Отговори
  • Мнения: 58
Здравейте мили мами!Моята дъщеричка от три месеца е на ясла и съответно започна и честото боледуване.Въпросът ми е :Могат ли и татковците да взимат болничен,когато детето се разболее или това е "привилегия" само на майката.Защото много често ми се налага да отсъствам от работа и ако и таткото може да се включи и да се редуваме ще е по-добър вариант.Моля пишете ако има такъв вариант и каква е процедурата?Благодаря ви предварително!!!

# 1
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Да,могат и татковците.  Peace

# 2
  • Мнения: 336
Могат. В нашата фирма има един татко дето не можем очите да му видим от болнични. Но каква е точно процедурата... Мисля че е като при мамите, но не мога да гарантирам.

# 3
  • Мнения: 14 133
Да, могат, но трябва да подпишат декларация, че майката не може да отсъства от работа или нещо подобно.  newsm78

# 4
  • Мнения: 58
Благодаря момичета!Значи все пак може.Утре ще водя малката на лекар,че пак сме в къщи болни/аз и затова реших да пусна тази тема/ и ще взема да я питам.Тя и на мен ми е лична,пък и на мъжа ми ще стане от догодина.Да видим тя какво ще отговори.

# 5
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Таткото е излизал болничен,не са го карали да попълва нищо.
Просто лекарката беше издала болничния на него.Мисля,че по закон и двамата имаха право на по 40 дни болничен за болест и гледане на болно дете ,общо за двамата родители,максималния брой дни за гледане на болно дете са 60.

# 6
  • Мнения: 238
Могат. Личната лекарка на детето просто го издава на единия от двамата родители. Това за декларацията зависи от работодателя и когато става дума за таткото никой не може да го изисква.
На мен ми се е налагало бабата да подава таква декларация пред нейния работодател когато 1 път тя трябваше да вземе болничен за сина ми. В нея се пишеше, че никой от ДВАМАТА родители в момента не може да ползва болничен и се прилагаха съответни документи от работодателите на родителите. Беше нещо от сорта "лицето Х ми е много необходимо в момента поради форсмажорни обстоятелства и не може да отсъства от работа за еди кой си период".

# 7
  • Мнения: 9 814
Разбира се, че може.

# 8
  • Мнения: 61
Нашият татко доста пъти ползва болничен, когато синът ни тръгна на ясла и беше почти постоянно болен, а аз скоро се бях върнала на работа. Редувахме се и не се е налагало попълването на допълнителни декларации.

# 9
  • Мнения: 9 814
Според една колежка мъжът й се налага да попълва такава декларация всеки път щом взема болничен, защото не са сключили брак.

# 10
  • Мнения: 3 695
Точно днес питах педиатърката по този въпрос и тя ми отговори, че имало промени и че не може.    Thinking

# 11
  • София
  • Мнения: 114
Актуалният текст от Кодекса за социално осигуряване гласи:

"Чл. 11. (1) Осигурените за всички осигурени социални рискове лица имат право на:
1. парични обезщетения за:

а) временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на член от семейството под карантина, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето;"

Не се споменава за майки или бащи, т.е. може, стига да е осигурен.  Peace

# 12
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Тук намерих отговор и на моя въпрос - ние също сме на ясла от 2 месеца и за този /октомври/ вече 2-ри път се разболяваме.Първия път 3 дена ми дадоха болничен но сега ще трябва 5! И се чудех дали има ограничение за броя на дните болнични .....Но явно ограничението не е за месеца а за година както прочетох по-горе ...

# 13
# 14
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Точно днес питах педиатърката по този въпрос и тя ми отговори, че имало промени и че не може.    Thinking
Това не го знаех.

Общи условия

Активация на акаунт