Искам да кърмя, но имам някакъв проблем.

  • 1 542
  • 23
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Дано по-опитните мами ми помогнат, защото имам огромно желание да кърмя, но нещо става. проблема е следния: когато давам кърма, бебчо се съдира от рев и колики след това.Посинява чак от колики. Нахраня ли го с АМ спи непробудно и не му се чува гласа. За да разбера дали е от глад или на самата кърма нещо не й е наред, направих следното- към цяла доза АМ с която се наяжда, добавих само 5 мл. кърма. Резултата беше същите колики и пищене с часове. Това доказва, че не плаче от глад, а нещо кърмата ми е лоша. Какво да направя?Какъв може да е проблема и мога ли да го реша? Не пуша, не пия кафе, не ям неща, които могат да го подразнят. Засега се цедя и хвърлям кърмата, докато евентуално намеря някакво решение или отговор на какво може да се дължи. Не съм посегнала още на хапчета за спирането й.
Ако има значение, да кажа също, че кърмата ми не е снежно бяла, а някак си бежава, което също ме учудва. newsm78

# 1
  • Мнения: 166
Това е изключително странно. Все пак дори на кутиите с АМ пише, че кърмата е най-подходящата храна за бебето. Единственото, което ми идва на ум е евентуално нервността, която би могла да се предаде от мама на бебе.

Кърми си детето.

# 2
  • Мнения: 820
Според мен в кърмата ти все още има коластра и затова жълтее на цвят. Постепенно ще стане бяла, но не очаквай да е като краве мляко. Обикновенно има леко сивкав цвят.
Защо не пробваш преди кърмене да изцеждаш 10 - 15 мл и тогава да предлагаш за кърмене, може коликите да намалеят.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Това е изключително странно. Все пак дори на кутиите с АМ пише, че кърмата е най-подходящата храна за бебето. Единственото, което ми идва на ум е евентуално нервността, която би могла да се предаде от мама на бебе.

Кърми си детето.

Не, не съм  нервна.


Според мен в кърмата ти все още има коластра и затова жълтее на цвят. Постепенно ще стане бяла, но не очаквай да е като краве мляко. Обикновенно има леко сивкав цвят.
Защо не пробваш преди кърмене да изцеждаш 10 - 15 мл и тогава да предлагаш за кърмене, може коликите да намалеят.

Мислиш че може да има проблем в предното мляко ли?

# 4
  • Мнения: 4 292
Какво да ти кажа... Не съм от най-опитните кърмачки, въпреки, че ми е второ дете, но ето аз какво правя:
Спрях кафето - открих, че беба става нервна и не иска да спи.
Не ям млечни продукти.
Никакви варива, пикантни и люти храни, никакъв шоколад.
Консумирам много плодове, без цитросови и се тъпча с овесени и всякакви други ядки.
Не пия газирано, наливам се с вода, чай за кърмачки и Присан без захар.
Ако нищо от това не помогне да имам кърма и тя да не причинява колики, здраве да е - не мисля да се вманиачавам.  Wink

П.П. А, и в рамките на три часа давам да сучи от една и съща гърда.

Последна редакция: сб, 18 окт 2008, 15:30 от Клото

# 5
  • Мнения: 820
Хм, не съм голям специалист, но така съм чела, че ако бебето поема само предно мляко, това може да предизвиква колики. Също можеш да пробваш да кърмиш само от едната гърда в рамките на 3 часа и после даваш другата.
Дано се включи някой по-знаещ скоро...

И моето бебе имаше колики след кърмене, но получаваше и при хранене с бутилка (макар и по-малко), не съм спирала да го кърмя заради коликите. С течение на времето отшумяха...

# 6
  • Мнения: 166
Какво да ти кажа... Не съм от най-опитните кърмачки, въпреки, че ми е второ дете, но ето аз какво правя:
Спрях кафето - открих, че беба става нервна и не иска да спи.
Не ям млечни продукти.
Никакви варива, пикантни и люти храни, никакъв шоколад.
Консумирам много плодове, без цитросови и се тъпча с овесени и всякакви други ядки.
Не пия газирано, наливам се с вода, чай за кърмачки и Присан без захар.
Ако нищо от това не помогне да имам кърма и тя да не причинява колики, здраве да е - не мисля да се вманиачавам.  Wink

П.П. А, и в рамките на три часа давам да сучи от една и съща гърда.

И на мен педиатърката ми беше казала да избягвам много храни. Дори и ядки (силен алерген), овес (алергия към глутен), прясно мляко (алергия към лактоза) и т.н. При една приятелка изключването на  силно алергизиращи храни имаше ефект, защото както се оказа по-късно хлапено беше алергично към лактоза.

Ако имаш възможност пробвай местно-зеленчукова диета за 2-3 дни (знам, че е трудно особено със закуската, но можеш да закусваш бебешки каши без мляко).

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не успях да разбера - когато кърмиш директно на гърда, после бебето пищи с часове, така ли? А когато даваш АМ (с шише), си спи?
По мое мнение това навежда на мисълта, че когато се храни на гърдата, бебето изобщо не се нахранва - което е много вероятно, ако често предлагаш шишета. Някои деца успяват да съвместяват без проблем кърмене и хранене от шише, но при голяма част от бебетата предлагането на шише води до проблеми със сученето - те се опитват да направят на гърдата същото както с шишето, но по този начин на гърдата не се получава никакво мляко или съвсем малко количество. Това още повече усложнява проблема, защото бебето все повече иска шише и все по-малко се задържа на гърдата, като може да започне съвсем да я отказва.
Затова бих те посъветвала да се обърнеш към някой, който да види какво прави бебето на гърдата и да се изключи този вариант на непродуктивно сукане, от който бебето си остава гладно.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Хедра, много ти благодаря че се включваш. Разчитах на това,както разчитам и другите опитни от форума да помагат.
Не плаче само като му давам от гърда, а и като изцедя нужното количество с помпа и му го дам с шише.
Тоест дали ще му дам 5 мл. кърма смесена с 55 мл. АМ в шише или ще му дам 60-70 мл само кърма пак в шише е все тая.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А как се храниш по принцип - можеш ли да изброиш това, което си яла днес, от сутринта до вечерта?
В семейството имате ли алергии?
А какво АМ използваш в момента?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 576
А как се храниш по принцип - можеш ли да изброиш това, което си яла днес, от сутринта до вечерта?
В семейството имате ли алергии?
А какво АМ използваш в момента?

Примерното ми меню е сутринта кифла с мармалад или друго тестено, за обед пилешка супа без застройка, кренвирши за вечеря или свинско,домати, краставички, ябълки. Аз наблягам на супите обаче, защото бях чела че са добри за лактацията. Не ям млечни продукти засега, боб, зеле и други газообразуващи, цитруси, фъстъци, не пия газирано или кафе, чайове, билки или лекарства също  не ползвам.
Аз имам алергия към аналгин и някакви дихателни неустановени от какво, но не пия лекарства сега за тях.
АМ ползвахме НАН, но понеже се запече, минахме на Аптамил Комфорт.

# 11
  • BG
  • Мнения: 1 900
А как се храниш по принцип - можеш ли да изброиш това, което си яла днес, от сутринта до вечерта?
В семейството имате ли алергии?
А какво АМ използваш в момента?
newsm78

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дай значи да почнем отначало - как е хранено бебето в родилния дом?
Доколкото разбирам, понякога даваш кърма от шише - има ли някакъв проблем с гърдите ти, който да го налага? А пищенето кога започва - веднага след храненето или известно време след това?

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Цитат
Дай значи да почнем отначало - как е хранено бебето в родилния дом?

Хранено е с АМ, мисля че Фризолак дават там. Преди да му пъхнат шише в устата обаче го слагах на гърда, дори още като не беше слязла кърмата. Имах капки коластра все пак, и бебчо си ги измукваше. Към 3тия ден в болницата вече имах достатъчно кърма и спряха да ми носят АМ, или му правеха само по малко за дохранване. Още в болницата започнах да се цедя, за да следя колко кърма поема.

Цитат
Доколкото разбирам, понякога даваш кърма от шише - има ли някакъв проблем с гърдите ти, който да го налага?

Не, няма проблем с гърдите. И сега да му дам си ги зацоква веднага. Започнах цеденето за да следя колко изпива и да изключа варианта че реве от глад.

 
Цитат
А пищенето кога започва - веднага след храненето или известно време след това?


Да, започва веднага след храненето и продължава до следващото хранене, независимо след колко време ще е то. Върха беше един ден когато не му давах АМ 8 часа, а само кърма, колкото и когато иска, и не спря да плаче тези 8 часа. Доста го измъчих горкия с упоритостта си.

Ако сега например дам кърма, даже и 5 капки да е към АМ ще плаче 3 часа. На следващото хранене като дам само АМ спи като ангелче.

Незнам във Варна има ли място където да се изследва кърмата и специалисти които според състава й да кажат какъв е проблема. За София знам че имате, но тука.................

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А когато го остави само на кърма за тези 8ч, от шише или от гърда я даваше?
Този плач веднага след храненето не се връзва с нещо в кърмата, което да го дразни - нямаше да се появява веднага. Ако е моментална алергична реакция, тя ще има и други съпътстващи фактори (обриви, подуване, проблеми с изхожданията). Ако е отложена алергична реакция, тогава ако известно време е бил само на АМ без кърма, би трябвало да мине поне час след като си дала кърмата, за да се усвои и тогава да започнат `коликите`, ако условно ги наречем така. Т.е. не звучи достоверно това обяснение - не знам каква може да е причината, но по логика не се връзва с нещо дразнещо в кърмата без никакви други признаци като горните.
Единственото, за което се сещам, е просто засилена чревна перисталтика заради слабителния ефект на коластрата и механиката на сукане от гърдата - някои деца реагират много бурно на внезапното задействане на перисталтиката и може да го усещат болезнено. Обаче пък тогава след изхождане се успокояват обикновено.
Няма как да се направи изследване на кърмата, за каквото мислиш - тук в Сф в банката може да се изследва за съдържание на хранителните вещества и миробиология, обаче те няма да дадат отговор на въпроса. За алергени няма как да се изследва млякото - никъде няма такива тестове, просто защото всеки е чувствителен към различни неща и различно количество от тях.
Знам, че сигурно ти звучи ужасно като перспектива, но искаш ли пак да пробваш няколко пъти да прибавяш по малко кърма към АМ - не на всяко хранене, а примерно на всяко второ хранене, за да видиш дали наистина всеки път има реакция или е просто съвпадение?

Общи условия

Активация на акаунт