Философия в детската градина?

  • 14 463
  • 174
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, мами и татковци!

Съвсем нова съм в тези форуми, а досега ми се е случвало да разглеждам някои от разговорите тук и често съм научавала полезни неща от вас  Simple Smile Сега реших да се регистрирам, защото искам да ви питам нещо. В градината на моя Ники тази година предлагат нови уроци - по Философия. Аз съм пропуснала представянето на заниманията, но ми дадоха рекламен флаер. Цялото нещо звучи доста интересно поне от това, което прочетох.
Още се чудя дали да запиша Ники на тези уроци и много ще се радвам ако има някой от вас, чието дете е участвало в нещо подобно, да сподели впечатление.

Ще се радвам ако ми отговорите!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 034
преразкажи флаера или дай по-подробно инфо за тази философия за деца. Peace
не си го предсатвям, честно казано.

да събират кестени и есенни листаи  да правят човечета ми се струва по-интересно.

# 2
  • Мнения: 3
Ами, не ме бива в преразказването, но ето сайта : http://pwc.ontoidea.com/

# 3
  • Мнения: 1 347
Ами, не ме бива в преразказването, но ето сайта : http://pwc.ontoidea.com/
Запиши се и ти, пише, че учат децата да преразказват, като предават правилно смисъла на чутото/видяното/прочетеното Simple Smile
Шегата настрана, според мен идеята е страхотна. Разбира се, много зависи от хората, които я осъществяват, но щом тези сами са го намислили, предполагам, им е интересно и ще водят заниманията с много ентусиазъм и, надявам се, разбиране към децата.  (Не е като някой да го е въвел за задължителен предмет и учителките да се чудят какво да си изсмучат от пръстите, както често се случва.) Аз лично веднага бих записала моя син и като порасне, бих го предложила в ДГ, живот и здраве. Едно от нещата, които според мен са изключително важни, но остават на заден план  в българското образование (изместени от безсмислени кръстословични познания), е именно развиването на умения за критично мислене, логика, вникване в същността на нещата и пр.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Философия е последното нещо на което бих записала дъщеря ми. Това ми напомня за някаква смешка която бях чела един вестник за детска градина с "усилено изучаване на Хинди и делтапланеризъм". Ти за себе си ще си решиш.

# 5
  • Мнения: 25 600
Интересна идея, но защо така тъпо са нарекли този вид занимания?
Думата "философия" може да стресне и най-амбициозния родител. Толкова ли не можаха да измислят нещо друго?

# 6
  • Мнения: 4 555
Много ми хареса на мен като разгледах сайта. Задлжително ще запиша детето на нещо такова, ако още го има, като му дойде времето.
Аз също мисля, че трябваше да измислят някакво по-маркетингово име, че да не стряскат родителите.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Браво за идеята! Веднага бих си записала детето там. Тук, във Варна, обаче, едва ли ще се сетят скоро за нещо подобно в градините.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 013
На мен идеята ми харесва, въпреки названието й. Бих записала детето си в такава група.

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
И на мен ми харесва идеята, макар и да не съм съвсем съгласна с названието на дисциплината.

# 10
  • Мнения: 3 447
Цитат
Каква е ролята на учителя по философия в детската градина?
Той е партньор на децата в чуденето, любопитстването, питането. Отнася се към тях с безусловното уважение, което дължим на всяка автономна в мисленето си личност. Работата му не е да даде на децата готови знания – той по-скоро върви с тях по пътя към собствените им отговори, като следи за опасности и препятствия. Учителят не може да научи децата как да мислят изобщо, но може да им помогне да мислят по-ефективно, да си дават сметка за собствената си перспектива, да аргументират позициите си, да развиват идеите си. Да мислят и заедно – да работят в общност, в екип, да отчитат ценното в чуждите гледни точки, да са толерантни към различията на другите.

Това не е ли задачата на родителя, всъщност? Някой друг да учи детето ми на мислене, да му помага да открива света, ръка за ръка с него... все едно да наема дойка да ми го кърми, мерси.

# 11
  • Мнения: 4 555
Ако детето ходи на детска градина, то горе-долу така се получава - някой друг върши работата на родителя. Т.е. част от многообразието от роли, които родителят има покрай детето.
За много работещи родители контактите с детето се изчерпват със сутрешно събуждане и закуска, после вечерно къпане и приспиване. А в промеждутъка от тези две дейности, детето има нужда от някой, който да го учи на мислене и да му помага да открива света.

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен ми звучи като дрън-дрън. Нищо конкретно не казват, нищо конкретно не предлагат. Пеенето, рисуването и т.н. са обичайни занимания за децата. Поредната измислена история за пари.

И какво, като са заети родителите, хайде някой друг да им оформя мирогледа, че и да ги учи на "правилното" мислене. После същите тези родители се чудят защо децата им ги отсвирват при първия удобен случай. На практика те не се познават.

Последна редакция: сб, 18 окт 2008, 21:59 от RadostinaHZ

# 13
  • Мнения: 3 447
Ако детето ходи на детска градина, то горе-долу така се получава - някой друг върши работата на родителя. Т.е. част от многообразието от роли, които родителят има покрай детето.
Част - да. Физическата грижа плюс усвояване на нови умения и научаване на нова информация. Мисловен модел, светоглед и ценности обаче са много... съкровени неща, поне за мен. Не бих искала тези основополагащи, оформящи човека в детето ми дейности, да ги предоставя на някой друг. Също както не бих искала някоя от онези модерни апаратури да следи дали детето ми е будно, дали реве, дали има температура. Някак в стремежа си да сме супер-родители постепенно предаваме функциите си на някой друг - специалисти, техника, литература... Аз съм старомодна, вярвам в простичките неща - кърмене, гушкане, безсънни нощи и много разговори. И не мисля, че някой ще го направи по-добре от мен, когато става дума за моето дете.
Добрата новина е, че най-вероятно наистина е дрън-дрън Simple Smile

# 14
  • Мнения: 651
На мен ми звучи като дрън-дрън. Нищо конкретно не казват, нищо конкретно не предлагат. Пеенето, рисуването и т.н. са обичайни занимания за децата. Поредната измислена история за пари.
И на мен така ми се стори. Прочетох какво пише в сайта.
Звучи ми като поредния копи-пейст проект разчитащ на ангажираните, нямащи време да се занимават с децта си родители да пожелаят да компенсират/балансират с поредното записване на клуб по....
Целите, задачите и дейностите са същите като в "обикновената" програма на детските градини.

Общи условия

Активация на акаунт