ако малко излезем от рамките на замразените зеленчуци, за всички хранителни продукти производителите са длъжни да упоменат ако има консерванти.

Наистина, по правило зеленчуците се замразяват в най-добрия по отношение на развитието им период. Моментът с пестицидите и генномодифицираните храни, обаче, е малко по-деликатен. Не във всички случаи е лесно проследимо откъде идват продуктите. По отношение на пестициди има конкретни норми на съдържание, определени от Европейския съюз. Те, обаче, не са създадени конкретно за най-малките, а за средностатистичекия възрастен потребител.

Темата с генномодифицираните продукти все още е доста спорна и няма окончателно становище дали това е добро или не. В основата на процеса при всички случаи лежи природата, в естествена среда също се получават мутации, това е нормално и в никакъв случай не е задължително лошо. Най-често модифицираните зеленчуци са соевите кълнове и царевицата.

Съветът ми към майките, които захранват бебета е да подхождат с внимание към избора на замразени зеленчуци, ако решат да употребяват такива.   

# 2
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.............
Съветът ми към майките, които захранват бебета е да подхождат с внимание към избора на замразени зеленчуци, ако решат да употребяват такива.  
Благодаря, ще се възползвам от съвета!   bouquet
Аз съм сега точно в периода на захранване на бебето ми и много внимателно подбирам зеленчуците в менюто и!   bouquet

# 3
  • Мнения: 52
Аз готвя на дъщеря ми само от вашите замразени продукти и съм много доволна Simple Smile
А беше злоядо дете Wink От както и готвя домашно сготвени храни се храни доста добре... било то с броколи ...било то с карфиол всички видове зеленчуци са и любими Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 258
Аз готвя на дъщеря ми само от вашите замразени продукти и съм много доволна Simple Smile
А беше злоядо дете Wink От както и готвя домашно сготвени храни се храни доста добре... било то с броколи ...било то с карфиол всички видове зеленчуци са и любими Simple Smile


И аз така.до ден днешен му приготвям било ориз със зеленчуци или само зеленчуци.Хапва си ги без да се мръщи Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 6 260
Малката, когато я захранвах, много обичаше спанак. Честно казано, имах много по-голяма вяра на замразения на известни фирми в големите вериги (мисля си, че е по-вероятно да разполагат с необходимата техника за правилното му превозване и съхранение от кварталните магазинчета), отколкото на този на пазара и по отношение на пестициди, и по отношение на нитрати.  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 961
Най-често модифицираните зеленчуци са соевите кълнове и царевицата.
Има ли начин да разпознаем модифицираните зеленчуци? Чувала съм, че производителите са длъжни да обявяват, че продуктът е генномодифициран, но доколко се случва това в реалността си остава един голям въпрос?!  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 184
Мадам Бондюел, бих желала да попитам през какъв контрол преминават продаващите се на пазара или в хранителните супермаркети пресни зеленчуци. Изобщо някой тества ли ги за нещо? Аз също предлагам на бебето си от вашия замразен спанак, сега разбирам, че в него има максимум 70 % от позволената норма за пестициди.
Какъв е коментарът ви за накисването на зеленчуците във вода за очистването им от пестициди и как стои въпросът конкретно със замразените?

# 8
  • Мнения: 334
Най-често модифицираните зеленчуци са соевите кълнове и царевицата.
Има ли начин да разпознаем модифицираните зеленчуци? Чувала съм, че производителите са длъжни да обявяват, че продуктът е генномодифициран, но доколко се случва това в реалността си остава един голям въпрос?!  Rolling Eyes

Не, чисто визуално няма как да се разбере дали дадено растение е било генномодифицирано или поне не в преобладаващата част от случаите. За съжаление, няма как да отговоря на въпроса "какво се случва в действителност".

# 9
  • Мнения: 334
Мадам Бондюел, бих желала да попитам през какъв контрол преминават продаващите се на пазара или в хранителните супермаркети пресни зеленчуци. Изобщо някой тества ли ги за нещо? Аз също предлагам на бебето си от вашия замразен спанак, сега разбирам, че в него има максимум 70 % от позволената норма за пестициди.
Какъв е коментарът ви за накисването на зеленчуците във вода за очистването им от пестициди и как стои въпросът конкретно със замразените?

Не мога да отговоря на въпрос по отношение на политиката на супермаркетите, не съм достатъчно запозната. Чувала съм, че се прилага входящ контрол, но за по-конкретен отговор ще трябва да се обърнете към някой друг.

Пресните зеленчуци трябва да се мият заради механичните частици, полепнали към тях. Ако пестицидите са на повърхността на растението, измиването/ накисването би могло да понижи нивото им, особено в случай, че те са водоразтворими. Ако са мастноразтворими, тогава вероятността растението да е "поело" от тях е по-висока, а в такъв случай отмиването с вода няма да се окажа ефикасно.

По отношение на детското хранене е добре да се посъветвате с педиатър или диетолог, що се отнася до периода на захранване преди да е въведено месо. Не казвам, че не трябва да се употребяват замразени и/или консервирани зеленчуци, но е хубаво да имате мнението на специалист преди това.

Поздрави

# 10
  • Мнения: 1 027
Аз захраних детето си с пресни зеленчуци, а зимата давах от замразените. Винаги се опитвах да си набавя поне основните от някоя позната баба, която сама си ги отглежда, но това е изключително трудно, затога в последствие започнах да давам купешки и замразени. Така при самото захранване бях сигурна, че са чисти, но после  Confused

Бу, твоя пост ме накара да се замисля дали да не замразя нещо аз сега за зимата, но то и сега за да го сложа пак ще е купешко и с неясен произход, а май по-добре е да се вземе добре замразено от фирма, както те го правят шоково.  newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 6 260
Аз пък си имам едно наум за зеленчуците на бабите на пазара поради личните ми наблюдения как си гледат градините (визирам наторяването и пръскането, да не говорим за районите, където ги отглеждат - край София да речем Бухово, който е точно до Кремиковци).  Confused Тъй като моите и на мъжа родителите живеят в София, т. е. не гледат зеленчуци, предпочитах да купувам за малката от големите вериги.  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 229
Здравейте и аз да споделя моя опит със захранването на моето синче. Когато стана време да го захранвам с плодовите пюрета /той е захранван по старите методи , на три месеца с плодово пюре/ реших да си купувам и той много ги хареса. Дойде и време за зеленчуковите, но от тях пищеше само като им усетеше вкуса, независимо каква марка бяха. Спрях да го мъча и моята майка ми сподели, че на нас много ни е правила пюрета и аз реших да пробвам. Взех едно картофче и бейби морковчета, сварих ги добавих адаптирано мляко колкото да стане редичко пюренце и пробвах. Оги направо щеше да изяде лъжичката. И така постепенно добавях по някой друг  зеленчук и всеки ден различно пюренце, като почти винаги основа ми беше сварен картоф.

# 13
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
кой би могъл да каже дали замразените храни могат да се ползват при бебета?

# 14
  • София
  • Мнения: 6 260
Аз лично съм ползвала замразени зеленчуци някъде откъм 8-ия месец.  Peace Иначе теоретично - педиатърът.

Общи условия

Активация на акаунт