Питка "Слънце"

  • 2 094
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 468
Пускам тази рецепта, с разрешение на Ваче, която има вече патент над нея:)).
Копирам я така, както я изпратих на бележка на една мама и съм й обяснявала стъпка по стъпка. Ето я:

1 пакетче мая
1 кг брашно
200 гр. прясно мляко
200 гр. вода
1 яйце
1 с.л. сол
1 с.л. захар
3 лъжици олио

Първо разбиваш маята, захарта и 1 лъжица брашно+ малко вода и го оставяш това да престои половин час някъде, за да се разтвори хубаво маята.
После пресяваш през сито единия килограм брашно, за да влезе хубаво въздух вътре и се смесва с предишната смес с престоялата вече мая. Почваш да го месиш много яко... Колкото повече го месиш, ще стане по-хубаво, в смисъл - ще бухне повече. Месиш, месиш, месиш .. можеш да добавиш малко вода и олио, ако ти е много сухо тестото. Накрая става една голяма топка, нито твърда, нито мека и го оставяш около половин час да втаса. Подува се и тогава почваш оформланието.
Разделяш тестото на 3 равни топки. Намазваш тавата с олио /включваш фурната на 200 градуса да загрява, само отдолу/, разточваш с точилка първата топка и я слагаш в тавата като голяма мекица. Мажеш я отгоре с олио и слагаш втората разточена топка. След това идва момента със слънцето... С нож разрязваш средата до долу, правиш един кръст и после още един път го разрязваш по диагонал, за да станат 8 равни части, ама не го режеш до края. После хващаш едното разрязано и го прегъваш назад, до края на тавата и така всичките... това са лъчите. По средата остава празно. Там слагаш третата топка, както си е омесена кръгла - това е лицето на слънцето. Правиш му очи, вежди, нос с малко тесто /остави си малко за тези атрибути Mr. Green/ като преди да сложиш окото например, правиш пак дупка с ножа, защото ще ти изкочи иначе навън... и готово. Като направиш питата, я оставяш около половин час да втаса отново на топло. Ще се надуе още повече. Като е вече подута много, я пъхваш във фурната и я печеш само отдолу, защото иначе ще се сплеска. Когато започне да се зачервява отгоре, значи е готова, ти ще разбереш това, защото започва да се напуква и въобще - има готов вид.

И това е рецептата. Опитах се да ти я обясня максимално просто, дано съм успяла да я предам.
Сега, аз я правя за пръв път и имам една забележчица и друг път няма да я правя точно така. Защото исках питата да е сладка, а с една лъжица захар само, представи си, колко е била сладка... беше все едно ядеш хляб. Бих препоръчала да се сложи повече захар, стафиди, орехи и каквото и да е, само да не е като хляб. Иначе стана много хубава и добра, ама ми се щеше да е сладка. Или пък солена - със сиренце вътре, ама нали за прощъпулник, трябвало сладка. Тъй... Ако искаш, я направи едно към едно... ефектна е, а става много лесно. Само трябва да я изчакаш хубаво да се подуе и втаса, преди да я пъхнеш във фурната.

Хайде, правете и се хвалете:))

http://community.webshots.com/photo/390240671/390299994bhXIkf - в суров вид
http://community.webshots.com/photo/390240671/390390550IHQypn - изпечена вече

# 1
  • Мнения: 532
Браво Муци!! smile3501

# 2
  • Мнения: 1 517
Мерси, че си дала тук рецептата! Днес гледах снимките ви от прощъпулника и се чудех как ли се прави такава питка, че аз досега не съм творила такива неща. Свеки им е майсторка. Но когато живот и здраве направим и ние прощъпулник, може да ти изпробвам рецептата. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 229
Няма ли опасност да изгори отдолу а отгоре да не е готова,или трябва да се сложи по нагоре във фурната Rolling Eyes.

# 4
  • Мнения: 5 468
Няма ли опасност да изгори отдолу а отгоре да не е готова,или трябва да се сложи по нагоре във фурната Rolling Eyes.
Малко ще я повдигнеш със скарата на първо ниво, да не е залепена тавата на дъното на печката и на 200 градуса, ще се изпече добре.

Забравих да напиша, че лъчите, очите, веждите и устата на слънцето, се мажат със жълтък, преди да се пъхне във фураната, за да изпъкнат с друг цвят от лицето.

# 5
  • София
  • Мнения: 469
Една приятелка направи същата за прощопулника на малката, а за  кръщенката се пробвах и аз.
Става супер! Опитайте непременно.
По същата рецепта направих и кифлички с локум.
Да ви е .сладко

# 6
  • Мнения: 6 155
Няма ли опасност да изгори отдолу а отгоре да не е готова,или трябва да се сложи по нагоре във фурната Rolling Eyes.
Малко ще я повдигнеш със скарата на първо ниво, да не е залепена тавата на дъното на печката и на 200 градуса, ще се изпече добре.

Забравих да напиша, че лъчите, очите, веждите и устата на слънцето, се мажат със жълтък, преди да се пъхне във фураната, за да изпъкнат с друг цвят от лицето.

Т.е през цялото време се пече само на долния реотан ? А от горе?

# 7
  • Мнения: 4 176
Въпрос:
Нали правилно съм разбрала- реже се само втората питка. Първата си е отдолу за основа?

# 8
Мамица, ето линка към темата, дето Ваче и схеми пусна даже  Grinning

# 9
  • Мнения: 5 468
Няма ли опасност да изгори отдолу а отгоре да не е готова,или трябва да се сложи по нагоре във фурната Rolling Eyes.
Малко ще я повдигнеш със скарата на първо ниво, да не е залепена тавата на дъното на печката и на 200 градуса, ще се изпече добре.

Забравих да напиша, че лъчите, очите, веждите и устата на слънцето, се мажат със жълтък, преди да се пъхне във фураната, за да изпъкнат с друг цвят от лицето.

Т.е през цялото време се пече само на долния реотан ? А от горе?
Отгоре си се изпича от нагрятата фурна.

# 10
  • Мнения: 5 468
Въпрос:
Нали правилно съм разбрала- реже се само втората питка. Първата си е отдолу за основа?
Режат се и двата слоя и се обръщат нагоре, това ще са лъчите. А по средата слагаш третото топче от тестото - за лицето.

# 11
  • Мнения: 5 468
Мамица, ето линка към темата, дето Ваче и схеми пусна даже  Grinning
Joy Аз й казвам на Ваче, че е пускала питката, тя не та не... ето - даже съм се клела, че ще я направя. Клетвата е изпълнена bowuu

# 12

Общи условия

Активация на акаунт