Кексчета с глазура от бял шоколад

  • 2 432
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 550
Кексчета за всеки повод



Според оригиналната рецепта се правят розички от моделираща маса. Аз купих готов марципан, който не ставаше за моделиране и за това го разточих и с фигурка изрязах розички за декорация. Но давам рецептата в оригинал.

За кексчетата:
150 мл. Кисело мляко
3 разбити яйца
1 ванилия
175 г. Захар
140 г. Самонадигащо се брашно
1 ч.л. бакпулвер
100 г. Смлени бадеми
175 г. Разтопено масло
Щипка сол

За глазурата:
Разтопява се 100 г. бял шоколад. Оставя се да изстине. В купа се разбиват 140 г. масло и 140 г. пресята пудра захар до кремообразна смес. Добавя се шоколада и се разбива отново.

За декорацията от марципан:
Сладкарска боя;
200 г. Моделираща маса

Приготвяне:
1.   Сложете 12 хартиени чашки в 12 формички за мъфини и загрейте фурната на 190 градуса (170 градуса за фурна с обдухване). В кана смесете кис. мляко, яйцата, маслото и ванилията. В голяма купа сложете захарта, брашното, щипка сол, бакпулвера и бадемите заедно. Направете кладенче в средата.
2.   Добавете сместа с киселото мляко и разтопеното масло и бързо разбъркайте, но не твърдо дълго. Изсипете тестото в хартиените чашки и печете около 20- 25 мин, докато кексчетата се надигнат и станат златисти. Като поизстинат след няколко минути, ги извадете върху телена поставка.
3.   Намажете кексчетата с глазурата на стайна температура. Дръжте ги на хладно място и далеч от слънчева светлина.
4.   Розичките (опционална декорация) се правят от 150 г. Моделираща маса, от останалото количество моделираща маса се правят листенца. След като е добавена сладкарската боя се омесва масата и се разточва до 1- 2 мм. Изрежете правоъгълник с размери 8 х 20 см. Отрежете лентичка, широка 1 см., откъм късата страна на правоъгълника. Останалата част от моделиращата маса се покрива за да не изсъхне, докато не я използвате. Започнете да навивате и подпъхвате лентичката,за да направите красиво цветче на роза. Оформете с пръсти, после отрежете долната част. Повторете процедурата с останала смес. Оставете поне един час, докато се втвърди.

5.   За листенцата оцветете останалата част от моделиращата маса в зелено. Отделете с пръсти топче, голямо колкото грахово зърно и ги сплескайте леко. Стиснете единия край ,за да оформите листенцето. Оставете да изсъхне.
6.   След като розичките изсъхнат наредете по 3 върху всяко кексче и ги украсете с три листенца.


Източник: GoodFood.BG/ юли 2008

Добър апетит!

Последна редакция: ср, 22 окт 2008, 23:17 от Милен@

# 1
  • Мнения: 952
Уау, страхотни кексчета.
Обаче според мен никак не са за всеки повод. Я виж колко нежни и романтични са  Wink  Heart Eyes Определено са за специални случаи и трябва да се споделят с любими и обични хора  Laughing
Вече доста рецепти ми се понатрупаха да пробвам.

Сърдечно благодаря   bouquet

# 2
  • Мнения: 1 550
Ралфи, благодаря Hug А "кексчета за всеки повод" беше заглавието в списанието и за това го цитирах. Дали с розички или със сърчица декорирани, тези кексчета са много вкусни Flutter.
А аз използвах сърце, защото това ми беше най- малката формичка за бисквити Grinning

# 3
  • Мнения: 952
Милен@ - на мен просто така ми дойде за името, че то с такава прекрасна декорация, а и с белия шоколад наистина става много приятно за окото. Сърцето също много им подхожда.
Аз нямам моделираща маса, но вече имам идеи какво да сложа върху глазурата.
Сега остава само да ги направя и да се похваля  Blush

# 4
  • Мнения: 3 674
Миленска.... какви са тези красоти... #Crazy
Ще ги направя тези кексчета.Страхотни са!  Heart Eyes Но ще са без розички и сърчица.  Joy  Относно сладкарски украси съм просто "с две леви ръце"... Mr. Green така че няма да хабя излишно материала... hahaha

# 5
  • Мнения: 2 803
Чудесна рецепта, много оригинална. Какв а е тази моделираща маса, купува ли се или мога и сама да си я приготвя?

# 6
  • Мнения: 1 550
Винце,  Hug И без декорацията са много вкусни, особено глазурата yes
Аз толкова се измъчих с марципана (купих го в Икеа, между другото), че ги наплясках сърцата отгоре. После се сетих, че можеше просто да шприцовам глазурата и пак щеше стане красиво Crazy

doro, моделиращата маса е обикновено фондан. Виж в тортената тема, момичета са дали рецепти. На мен не ми се правеше домашна моделираща маса и за това купих марципана, с надеждата че ще е подходящ освен за покриване на торти и за декориране. Розичките или каквито и да е фигурки са по желание. Ако поводът е по- специален, с декорация от марципан или фондан се получава много красиво.

# 7
  • Мнения: 2 803
Миленче за теб  bouquet благодаря ти. Как не се сетих в тортената да надникна. ooooh!

# 8
  • Мнения: 1 550
doro, Hug Дори и само с глазура и нещо да посипеш отгоре, като например захарни пръчици и други подобни, става ефектно Grinning

# 9
  • Мнения: 4 433
страхотни кексчета  bouquet

# 10
  • Мнения: 52
Миленка Hug страхотни кексчета.....красота  Heart Eyes
Благодаря за рецептата  bouquet
И това е добра идея да се посипят със захарни пръчици   bouquet

# 11
  • Мнения: 1 550
Силве, Амига, благодаря Hug
Аз ги направих за децата (3 бр.) на моята приятелка. Сега съм им най- добрата приятелка Flutter Чак чинийките си облизаха Grinning

# 12
  • Мнения: 7 914
  bouquet страхотни кексчета- браво  Hug

Общи условия

Активация на акаунт