Бихте ли наели майка си/свекърва си за 170 лв?

  • 8 502
  • 185
  •   1
Отговори

Анкета

Програмата "В подкрепа на майчинството"

Опции:

* Гласуването приключено: сб, 25 окт 2008, 14:09

  • София
  • Мнения: 3 099
По програма на Социалното министерство? Помощ ли е това или политика по безсмислени действия за симулиране на дейност?

Питам, защото довечера ще участвам в живо предаване по темата и ще представя мнението на всички ни.

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 12:23 от ivonska

# 1
  • Мнения: 2 005
Това не е държава .. #Cussing out За голямо съжаление - такава ни е политиката  Shocked

# 2
  • Мнения: 518
За съжаление не съм много запозната с тази програма, така че моя отговор няма да е компетентен и няма да ти свърши работа, но аз лично не бих им плащала. Те все пак са баби и ще вършат тази работа и безплатно!  Mr. Green Но, ако някога имам нужда от детегледачка ще трябва да си платя!  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 456
Може би трябва да обясниш с две-три думи за програмата. Така не мога да преценя, какво да отговоря.

# 4
  • Мнения: 127
Отговора се крие във въпроса.150 лв,за какво понапред.По-добре да не се гавря с хората,защото това си е чиста гавра.Както и майчинството от 220 лв,ами те за памперси едва стигат,ами акотрябваше с това майчинство да издържам себе си и бебето,щяхме да седим гладни и на студено и после питат защо има демографски срив,ами ще има.И по-зле ще става.Не може всики цени да се вдигат,а ние да мизерстваме с тези пари.

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Става дума за това

# 6
  • Мнения: 3 405
Aз бих ги наела и безплатно, но нямам тази възможност  Laughing

Сега сериозно, дай повече подробности за програмата и ще се опитам да дам конкретен отговор.

# 7
  • Мнения: 10 983
Не, няма и не мога да накарам майка ми да напусне работа с прилична заплата, за да ми гледа детето почти за без пари. Sad
По-скоро бих се възползвала от програмата, която се очаква да влезе в сила от догодина - за отглеждане на дете до 3 г. от баба-пенсионерка, като бабата получава 1 минимална заплата към пенсията си.

# 8
  • Мнения: 9 814
Не, няма и не мога да накарам майка ми да напусне работа с прилична заплата, за да ми гледа детето почти за без пари. Sad
По-скоро бих се възползвала от програмата, която се очаква да влезе в сила от догодина - за отглеждане на дете до 3 г. от баба-пенсионерка, като бабата получава 1 минимална заплата към пенсията си.

 Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 12 552
Ами ако са пенсионери и си стоят вкъщи и са съгласни да се грижат за детето ми, защото това, че са баби не означава, че са длъжни - да, ще се възползвам. Това са си допълнителни средства към пенсията. Но иначе да напуснат работа, за да ми гледат детето - абсурд.

Аз определено не споделям мнението на il84, че бабите са длъжни да гледат децата ни. Затова сме родители и след като сме поели отговорността да имаме деца, ще си поемем и отговорността да си ги гледаме.

Аз лично плащах и плащам на баща ми определена сума всеки път, когато се наложи да гледа Калоян. Смятам, че така е редно, защото не ходи в този ден на работа и поема съответния риск заради моето дете. Въобще моето мнение за доста неща е такова - родителите НЕ са длъжни да купуват апартаменти на децата си, да им дават пари дори от пенсиите си, да им гледат децата постоянно и безплатно и въобще не мисля, че са ни длъжници за цял живот. Всеки родител има задължения към детето си, докато го образова и му даде хляба в ръцете. Оттам нататък всичко е въпрос на добра воля, а не на задължение.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 099
Извинявам се за неточността - 170 лв ЧИСТО е това, което заслужава жената, която гледа детето ви!


http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-08-11&article=243654

# 11
  • На морето!
  • Мнения: 5 728
Не бих ги наела, естествено. Но ако те, така или иначе гледат малкия, а аз съм на работа ще подам документи да получават заветните 220лв. към пенсията си. По-добре малко отколкото нищо.
Факта си е факт, обаче, 220лв. са твърде малко, особено на фона на постоянно растящите цени и инфлация.
Я кажи къде да те гледаме и кога точно?   bouquet Поздравления, че си се нагърбила да защитаваш нашите права, все по-рядко някой надига глава, повечето все още само роптаем по форумите, без да правим нищо, което може да промени нещата.

# 12
  • Мнения: 24 467
Характерна черта от народопсихологията ни от години  и в момента е това, че майка ти/ свекърва ти са длъжни да ти гледат децата безплатно. Така че тази МРЗ  си е чист плюс за хората, полагащи безплатния труд на бавачи, който така или иначи биха полагали и полагат и в момента.
Ако пък и доколкото има хора, поддържащи точни и ясни отношения с близките си в тази насока и ползват детегледаческите им услуги при заплащане /щото си е труд/ и смятат, че 150.00 лв. са малко- то да си доплащат над сумата. Без друго сега си плащат според договорката.
За мен програмата е полезна и работеща. Аз я ползвам от самото й начало, само че детегледач не е наш роднина, а наета жена, на която доплащаме над МРЗ според договорката ни.
Не виждам минуси в програмата на този етап. Държавата предоставя допълнителна възможност, каквато до момента не е съществувала до сега, а дали и как хората ще се възползват от нея си е тяхна работа. Това е един вариант за избор в повече. И нововъведението е относно баби/ дядовци, които са пенсионери, а не които работят. За работещите програмата действа и в момента- могат, при желание, да напуснат работа, да се впишат като безработни и да бъдат назначени за детегледачи на внуците си или да ползват просто отпуск за гледане на дете до 2 годишната му възраст, ако този отпуск и обезщетението не се ползват от майката.

Жената, която гледа детето ми, заслужава повече разбира се, но аз съм задължена да осигуря неговото отглеждане, а не държавата. В случая помощта от МРЗ плюс осигуровката /които щяха да излизат от моя джоб/ са си чист плюс. Затова ние си поемаме горницата.

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 12:32 от Judy

# 13
  • София
  • Мнения: 3 099
...
Я кажи къде да те гледаме и кога точно?   bouquet Поздравления, че си се нагърбила да защитаваш нашите права, все по-рядко някой надига глава, повечето все още само роптаем по форумите, без да правим нищо, което може да промени нещата.

BBT, в 20.10.



Аз лично се питам, ако не получавам добра заплата за частно ДЗ, ако не успея с връзки да преборя компютърната система на ясли и градини, ако нямам на разположение баби - какво правя? Вие какво правите?

# 14
  • Мнения: 518
Ами ако са пенсионери и си стоят вкъщи и са съгласни да се грижат за детето ми, защото това, че са баби не означава, че са длъжни - да, ще се възползвам. Това са си допълнителни средства към пенсията. Но иначе да напуснат работа, за да ми гледат детето - абсурд.

Аз определено не споделям мнението на il84, че бабите са длъжни да гледат децата ни. Затова сме родители и след като сме поели отговорността да имаме деца, ще си поемем и отговорността да си ги гледаме.

Аз лично плащах и плащам на баща ми определена сума всеки път, когато се наложи да гледа Калоян. Смятам, че така е редно, защото не ходи в този ден на работа и поема съответния риск заради моето дете. Въобще моето мнение за доста неща е такова - родителите НЕ са длъжни да купуват апартаменти на децата си, да им дават пари дори от пенсиите си, да им гледат децата постоянно и безплатно и въобще не мисля, че са ни длъжници за цял живот. Всеки родител има задължения към детето си, докато го образова и му даде хляба в ръцете. Оттам нататък всичко е въпрос на добра воля, а не на задължение.
Аз пък не мога да допусна и в мислите си, че ще дам пари на родителите си да гледат детето ми и те ще ги ВЗЕМАТ! #Crazy Аз лично бих помагала на моето дете цял живот - щом сме го създали ще му помагаме докато сме живи, дори и да трябва да му купим апартамент! Не искам да се заяждам и се извинявам, че се отклоних от темата!

Общи условия

Активация на акаунт