Има ли витамини в кърмата?

  • 1 426
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 510
Здравейте, кърмещи майки! Интересува ме преминават ли витамини в кърмата,т.като близка наша педиатърка ми повтаря постоянно откак малкия стана на 2 мес. да давам сокчета,защото с кърмата давам всичко нужно за бебо,но НЕ и витамини! Малкия за сега е само на кърма, на 4 мес е. Наскоро боледува и му пуснахме кръвна картина-всичко е в норма. Аз лично съм за късно зхранване след 6-я мес. и досега все отбивах атаките за сокчетата.., но след това боледуване( температура с разстойство ) и факта, че сезона на вирусите и болестите тепърва започва...
 Благодаря на всички,които ще се включат със съвет или мнение по въпроса!  Hug

# 1
  • Мнения: 6 713
Доколкото знам витамините се набавят от храната на майката, затова трябва да се ядат много плодове и зеленчуци ОТ майката! Peace

# 2
  • Мнения: 510
Доколкото знам витамините се набавят от храната на майката, затова трябва да се ядат много плодове и зеленчуци ОТ майката! Peace

Да, и аз така си мислех..даже освен плодове и зеленчуци и всичко останало ( уж витаминозно ) приемах допълнително и по 1 таблетка Центрум Матерна на ден, НО! Според педиатърката тези витамини НЕ преминават в кърмата Rolling Eyes Един вид в моя полза са, но не и в полза на малкия..Та се зачудих дали наистина е така, не съм срещала информация по въпроса Thinking

# 3
  • Мнения: 594
Доколкото знам витамините се набавят от храната на майката, затова трябва да се ядат много плодове и зеленчуци ОТ майката! Peace


И аз така мисля  Peace Освен това за толкова малко бебче кърмата е най-ценната и балансирана във всяко едно отношение (не само витамини) храна. Продължавай да го кърмиш. Аз също съм за късното захранване - все пак на толкова мънички бебенца стомахчето все още не е готово за сокове и въобще каквото и да било друго, различно от майчиното мляко.

# 4
  • Мнения: 329
Питай твоята педиатърка дали другите бозайници дават на малките си сокчета, защото в кърмата си нямат витамини  ooooh!

Или най-добре смени педиатърката...

Иначе сериозно - може да информираш педиатърката си, че по усреднени данни човешката кърма съдържа: Витамин А, Ц, Д, Е, К, Б6, Б12, другите Б-та (тиамин, рибофлавин, ниацин, фолиева киселина), също така холин и бетаин. Освен това съдържа калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, мед, манган, селен, флуорид, омега-3 и -6 мастни киселини и още един куп неща...

# 5
  • Мнения: 510
Леле,ако това е така е просто прекрасно! А педиатърката,която ме кара да давам сокчета е наша роднина, личната ни педиатърка е за захранване след 6-я мес.,което на мен ми пасва идеално, затова и още нищо друго не съм давала освен кърма.Просто за момент се зачудих кое е наистина най-доброто за малкия, за да е здрав!

намерих това:
http://www.predainatatak.bg/news/about120.html
http://karmene.greatnow.com/sastav.html#vitamini 


п.с. Мерси на всички за успокоението! Wink

Последна редакция: сб, 25 окт 2008, 16:57 от Rositsaio

# 6
  • Мнения: 329
Съдържанието на кърмата силно се влияе от диетата, тоест начина на хранене на майката, но витамините определено преминават в кърмата. Така че хапвай зеленчуци добре и пий вода и не се занимавай с глупости  Grinning

# 7
  • Мнения: 250
Питай твоята педиатърка дали другите бозайници дават на малките си сокчета, защото в кърмата си нямат витамини  ooooh!

Или най-добре смени педиатърката...

Иначе сериозно - може да информираш педиатърката си, че по усреднени данни човешката кърма съдържа: Витамин А, Ц, Д, Е, К, Б6, Б12, другите Б-та (тиамин, рибофлавин, ниацин, фолиева киселина), също така холин и бетаин. Освен това съдържа калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, мед, манган, селен, флуорид, омега-3 и -6 мастни киселини и още един куп неща...
Peace

# 8
  • Мнения: 851
Не, няма, тя е само една белезникава водичка. Затова яхния и гювеч от новородени! Mr. Green Божке, чета и не мога да се начудя на това нещо педиатрите. Не може да си лекар и да говориш такива неща на хората. Как ще те уважават. В тоя век на информация пациентите знаят повече от лекарите!
Спокойно в кърмата има всичко, което е нужно за пълноценното развитие на бебето. Тя е най-доброто. Витамини, минерали и полезни вещества /сигурно има дори такива, които още не са известни на науката/. Плюс имунни тела. Сменяй я тази "компетентна" педиатърка, защото само ще си патиш от това какъв "специалист" е!

# 9
  • Мнения: 695
Има страшно много информация в Интернет за съдържанието на витамини в кърмата (а тя определено ги съдържа). Тук например http://breastfeeding.about.com/od/breastfeedingbasics/g/vitamins.htm са изброени витамините в кърмата: А, Д, Е, К, С, Б1, Б2, ниацин,Б5 (пантотенова киселина),  Б6, фолиева к-на,  Б12.

В този сайт препоръчват майките да взимат допълнително някои витамини, тъй като нивата им в кърмата зависят от нивата в майчиния организъм. Ако се притесняваш дали бебето ти приема достатъчно витамини, просто си пий Центрума и нямаш грижи според мен.

А за това защо на нас са ни давали сокчета има много добра статия в библиотеката, аз дори съм си я сложила в списъка с отметки и си я преговарям като ме ядоса някой с тия сокчета:) Ето я: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199

Ето и становището на американската академия по педиатрия за соковете:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0

Би трябвало да си убедена, че имаш всичко, от което се нуждае бебето ти.  Grinning

# 10
  • Мнения: 3 869
Явно и със сокчетата е като при много други "препоръки" свързани с кърменето - изводите и тестовете са правени с деца на адаптирано мляко и после същите "стандарти" са прилагани към кърмените бебета...

# 11
  • Мнения: 166
Имах позната, която беше решила да не си кърми детето, защото АМ били по-добри, с повече витамини и т.н.

Явно я беше домързяло да прочете надписа върху кутиите (в червено), на които пише, че майчината кърма е най-доброто за детето.

# 12
  • Мнения: 510
Да, аз също прочетох доста неща, макар че не съм се и съмнявала,че кърмата ми е най-добрата храна за моето дете, както и, че в нея има нужните витамини. Но всеки път, когато се видим или чуем с тази педиатърка следва дълга лекция колко са важни и полезни сокчетата и как точно да ги приготвям...на упорития ми отказ да давам каквото и да било, тя ми даде статия от списание за педиатри( там разбира се пишеше,че сок се дава от 2-я мес.), като каза,че само преди месец е била на конференция където са обсъждани тези неща.И не е само тя частен случай,първата ни педиатърка записа дори в картона на детето по колко мл.ябълков сок да давам на ден след като направи малкия 40 дни  ooooh! Аз за себе си вече съм убедена,че до 6-я мес. малкия ще е само на кърма,но е неприятно, когато специалист ти налага мнението си като най-компетентно и те кара да се чудиш има ли аджеба наистина втамини в кърмата ми??.А най-лошото е,че има майки, които сляпо се доверяват(аз лично познавам такива!) и казват-Той/Тя е наш педиатър и аз трябва да го слушам! Щом казва да давам сок от 40-яден,значи така трябва!Той е преценил, че за моето дете това е най-доброто!
 Незнам дали разбирате какво искам да кажа....

# 13
  • Мнения: 329
Разбираме, и още как Simple Smile
Лекарите обичат да си налат мнението като последна инстанция. И наистина, те затова са учили, уж е логично  Rolling Eyes Но не знам защо, повечето лекари, които познавам или с които съм се сблъсквала, обикновено говорят/правят някакви неадекватни според мен неща. Аз не им вярвам, ама изобщо. Чета много и поемам пълна отговорност за решенията си. Аз и семейството ми сме здрави и дори и настинка не ни лови, което би трябвало да говори нещо Simple Smile Изобщо не сметям, че бебетата имат нужда от сокчета (особено пък на 40 дни), макар че знам, че мен примерно така са ме захранили, даже майка ми се опитваше да дава някакъв акъл по въпроса, ама тя поне знае, че съм дива и зла, та като кажа "не", не настоява  Laughing

# 14
  • Мнения: 1 336
Аз съм чела, че майката "произвежда" възможно най-доброто мляко дори и да не се храни добре. Но всичко е за сметка на организма на майката - примерно ти се развалят зъбите, защото като не приемаш достатъчно калций всичкия отива в млякото за бебето. На много жени им се отразява на кожата, ноктите, косата. Природата го е направила така, че да е най-добре за бебето. Не се произвежда хубава кърма само, когато жената гладува.

Общи условия

Активация на акаунт