Пневмония или бронхеолит

  • 4 400
  • 1
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Здравейте!

Дъщеря ми на 1г и 8м беше приета в болница с диагноза "Двустранна пневмония с тежък обструктивен синдром". Беше й назначен Амоксиклав венозно, Урбазон венозно, Вентолин инхалации и Бромхексин сироп. Първоначално урбазона и вентолина бяха на 4 часа и постепенно разредиха.

Изписаха ни с Аугментин и Вентолин сироп, но дъщеря ми направи реакция към антибиотика. Смениха го с Панцеф, но тя и към него направи остра реакция и последваха още 4 дни болнично лечение с Урбазон венозно и Зиртек сироп. Спряха всички антибиотици. Микробиологията на гърлен секрет при първоначалното приемане не е изолирала бактериална инфекция и казаха, че може и без антибиотик.

Изписаха ни и потърсих консултация с втори лекар. Той обаче прие, че дъщеря ми не е била с пневмония, а с бронхеолит и лечението не е било адекватно (по-специално визираше урбазона и антибиотика). Според него единственото необходимо лечение е било инхалация с Вентолин и следене как е дишането.

От отделението, където лежахме, ни издадоха епикриза, но до момента отказват да ни дадат рентгеновата снимка, направена при приемането.

Към момента дъщеря ми е добре (Слава Богу), но у мен останаха множество въпроси и неясноти. Как всъщност мога да разбера адекватно ли е било лечението и от какво реално е била лекувана? Рентгеновата снимка може ли да покаже дали е пневмония или бронхеолит и имат ли право да ми отказват да я дадат като придружаващ епикризата документ?

Притесненията ми са може би смешни за вас, но аз съм в огромно недоумение на кой лекар да имам вяра и дали лечението е било правилно?

Благодаря предварително за мнението, което ще споделите.

# 1
  • Мнения: 5 760
Рентгеновата диагностика на пневмония с обструкция или бронхиолит е много трудна. Обикновенно за чисти бронхиолити се говори при деца под 2 годинки. Лечението е почти едно и също- при тежки и по-усложнени случаи се правят инхалации с Вентолин, урбазон мускулно или венозно и може да се даде антибиотик при риск от наслагване на бактериална инфекция.
При по-леки случаи леченито е само вентолин инхалации, инхалации с физиологичен р-р и витамини.
Така, че ако при Вас нещата са били по-сериозни, а явно е така щом се прилагат венозно медикаментите, лечението е било правилно.
Добре е категорично мнение да се изказва само в случаите при лично наблюдение на детето в динамика на заболяването! Shocked

Общи условия

Активация на акаунт