Някой сблъсквал ли се е с този проблем от ДГ...и как да се справим

  • 1 819
  • 24
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Така. Дечко тръгна на ДГ. Уж общителен, уж се адаптира...обаче не. Започнаха викове и истерии нощем-това ще го преживеем. Започна и да се напикава обаче, което никога не е правил. Говорих със специалист-стрес, да имаме търпение. Времето си минава, проблемът остава. Лошото е, че вчера се е напикал в градината. Според госпожата е бил буден. Сега едва чакам да мине 4 да го взема, да видя как е днес. Ако това продължи, незнам какво да направя. Дечицата са колкото милички, толкова и зли-могат да го спукат от майтап, така че за цял живот да му държи влага. А тяхната група се оказа смесена, има и 5 годишни отракани хлапенца, освен 3 годишните зайци.
Вариант 1- спирам го от градина за ххх време. Тъкмо е посвикнал иначе да ходи, а и къде е гаранцията, че после няма наново да е по-зле даже? Между другото беше 2 седмици болен, не ходеше, така и не спря с проблема.
Вариант 2- оставям го да се справи сам (защото той е сам там на практика, което е и идеята). Незнам обаче дали може да се справи и какъв ще е резултатът от това.
Имате ли опит?

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
Сменяш градината или искаш да го сложат в група единствено от негови връстници. Не е нормално да смесват 3-годишни с 5-годишни. Ако и тогава няма промяна ще му мислиш.

# 2
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Синът ми не се напикава, а по скоро пуска по няколко капчици. Просто се заиграва и ако няма кой да го подканя се сеща да пишка чак когато е понамокрил гащите. Вече втора година е на градина, но го прави и в къщи.
Твоето детенце у вас къде пиша, в гърне или в тоалетната? Може би му трябва време за адаптация към условията в градината. Помоли госпожата да го подсеща да ходи до тоалетна, а и ти поговори с него. Аз всеки ден по сто пъти обяснявам на сина ми да не стиска, ами да ходи когато усети че му се ходи.

# 3
  • Мнения: 3 506
Ако само напишкването беше проблем, щях да ти кажа да провериш дали няма някакъв проблем с тоалетната там - да го е страх, да му мирише или нещо такова?

Но както пишеш, че детето е под стрес, бих помислила определено за вариант да го спра за ххх време - явно не ти е толкова чужд, щом сама го допускаш? 'Тъкмо е посвикнал' не ми се връзва със 'Започнаха викове и истерии нощем'...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
RadostinaHZ, за момента вариантът смяна на градината е абсурд. Тази е близо до вкъщи, а съм и с бебе, т.е. се налага сутрин с бебето да го водя и пак така да го взимам.
ivap, винаги в тоалетна, гърне така и не е ползвал. И го прави не при заиграване, а когато е легнал да спи. Без нощен памперс е от миналото лято и е стискал цяла нощ без проблем или се е будил да казва. Не е проблемът и от умора да спи дълбоко и да не се усеща, понякога съм сигурна, че се е съудил, но не става. Върхът беше, като каза- Мамо, сложи ми дънките да се напикая Shocked
Maria.St, истериите нощем вече спряха, остана другото.

# 5
  • Мнения: 2 311
Как така 3 годишни и 5 годишни в една група ?Смесени групи още от октомври newsm78
Ако е за по-дълго време ,за децата не е добре!

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Групата е първа, но има няколко 5годишни деца. Това не мога да променя, така че много моля дискусията да не се извърта в за или против смесените групи, а ако някой може да ми даде съвет по проблема, да се включи  Peace
В интерес на истината синът ми даже се занимава и играе повече с батковците и каките, отколкото с връстниците си  Peace

# 7
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
ivap, винаги в тоалетна, гърне така и не е ползвал. И го прави не при заиграване, а когато е легнал да спи. Без нощен памперс е от миналото лято и е стискал цяла нощ без проблем или се е будил да казва. Не е проблемът и от умора да спи дълбоко и да не се усеща, понякога съм сигурна, че се е съудил, но не става. Върхът беше, като каза- Мамо, сложи ми дънките да се напикая Shocked

Аха, мисля си че е някакъв период в следствие на адаптацията и ще отмине. Ако имаш възможност го спри от градината за 1-2 седмици за да видиш дали пак така ще прави.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 715
Върхът беше, като каза- Мамо, сложи ми дънките да се напикая Shocked
Да не е проблем, породен от отношението на персонала? Да им казват да стискат? Да не ги придружават до тоалетна? Или друга забележка newsm78
Дано се справи бързо, миличкият Sad

# 9
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Много странно - да смесят 3-годишни с 5-годишни деца.  Thinking Според мен не е редно. Заради малките най-вече.  Thinking
Иначе и дъщеря ми миналата година имаше ужасно трудна адаптация. Да не говорим, че при нея съвпадна и с появата на бебе. Ти, най-добре си познаваш детето, но все си мисля, че не е добре да го спираш от градина. Защото при следващото тръгване, ще се наложи да започне адаптацията отначало. Ние стискахме зъби и общо-взето опитвахме всякакви методи - с подкупи, с разни разглезващи неща и т.н., но до Коледа тя така и не заобича градината. Водехме я двамата с татко й - той я държеше здраво, аз набързо обувах пантофите, и така ревяща, ритаща и мятаща се я предавахме в ръцете на учителката. Вечерта започваха уговорки, че на следващия ден няма да ходи на градина. Но като дойде Коледа и видя всички украси, пеещи елхи и т.н., спря да плаче. След зимната ваканция изведнъж се промени. Чакаше с нетърпение градината, където да си играе с децата. Дали осъзна, че там, с повече деца накуп, е по-весело, или просто адаптацията мина, незнам. Но се случи изведнъж. Само да кажа, че преди градината тя не беше ходила на ясла, но съм я оставяла многократно в детски клубове. Много общително и комуникативно дете е. Просто никой не очакваше такава тежка адаптация. Явно повечето деца минават през нея, но при някои продължава по-дълго. Май търпение от наша страна му е майката. Знам ли? newsm78

# 10
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Върхът беше, като каза- Мамо, сложи ми дънките да се напикая Shocked

Сигурно си го попитала защо си иска дънките, за да пишка в тях.
Какво ти отговори той?


П.П. В Пловдив има ДГ за деца на военни - само с една група - от 3 до 7 год. всички заедно. Но това е извън темата, наиситна...

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
bim_bam, не получих конкретен отговор. Всъщност за възрастта си се справя доста успешно с отклоняване на топката от тема, която не му харесва.

# 12
  • Мнения: 822
Съветът, който мога да ти дам е да си го гледаш заедно с бебчето - не е толкова трудно, пък и може да ти е от помощ - казвам ти го от личен опит  Peace
Може би изпитва ревност, че ти оставаш с бебчето, а той е на градина и така стресът за него се увеличава още повече. А и щом се е напишкал в будно състояния явно е по-скоро акт на протест от колкото нещо друго.

# 13
  • Мнения: 9 814
Съветът, който мога да ти дам е да си го гледаш заедно с бебчето - не е толкова трудно, пък и може да ти е от помощ - казвам ти го от личен опит  Peace
Може би изпитва ревност, че ти оставаш с бебчето, а той е на градина и така стресът за него се увеличава още повече. А и щом се е напишкал в будно състояния явно е по-скоро акт на протест от колкото нещо друго.

 Peace
Бебе + тръгване на ДГ наистина е кофти комбинация за едно малко дете.
До вчера с мама сами вкъщи от днес сам на градина, а най-любимото му същество има друга занимавка.
Така обяснили на снаха ми поведението на племенничката ми след появата на братчето й.
Правеше подбни неща- като например се напишкваше винаги, когато бебето се кърмеше.

# 14
  • Мнения: 789
Защо не поговориш с възпитателката и лелките,дори попитай и другите майки за евентуален подобен проблем и с техните деца.Това не ми се струва нормално.Моето дете също сега започна градина,плюс това още се адаптира не само в средата,но и в изучаване на 2 езика едновременно,а дори и намек за стрес няма.Мисля че до голяма степен има проблем някъде в персонала.

Общи условия

Активация на акаунт