Алуминиев или чугунен радиатор?

  • 12 261
  • 14
  •   1
Отговори
  • гр. София
  • Мнения: 252
Здравейте! През лятото след кошмарен ремонт усвоихме балкон към стая за да се получи кухня с трапезария. Помещението е северно, с нова дограма и изолация -квадратура на стаята- 18m2 или 46m3. Пред дилема сме в избора на радиатор- чугунените, бавно загряват , но поддържат топлината и след като е изключен, алуминиевите са с модерен дизайн, но напоследък чувам слухове, че отчитат повече на топломера, в което аз не виждам логика. Вие какво бихте ме посъветвали? Simple Smile

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 10:21 от KOLIIN

# 1
  • Мнения: 218
за тези 18 кв. м. или 46m3 наясно ли си колко голям чугунен радиатор трябва да сложиш??? мисля че около 20 ребра Н500 или Н600 - ти можеш ли да си представиш как се вдига това нещо??? ти хубаво  - ще го вдигнете... ама правиш ли си сметка как ще то закрепите туй чудо за стената и ако недай си боже нещо се бутне и се откачи и падне върху някой или недай си боже дете кво се случва???

отговора мисля ти е ясен - алуминиев 18-20 ребра Н500 или ако намериш такъв ламаринен тип "Стражица" с мощност 3,3-3,5 киловата...

# 2
  • гр. София
  • Мнения: 252
...забравих да отбележа, че се съобразяваме и с дължината на радиатора- 1м.- затова мисля че около 10-11 ребра H800 е добре?

# 3
  • Мнения: 218
Цитат
чугунените, бавно загряват , но поддържат топлината и след като е изключен

това е мит! единственото вярно е, че чугунените имат повече вода вътре и тази повече вода изстива леко по-бавно...

за 1 метър... 11 ребра по 8 см. 88 см. ама трябва да сложиш и по 8 см от двете страни за кранчетата... все пак дори Н800 ми се вижда малко... за по-студените дни при положение, че е кухня с трапезария - разбирай дневна...

# 4
  • Мнения: 183
Алуминиевите топлоотдават по-добре.
Хубавото още им е, че понеже са на отделни ребра, винаги можеш да добавиш още в случай, че бройката, която сте сложили първоначално, не ти затопля помещението така, както си очаквала. И обратното разбира се!

# 5
  • Мнения: 3 830
Алуминиев. Peace

# 6
  • Мнения: 1 712
.......... ако намериш такъв ламаринен тип "Стражица" с мощност 3,3-3,5 киловата...
  Peace  Ние сме с такива и съм много доволна


# 7
  • Мнения: 2 803
Алуминиев. Peace

# 8
  • Мнения: 1 427
.......... ако намериш такъв ламаринен тип "Стражица" с мощност 3,3-3,5 киловата...
  Peace  Ние сме с такива и съм много доволна



Този не е ли стоманен ?
http://www.korado.bg/products/radik_bg.php#description

Последна редакция: нд, 26 окт 2008, 11:46 от eli-pate

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И на мен ми прилича на стоманен.

# 10
  • Мнения: 11
Цитат
Помещението е северно, с нова дограма и изолация -квадратура на стаята- 18m2 или 46m3.
Моя хол е двойно по-голям и го отоплявам с 9 (девет) чугунени ребра. Поддържам 24 градуса през зимата.
Тухла без изолация.

# 11
  • Мнения: 8 999
Вкъщи помещение от 40 кв. или 112 куб.м. отоплявам с 12 ребра чугунен радиатор, Н 600. Тухла, без изолация, южно изложение. В най-студените дни, ако няма слънце е около 23 градуса.
Но този радиатор е най-грозното нещо, което съм виждала през живота си. Така жадувам за един елегантен алуминиев радиатор, който да се мие лесно и да не изглежда като недодялан топуз в елегантния ми хол.
Колкото до това, че на чугунените радиатори им е по-високо КПД-то, мисля, че наистина това е един абсолютен мит. Като му врътна врътката, след около 15 мин е съвсем студен.

# 12
  • Мнения: 2 431
Нашите радиатори са чугунени. Не ги изключваме от 1.11 до 31.03. Поддържат средна температура навсякъде около 22 градуса. Сметката е около 50 лева за отопление в люти студове, при мека зима около 25-30 лева.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Къде са тези цени за отопление? За какво жилище става въпрос?

# 14
  • Мнения: 1 426
аз отоплявам една стая 18кв, североизточно изложение, една външна стена, ПВц  дограма, изолации с чугунен радиатор 10 ребра,Н800см и става голяма жега , 24 градуса (този размер е изчислен от фирмата изградила инсталацията на сградата). При вас щом е кухня, има и готвене (фурна) което също оказва влияние на Т.
В хола (юго-запад), който  е 3 в 1, около 45кв. зимата почти не се пуска парно, заради фурната - става адски горещо. И защото аз съм много зиморничива - набутах на всички останали радиатори по стаите по още 5 ребра, се прекарах, защото се оказаха напълно излишни.
дали чугунен, стоманен или алумиев - е въпрос на естетическа гледна точка и финанси. стаманените са най-евтини, но и те си топлят.
Мойте чугунени са боядидани в цвета на стената и са зад пердетата, като ребрата им имитират алуминиеви и не ме дразнят толкова много.

Общи условия

Активация на акаунт