Оплакване от педиатърката!

  • 656
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 121
Ми знам, че не сме лекари и може би не трява да давам квалификации и прибързани мнения, но също така знам, че тук пишат и лекари и може да дадат и своето мнение.
Значи на 5ти юли (миналия вторник) бяхме на консултация. Наддали сме само 500 гр, да сме давали ябълка задължително, щом наддава толкова малко (не давам). Само на кърма сме. Биха ни ДТК (2ри номер) и ни дадоха полиомелит ваксината. Вечерта вдигнахме температура, държа ни 2 дена, но я свалихме с Калпол. Всичко това го пиша ако евентуално някой намери връзка със станалото след това.
3-4 дена след ДТК-то се започна - хрема, след още половин ден кашлица, която буди бебето през нощта -  не може да диша. Педиатърката ни беше в провинцията и хайде в Медицински център "Превент" (Люлин). Там лекарят ни каза, че няма нищо в дробовете, гърлото е чисто и кашляме от сополките. Питах дали не съм й предала евентуално моята астма, но било рано да се каже. Предписани едни капки, дето едвам намерихме аптека да ни ги направи - с ефидрин, както и вит. С и калций. Днес сутринта посетихме педиатърката, защото не само не ни минава, но и едното оче се възпали. И като я чу как кашля отсече - мисля да ви пращам в болница. Дробовете били чисти, ама там инхалации ще й направят. Било ларингитна кашлица. Понеже се възпротивихме за болницата, ни предписа антибиотик - Клацид, който и без това във болницата щяли да ни дадат, както и рентгенова снимка. Освен това каза, че било на вирусна основа. Направихме снимката (с много рев от моя страна Embarassed), отиваме при педиатърката - ааа, супер, нищо й няма! Намали количеството на антибиотика и ни каза, че не е пневмония. А, и алергичните деца правели такива номера - да внимавам с храната, която ям.
Такааа. Аз по-скоро май си търся мегдан да се оплача, защото да слушаш как детето ти се задушава, да повръща заради заседналите сополи всичко, което е изяло (половината легло беше в кърма) и да не знаеш какво му е, е страшно. Ще кажете - еххх, какво ви чака още... Ама може ли педиатър да не знае за какво става въпрос?! От ларингитна кашлица, през нещо вирусно, та пневмония, та алергия? Тия диагнози ни бяха дадени в разстояние на 2 часа от един-единствен лекар! Разбирам, че за 3 месечно бебе е длъжна да се презастрахова, да внимава, ама на Марги това й излиза много скъпо за здравето. Защото на 3 месеца рентген и антибиотик - това никой не го очаква, особено ако сме на кърма.

# 1
  • Мнения: 1 655
Всички диагнози в които се е съмнявала педиатърката са с много близки симптоми. При възпаление на ларингса деца до 6 месечна възраст задължително се хоспитализират, защото може да се получи много бързо задушаване. АКо това се случи в болница, веднага биха могли да реагират и да му спасят живота.
Съмненията за вирус и пневмония също са уместни, много заболявания свързани с кашлица започват по вина на вируси, вирусната пневмония пък не се чува на слушалки и ако има съмнения най-добре да се направи рентгенова снимка.
Като цяло, смятам че педиатъра се е държал адекватно за ситуацията, като изключим пребързаното изписване на антибиотик.

# 2
  • Мнения: 2 755
...Съмненията за вирус и пневмония също са уместни, много заболявания свързани с кашлица започват по вина на вируси, вирусната пневмония пък не се чува на слушалки и ако има съмнения най-добре да се направи рентгенова снимка.
Като цяло, смятам че педиатъра се е държал адекватно за ситуацията, като изключим пребързаното изписване на антибиотик....
Абсолютно вярно. Общо взето, мисля че педиатърката ти е действала адекватно. Все пак кашлицата може да бъде симптом на доста заболявания - от зачервено гърло..... та до пневмония (било то вирусна или бактериална). За рентгенографията, ами по-добре една излишна снимка, отколкото "изпусната" пневмония, която може да доведе до много сериозни последици. Разбирам презастраховането на твоята педиатърка, защото по принцип децата, особено бебетата, много бързо се влошават и ако не се действа своевременно, става по-лошо.

# 3
  • Мнения: 7 821
Всички диагнози в които се е съмнявала педиатърката са с много близки симптоми. При възпаление на ларингса деца до 6 месечна възраст задължително се хоспитализират, защото може да се получи много бързо задушаване. АКо това се случи в болница, веднага биха могли да реагират и да му спасят живота.
Съмненията за вирус и пневмония също са уместни, много заболявания свързани с кашлица започват по вина на вируси, вирусната пневмония пък не се чува на слушалки и ако има съмнения най-добре да се направи рентгенова снимка.
Като цяло, смятам че педиатъра се е държал адекватно за ситуацията, като изключим пребързаното изписване на антибиотик.
  202uu  202uu Спокойно, важното е, че дробовете са чисти!
Иначе от ДТК моите вдигаха температура (педиатъра ме предупреди), но не са имали сополи или кашлица.
Дано по-бързо се оправи детенце, а ако не харесваш педиатъра или разбиранията му за захранване и предписване на антибиотици го смени!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 121
Благодаря ви за отговорите!
Успокоихте ме, че имам добра педиатърка, явно трябва да й имам повече доверие. А заради захранването само не мисля да я сменям... Поне засега.

Общи условия

Активация на акаунт