Примерна схема на захранване (10)

  • 68 091
  • 661
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол



Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema




Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 14:59 от Здравка Желязкова от село Стомана

# 1
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
скок-подскок в новата тема!   Stuck Out Tongue Winking Eye Тоя път няма да ви изпускам от очи!
Въх, ама аз първа ли съм? Малееее...

# 2
  • Мнения: 179
Запис и си чакам отговора за прясното сирене Thinking

# 3
  • София
  • Мнения: 1 833
Здравейте!
Мисля да започна захранването с картоф, след това морков и тиква. На пазара обаче мяй няма картофено пюре  newsm78  за захранване. Има чист морков  и чиста тиква. В такъв случай май ще трябва да си го приготвям вкъщи  newsm78 или пък да започна с моркова. Дайте ми съвет моля  Praynig
julielm, спокойно можеш да започнеш с морков. Има едни много удобни за захранване пюренца от морков на Гербер от 80 гр.
Относно това,че морковът е алерген е  така, когато се прекалява с него. Също така може всяка друга храна да бъде алерген, ако се прекали с предлагането й.

Някой знае ли дали морковите са алерген?
Захранване на дете, предразположено към алергии

# 4
  • София
  • Мнения: 1 833
Jujanka, не мога да кажа кое е по- добре домашно или купешко сирене, но със сигурност знам, че трябва да се консумира сирене от пастьоризирано мляко. Ако  в домашни условия може да се постигне пастьоризация (незнам технологията за приготвяне Embarassed) , може би домашното е по- добре от купешкото, в което не се знае какво има и дали е узряло достатъчно.


Здравка Желязкова
, благодаря за новата темичка.  bouquet

# 5
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Доколкото знам пастьоризирането е нещо като варене на някаква по-ниска температура (върти ми се нещо от сорта на 50-60градуса). Та домашното сирене винаги се приготвя от сварено прясно мляко! Поне вкъщи го правим така. Единствено много трябва да се внимава да се дава само узряло домашно сирене. Не почня защо, но не беше полезно на децата да се дава неузряло сирене.

# 6
  • Мнения: 276
здравейте и благодаря за новата тема

искам да попитам дали някой дава киноа. първия ден никола го хареса (4л) чисто, но следващите два дни не го пожела много много. снощи го смесих с други зърна и така го яде. има по - специфичен мирис, но пък пише, че има доста калции и искам да го давам
знаете ли с какво е подходящо да се смеси или обичайните

# 7
  • into the blue
  • Мнения: 771
Ще следя темата  Peace

# 8
  • Мнения: 317
Стана ми доста интересно като обсъждахте за АМ. В момента давам Милумил 3 и смятах да продължа до 3 годинки, а се оказва че няма нужда Shocked

# 9
  • София
  • Мнения: 308
невенчоУ, давам киноа от няколко дни. Наистина аромата и консистенцията са малко специфични. Аз я предлагам пасирана с ябълка и се получи доста добра кашичка. Може да пробваш с друг плод или с масло и сирене.

# 10
  • Португалия
  • Мнения: 3 764
и аз хоп,тука...

# 11
  • Мнения: 2 111
Хайде и аз тука Simple Smile
Здравка,благодаря за темата   bouquet

# 12
  • Мнения: 247
Благодаря за темата. Ще я следя с интерес, защото след няколко седмици ще се захранваме.

# 13
  • Мнения: 6 712
Здравейте и от мен в тази полезна темичка.
 HugЩе попитам отново тука - какво мислите за започване на глутена под формата на вода от овесени ядки?  newsm78

# 14
  • София
  • Мнения: 1 833
ЛУРДЕС, не виждам никакъв смисъл да се дава овесена вода вместо овесени ядки.
По принцип съм чела, че дават вода от овесени ядки за разхлабване и то на по- малки деца, което съвсем не е правилно, заради глутена в овесените ядки.
И без да налагам мнението си, незнам кога си решила да го въвеждаш, но според мен сте още малки за глутена.

Общи условия

Активация на акаунт