Подмладяващата сила на ЕНЗИМИТЕ - кажи ДА на живота

  • 13 063
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 936
Заглавието на темата е заглавие на една книга, която прочетох на един дъх...

Търсих информация за ензимите, тук във форума и не открих, затова реших да пусна тази тема... Ще започна да цитирам от книгата за тези, които няма да могат да си я купят...


Основни тайниЯжте много зеленчуци, преминете към консумацията на растителна храна, молете се, имайте вяра, вярвайте в себе си, медитирайте, смейте се, спортувайте, визуализирайте, прегръщайте се, почивайте, дишайте, пийте много вода.

Ако някога сте консумирали подложена на топлинна обработка храна, тогава ще трябва да вземате храносмилателни ензими до края на живота си.


Твърдението, че тялото е в състояние безпроблемно да смила и усвоява готвени храни, един ден може да се окаже най-печалният пропуск, допуснат от науката.  д-р Едуард Хауъл

Ензим е най-обещаващата дума в изследователската дейност днес... Сега много изследователи са убедени, че буквално всички болести могат да бъдат отдадени на липсата на ензими или на недостига им.  Американска медицинска асоциация

Защото, ако ядете жива храна, тя ще ви вдъхва живот; ако убивате храната си, мъртвата храна ще убива вас.

Ако на организма се осигуряват ензими през целия му живот, много от болестите на напредналата възраст... ще му бъдат спестени или облекчени.  д-р Грийнбърг

**********************************

Кухнята не е нищо друго, освен химическа лаборатория, произвеждаща милиони напълно нови химически вещества, които най-често не съществуват в природата, а ако все пак съществуват, се срещат рядко. Готвенето създава милиони различни комбинации от захари и протеини, наричани молекули на Майлард.
През по-голямата част от еволюционната ни история, а именно - преди преработката на храната, човешките същества никога не са поглъщали такова количество молекули на Майлард, каквото поглъщаме днес. Неотдавнашното въвеждане на млечни продукти и зърнени храни внася нови химически вещества като нови протеини в хранителния спектър на хората за много кратък период от време
www.mercola.com


Ние трябва да бъдем промяната, която желаем да видим.  Махатма Ганди



ще продължа да цитирам по-късно...

# 1
  • Мнения: 936
В широкия смисъл на думата ХРАНА за човека може да бъде не само самата храна, но и топлата прегръдка на любимо същество........... Понякога ядем, когато всъщност се нуждаем от прегръдка, но приемът на неподходяща храна не ни носи удовлетворение и ние се чувстваме празни и все така гладни....

Правилното клетъчно хранене зависи от комбинация от фактори: избор на храна, метод на нейното приготвяне, доколко старателно се сдъвква, както и от функционалната ефективност на тялото да смила и усвоява храната. Консумацията на хранителни ензими е ключ, подпомагащ извличането на най-доброто от генетичния ни потенциал, дори понякога да не правим най-добрия избор за начина си на живот.

Повечето хора не си дават сметка за интимната връзка между щастието и стомаха.... Знам, че бъдещият ви здравословен статус зависи до голяма степен от правилното храносмилане. Когато храната не се преработва както трябва, нишестето се вкисва, протеините гният, а мазнините гранясват....

Всички животни, живеещи при естествени условия сред природата, консумират богата на ензими храна и достигат отредената им продължителност на живот. Хората са единственият биологичен вид, който се придържа към готвена, предимно лишена от ензими храна. Бихме могли да постигнем дълголетие, ако консумираме повече пълноценни и най-вече сурови храни.
Хранителните ензими намаляват в значителна степен стреса на съвременния живот. Независимо дали стресът е от хранително, емоционално или екологично естество, недостигът на ензими компрометира имунната система и кара тялото да взема назаем от запасите си от метаболитни и храносмилателни ензими, за да неутрализира генерираните вътре в него токсини и външнште агресори.

Ето някои примери от физиогномията: продължилото дълго време лошо храносмилане прави устните нацупени и подпухнали, което им придава тъжен вид. След многогодишно лошо храносмилане в средата на езика се появява цепнатина. Ирисите променят цвета си и стават по-мътни и по-тъмни. Тъмните торбички под очите са знак за натоварване на бъбреците и надбъбречните жлези.....

Аз (авторът) приемам аспергилусови растителни храносмилателни ензими вече повече от тридесет години. Експериментирал съм също така  с други ензими както на животинска, така и на растителна основа, като панкреатин, пепсин, папаин и бромелаин. Така стигнах до извода, че както за мен, така и за моите клиенти, аспергилусовите ензими са най-добрите; никой друг от останалите ензими не може да се сравни с тях по своята ефикасност.

Преди няколко години направих някои хранителни опити със самия себе си. Две от най-точните електроакупунктурни диагностични системи, използвани днес в света, установиха, че мога да преработя буквално всичко, в това число и храните, към които преди бях алергичен, като домати, ягоди, краставици и шоколад.

Лекарят, който проведе изследването, заяви, че имам храносмилателна система на тийнейджър. За мен, като търсач и учител в областта на здравето, това беше изключително окуражаващо и потвърждаващо опита ми преживяване; то доказваше, че всички тези години на опити с ензими са дали своя плод в собствения ми живот. Ако е вярно, че човек е на толкова години, на колкото е храносмилателната му система, тогава аз би трябвало да доживея до следващото хилядолетие....




Тялото не разполага с друг механизъм, освен действието на ензимите, за да се защитава от различните опасности. Двусмислено е да казваме, че природата лекува, когато трябва да знаем, че единственият механизъм, вършещ каквото и да било в тялото, е действието на ензимите. Хормоните на вършат никаква работа. Витамините не могат да вършат никаква работа.  Протеините не могат да работят. Минералите не са създадени, за да вършат някаква работа. Природата не работи. Единствено ензимите са създадени да работят. Следователно именно те лекуват...

Органичните минерали и витамините понякога се свързват с ензими, които се присъединяват към ензимната структура. Те са известни като коензими... Минералите са незаменими за работата на ензимите, а ензимите са незаменими за  работата на минералите.
Например: Ако на определен ензим му липсва важен минералин кофактор като цинк, тогава той не е в състояние да активира успешно витамин А, за да си върши работата.
Ако някой кофактор на витамин С остане без ензима пролин хидроксилаза, синтезът на колаген се нарушава, което на свой ред ще повлияе силно върху възстановяването на мускулите и зарастването на рани. Коензимите осигуряват на ензимите висока енергийна мощ, за да си изпълняват функциите.

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 22:58 от nenaatoa

# 2
  • Мнения: 936
С няколко думи, идеята на книгата е следната:

   - всяка сурова храна има ензими, които са достатъчни за да я преработят в организма след приемането й;
   - всяка сготвена или топлинно обработена храна няма никакви ензими, чрез които тя да се обработи и тялото ни е принудено да взема ензими от собствените си запаси, за да я преработи;
   - в резултат на приемането предимно на готвена храна, тялото се изтощава и започва да страда;
   - нужно е да приемаме храносмилателни ензими, за да запазим баланса на организма; най-добрите такива ензими са от Aspergillus orizae, плесенни гъби;
   - така можем да се радваме на дълъг живот, здрава храносмилателна система и добро самочувствие;
   
   - готвенето унищожава лошите микроби и ги заменя с канцерогенни;
   - колкото повече готвите храната, толкова по-токсична става тя;

   - липсата на ензими може да се предава и генетично; по-късните поколения дори загубват способността си да се размножават;
   - както се използват ензими в препаратите за пране, за отпушване на канали и т.н. за разтваряне на мърсотия, така и ние можем да приемаме ензими, за да очистим тялото си;
   

Какво прави днес светът  -  унищожава храната, затваря я в кутия, консервира я, облъчва я, рафинира я.

Нашата мъртва храна създава бързо стареещи тела.

Това, което причиняваме на себе си, се умножава в живота на нашите деца... и показателно нараства в живота на техните деца.


Как можете да разберете дали ензимите действат ( след като сме започнали да ги приемаме):  Един от начините е да отбележите какво не усещате вече като лошо храносмилане - подуване на корема, киселини в стомаха или газове поради несмлените докрай въглехидрати. Човек усеща увеличаване на енергията, подобряване състоянието на кожата и цялостно изглежда по-млад. Резултатите могат да се появят буквално след дни или дори незабавно. Постигането на лечебен ефект обаче може да отнеме седмици...

# 3
  • Мнения: 902
  bouquet  bouquet  поздрави! Имам само едно въпросче: на кой автро е книгата и дали имаш представа как е превода на английски на заглавието?? Hug

# 4
  • Мнения: 936
Viktoras Kulvinskas -  Youthing with enzyme systems - say yes to life, 2006

# 5
  • Мнения: 329
Здравейте момичета. Много дълъг текст, та го прегледах по диагонал само. Simple Smile

И ми направи впечатление, че авторът препоръчва като че ли пиенето на ензими като добавка... Това с някаква лечебна цел или така просто? С други гуми, звучи ми малко маркетингово Simple Smile

Иначе е вярно, че ензимите са много важни за усвояването на храната, но набавянето им е безкрайно просто - просто яжте сурова храна (може да не е цялата, тоест не всичко, което ядете да е сурово). Включително месо и яйца. Не се умира, напротив Simple Smile

Поздрави Simple Smile

# 6
  • Мнения: 56
Идеята е според мен да се приемат ензими на капсули с всяко готвено ястие. Естествено като хапваш плодове и салати не е необходимо, тъй като те си носят ензимите, но когато например към салатата добавиш пиле или сирене, те са си обработени и си гълташ капсулката преди хранене. Целта е храната да се смели напълно и да се оползотвори от организма правилно. Освен ако не си суровоядец всеки има нужда от ензими. Аз взимам тези от аквасорс. Те съдържат липаза/разгражда мазнините/, амилаза/разгражда въглехидратите/, протеаза/разгражда белтъчините/ и бромелин и папаин както и АФА водорасли т.е всичко в едно. Надявам се да не е прозвучало като реклама. Grinning

# 7
  • Мнения: 936
Може да звучи малко маркетингово, но авторът не посочва марка, а кои ензими, според неговите изследвания са най-добри и близки до човешките. Не е въпроса само да са растителни, а да са аспергилусови...

Не знам от какво се правят тези на АкваСорс и не мога да коментирам.

Освен ензими, той препоръчва да се приемат водорасли - синьо-зелени, кълнове, пробиотици и много вода!!!

В книгата много добре и подробно е обяснено, че от раждането си ние приемаме предимно готвена храна, която постепенно изчерпва запасите на организма от ензими. По принцип приемането на сурова храна си е достатъчно само , за да се обработи тя, т.е. ензимите от една ябълка си обработват само нея.

Целта не е да си ядем каквото ни е кеф, поръсвайки го с капсула ензими.... но е добре да се замислим и да включим в храненето си задължително приемане на сурова храна на всяко хранене.

# 8
  • Мнения: 56
Да напълно съм съгласна, че преобладаващата част от храната трябва да са плодове и зеленчуци, лично аз се стремя 60-80% от храната ми да я приемам в сурово състояние или съвсем леко да е преминала термична обработка т.е едва да е докоснола огъня. Ензимите се унищожават при Т по-висока от 45градуса, поправете ме ако греша. Не съм много сигурна.
Не знам какво означава аспергилусови, моля те обясни! И аз не знам от какъв произход са тези на аквасорс, понеже аз съм само потребител, единствено знам, че бромелианът, папаинът и АФА водораслите са от растителен приозход, а останалите: протеаза, амилаза, липаза и лактаза са органични белтъчни молекули. Но от какъв произход са, незнам! Мога да кажа само, че съм много доволна!

# 9
  • Мнения: 329
Целта не е да си ядем каквото ни е кеф, поръсвайки го с капсула ензими.... но е добре да се замислим и да включим в храненето си задължително приемане на сурова храна на всяко хранене.
Peace  bouquet

# 10
  • Мнения: 936
Да напълно съм съгласна, че преобладаващата част от храната трябва да са плодове и зеленчуци, лично аз се стремя 60-80% от храната ми да я приемам в сурово състояние или съвсем леко да е преминала термична обработка т.е едва да е докоснола огъня. Ензимите се унищожават при Т по-висока от 45градуса, поправете ме ако греша. Не съм много сигурна.
Не знам какво означава аспергилусови, моля те обясни! И аз не знам от какъв произход са тези на аквасорс, понеже аз съм само потребител, единствено знам, че бромелианът, папаинът и АФА водораслите са от растителен приозход, а останалите: протеаза, амилаза, липаза и лактаза са органични белтъчни молекули. Но от какъв произход са, незнам! Мога да кажа само, че съм много доволна!

цитат: Ензимите са много по-чувствителни към високата и ниската Т от витамините и минералите и се разрушават много по-лесно от тях. Готвенето в продължение на повече от 30 минути при Т над 48 градуса С убива всички естествено присъстващи в храната ензими. В случай, че се използва суха топлина, критичната Т, при която ензимите се разрушават, е около 65 градуса С.

По-горе съм писала:
Аз (авторът) приемам аспергилусови растителни храносмилателни ензими вече повече от тридесет години. Експериментирал съм също така  с други ензими както на животинска, така и на растителна основа, като панкреатин, пепсин, папаин и бромелаин. Така стигнах до извода, че както за мен, така и за моите клиенти, аспергилусовите ензими са най-добрите; никой друг от останалите ензими не може да се сравни с тях по своята ефикасност.



... Преди повече от 65 години д-р Едуард Хауъл започва да култивира един определен вид от многобройните аспергилусови разновидности, които съществуват в растителното царство. Той избира вида ORIZAE, защото няма вредните афлатоксини (вид отрова), присъщи на аспергилусите. Оттогава са открити още много други безопасни подвидове. По-важното обаче е, че този вид съдържа богат запас от съвсем същите ензими, които човешкото тяло използва за храносмилането, ускорява укрепването на имунната система и възстановява до неузнаваемост нарушени метаболитни функции, а също така и предпазва живота на намиращия се в токсична и неблагоприятна среда.
........................
За първи път, откакто човешката история се записва, д-р Хауъл дава прахообразните ензими от тези малки растения директно на хора. И установява, че ензимите, произведени от Aspergillus orizae, са ключ към излекуването на множество привидно нямащи нищо общо болести. Поради успеха на клиничната си работа д-р Хауъл посвещава живота си на изработването на теоретична и експериментална платформа, за да обясни как се е стигнало до тези чудеса. Трудът му - Концепция за хранителните ензими - е плод от делото на живота на този велик човек.

Някои медицински авторитети твърдят, че след като тялото само може да произвежда ензими, не е необходимо да добавяме хранителни ензими към диетата си. Те смятат, че организмът става зависим от външни източници и престава да произвежда свои. Тази позиция е неоснователна. През хилядолетията до сега, хората са консумирали богата на ензими храна и въпреки това продължават да отделят ензими.
Най-добрият вариант, що се отнася до лекотата на храносмилателния процес, е присъстващите в храната ензими да свършат колкото се може повече работа, преди ензимите на тялото да се включат, за да довършат започнатото. Точно кои ензими и колко ще се отделят от тялото се определя в зависимост от хранителните съставки, които трябва да се преработят, след като хранителните ензими са си свършили работата. Постоянният прием на ензими от външен (екзогенен) източник помага да се съхранят собствените храносмилателни ензими.

# 11
  • Мнения: 936
Значи, авторът не твърди че останалите ензими ( от растителен произход) не действат, а че плесенните гъби от Аспергилус оризае дават най-добри резултати и са идентични с тези в нашето тяло.

Отворих да прочета какво пише за АкваСорс - от растителен произход са. Вярвам, че дават добри резултати... в крайна сметка по-добре с тях, отколкото без тях! Grinning
храносмилателни ензими на Аква Сорс

# 12
  • Мнения: 56
Постоянният прием на ензими от външен (екзогенен) източник помага да се съхранят собствените храносмилателни ензими

А това от своя страна води до по-бавно остаряване на организма. Grinning

# 13
  • Мнения: 56

"Постоянният прием на ензими от външен (екзогенен) източник помага да се съхранят собствените храносмилателни ензими"

А това от своя страна води до по-бавно остаряване на организма, защото ензимите са живот.Grinning

Общи условия

Активация на акаунт