Нисък прогестерон...

  • 6 382
  • 5
  •   1
Отговори
  • Немция
  • Мнения: 6 860
Здравейте!
Поради неуспешни опити за забременяване(пробваме вече 8-9 месеца) ми бяха пуснати изследвания за прогестерона на 21-вия ден. Той се оказа нисък, 6.08 ng/ml Sad... Засега лекарят ми иска да проследи цикъла ми още 2 месеца.

Нахлуха въпроси в главата ми- какъв проблем издава ниския прогестерон? Липса на овулация? ЛУФ синдром?
Преди година и половина имах лапароскопия, първа степен, малко ендометриозно петно на левия яйчник+ендом.киста. Тогава все още не бяхме започнали с опитите за бебе, но имах гадното усещане, че когато се решим на тази стъпка, бебето няма да стане от раз.

Бих искала да чуя повече мнения, за да съм подготвена информативно, да знам какви стъпки да предприемам по моя проблем .

# 1
  • Мнения: 1 335
Преди да се тормозиш с излишни въпроси, изследвай Прогестерона КОРЕКТНО. Прогестерон се изследва 7 дни СЛЕД ДОКАЗАНА ОВУ. Доказването на Ову става най-точно с ФОЛИКУЛМЕТРИЯ.

# 2
  • Немция
  • Мнения: 6 860
Arcana, благодаря ти за инфото!

Може и тъпо да ми прозвучи въпроса, но фоликулметрията се извършва с вагинален ултразвук , нали? Аз имах такъв преглед преди 2 седмици малко преди евентуална овулация(по случайност, защото тогава имах час при моя лекар) и той видя фоликули, всичко изглеждаше наред.

Оттук нататък обаче нищо не трябва да е случайно с прегледите, ако искаме да разберем точната причина.

# 3
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 646
Хубаво е да се следи поне два месеца дали има фоликули, как се развиват, съответно дали се пукат. Следващото нещо е - 7 дни след доказано ову, като са спазени изискванията - да си починала преди вземането на кръв, да не си пипала гърдите, да не пиеш съответно някакви лекарства.
П.С. Може да започнеш с тестове за овулация първо и след това да се договориш с лекаря за следене на овулацията.
Хубаво е да провериш как стои въпроса с ендометриозата, дали там няма рецидив нещо.

# 4
  • Немция
  • Мнения: 6 860
Благодаря, Гея! Grinning
да не си пипала гърдите, да не пиеш съответно някакви лекарства.
Условието с гърдите ми стана интересно- защо се налага да не се пипат? Това влияе ли на хормоналното ниво?
Моят лекар ми изписа гинек.лекарство на растителна основа, което трябва да се пие без прекъсване 3 месеца, казва се Agnucaston- предполагам, че щом ми е предписано, няма да влияе драстично на фоликулите. Thinking

Чета за този ЛУФ-синдром и ми си струва, че е възможно и аз да го имам. Все пак м/у него и ендометриозата има зависимост.
Разбира се, в крайна сметка лекарят ще прецени според резултатите при изследванията- сега само гадая...

Ще се погрижа в по-скоро време да отскоча до тукашните консултации по женски стерилитет към някоя немска уни-клиника.

# 5
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 646
В интерес на истината аз не бих пила никакви лекарства, преди да е доказано дали имам прогестеронов дефицит или не, тъй като после може да се окаже доста трудно да го регулираш.
Извинявай, понеже съм доста разсеяна в последно време - това е условие за пролактина, понеже пролактина се влияе от това Embarassed
Но въпреки всичко е хубаво да отидеш при специалисти.

Общи условия

Активация на акаунт