Моля за помощ отново за захранването

  • 513
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 174
Здравейте мами,
Отново имам нуждая от вашите съвети.Чета, чета и все нещо не ми е ясно и вече така се обърках, че просто се страхувам от  захранването.Мисля да започна с пюре-зеленчук.Започвам с една, две лъжички и така до шест лйжички, а после? След като въведа определен брой зеленчуци ли да започна с плодовете или как? Докато давам зеленчуково пюре /всъщност продължавам с него/ и мога ли същия ден да давам и плодово пюре? Кога да включа и кашата? Много благодаря

# 1
  • Мнения: 3 051
Няма да ти давам съвети, но мога да ти кажа как аз самата започнах да захранвам...
Започнах с еднокомпонентно пюре картоф на Семпер (само те го произвеждат).. Първия ден дадох 2-3 лъжички, втория ден дадох 7-8, на третия ден дадох 1/3 пюре.. За една седмица го въведох напълно, като общото ни количество стигна до 1/2 малко бурканче (злояди сме), което е около 60 гр. и останалото, което бебето трябва да си дояде е мляко съответно на разликата от общото количество мляко, което по принцип изпива на едно хранене! Ние пиехме по около 100 мл. мляко, т.е. дохранвах я с още 40-50 гр. АМ...
След като въведох един зеленчук започнах да давам втори към първия! Давах пюре картоф с тиква, като не се върнах пак на 2-3 лъжички, а директно си дадох колкото бебка си искаше (около 1/2 малко пюре).. Изчаках около 4 дни и дадох трети и така всеки следващ прибавях към предишните!
Относно плодовите пюрета: когато си захранила с някакъв вид зеленчук и си сигурна, че детето не прави алергична реакция към никой от тях спокойно можеш да започнеш едновременно захранване и с плодово пюре! Т.е. плодовото трябва да го вкараш във време, в което даваш зеленчуци, с които вече сте се захранили (а не нови)... Започнах пак с 2-3 лъжички между сутрешното и обедно хранене докато стигнахме половин малко бурканче и после започнах да давам и междинно следобяд! Въвеждането на плодовете също трябва да става последователно, като захранването с плод никога не трябва да бъде съчетано със захранване със зеленчук!
Така беше при нас!
Успех!

# 2
  • Мнения: 3 993
И аз захраних както ти е обяснила СкорпитУ, почти същото. Малко по-смела съм с количествата, защото моето дете си яде с апетит пюренцата и си е ящно по принцип, та като си иска му давам. След 1-2 и 3-4 лъжички на детенцето може да му хареса много и да му дадеш направо 1/3 от бурканчето, а после много лесно се стига и до 1/2 бурканче. Аз давам зеленчукови пюрета от 3 седмици и за този период сме стигнали вече до 1 малко бурканче от 125 гр (на Хип). След пюрето давам мляко, моето дете изпива по 80-100 мл на обяд в момента. Няма определен брой зеленчуци, които трябва да въведеш на този етап, а по скоро подходящите зеленчуци за възрастта и за начало на захранването, а те са: картоф, морков, тиквичка, тиква (не непременно в този ред). След като даваш тези зеленчуци 2 седмици после може да разнообразиш менюто като дадеш пюрета зеленчукови миксове примерно с броколи,царевица, грах, карфиол (има такива на пазара, на Хип и Гербер например). Или може да въведеш плодовите пюрета с основни плодове като ябълка, круша, банан, сливи, и след това да продължиш със зеленчуковите миксове. Разбира се, че можеш да даваш зел. и пл. пюрета в един и същ ден, само гледай ако има нов зеленчук/плод да е само един за деня. Кашата може да включиш примерно 1 месец след като си започнала със зеленчуковите пюрета и да речем на третата седмица си въвела и плодовите. Това е само един вариант, а вариантите по принцип са много!  Simple Smile Кашата се дава следобед и може да я смесваш с плодово пюре, така даваш и двете едновременно.
Ето ти един много хубав български сайт, в който има примерни практически схеми на захранване по дни и са предложени конкретни видове храни, може да се водиш оттам, аз така направих и е много лесно: http://papa-bebe.com/zahranvanepraktika1.html
Не се плаши и успех!  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 1 833
Заповядай в тази тема  Примерна схема на захранване (10)
. Можеш да питаш за нещата, които не са ти ясни в хода на захранване и да видиш примерни схеми на други майки.

# 4
  • София
  • Мнения: 23 036
Само да добавя, че от зеленчуковите пюрета може да даваш също така и броколи, карфиол и пащърнак (еднокомпонентните). Поне една позната, която продава пюренца каза, че се харесват от бебетата и поне пащърнака, който бил сладникав на вкус (аз лично все още не съм ги опитвала споменатите)!
И благодаря за темата, тъкмо и аз се вълнувам от проблемите със захранването  Peace

Общи условия

Активация на акаунт