Задължителен ли е кюртажа след спонтанен аборт???

  • 13 414
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
   Момичета в началото на третия месец съм (9-та седмица) и след кървене и контракции, вчера на прегледа установиха, че ембриона няма сърдечна дейност. Спрях всички медикаменти, които ми бяха изписани преди това -  „Утрогестан”, „Папаверин” и др.болкоуспокояващи и още същата вечер започнах да се чистя. Съсиреци придружени от контракции започнаха да падат от мен. Накрая падна мн. голям съсирек, които според мен е околоплодния сак и ембриона т.е. всичко. Моят въпрос е дали задължително трябва да ми се направи кюртаж, дори ако се установи след прегледа ми утре, че всичко е паднало или да оставя нещата на природата (организма да изхвърли всичко по естествен начин)? Кой от методите е по - рискован за мен самата (и  евентуална следваща бременност). ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ!!!

# 1
съжелявам за случилото се, но на въпроса ти най-добре лекаря трябва да ти отговори. ние не можем да ти дадем съвети. това не е шета работа. кураж и дано се възстановиш по скоро. Peace

# 2
  • Мнения: 11
Не може би не си ме разбрала. Имах предвид ако някоя от вас е преживяла спонтанен аборт, след това правили ли са и кюртаж или са я оставили организма сам се е изчисти??? А аз задължително ще ходя на доктор, но се притеснявам да не злоупотреби т.е. да няма нужда от кюртаж , а той да ми го назначи.

# 3
  • Мнения: 832
При мен се получи спонтанен аборт,но доста рано - още в 7-8 г.с. Не са ми правили кюртаж, само се изчисти всичко. Но на една позната й правиха, тя беше по-напреднала в седмиците. Лекарят трябва да прецени.  Късмет!

# 4
  • Мнения: 4 324
В 13 г.с. ми се случи подобно нещо. Правиха ми  кюретаж Sad
Може и без кюретаж, но лекаря трябва да реши това.
Много съжалявам за случилото се Sad

# 5
  • Мнения: 11
Благодаря Ви много момичета! А утре ще видим какво ще стане. И въпреки всичко си мисля, че Природата си знае работата! Това което трябва да се случи ще се случи и нищо не може да го спре. Дано това е по-малкото зло. Успех на всички!!!

# 6
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
При мен първият път не се наложи,но втория и третия–кюретажа не ми се размина,просто бях по напреднала в седмиците. Sad

# 7
  • Мнения: 313
аз имам 2 аборта в 16 и в 12 седмица и двата пъти ми правиха кюртаж, но изобщо не са ме пускали като теб, а веднага след аборта в болницата..но ти си в малка седмица и може би разчитат на това да се изчистиш сама, на прегледа ще преценят..дано да не се налага, защото след кюртажа трябва да чакате 3 месеца, преди да започнете пак опити..а що се отнася за голям съсирек и на мен ми е падал, но не е бил бебето..моят съвет е да си пуснеш някой изслевания , въреки, че лекарите ще ти кажат че се случва често

# 8
  • Мнения: 1 335
Отговор на въпроса ти може да даде само док след обстоен ехографски преглед.
Щом си в 9 г. с. мисля, че все пак ще препоръча кюретаж.

# 9
  • Мнения: 340
Не знам дали седмиците имат значение.  При мен в 12 седмица установиха, че няма тонове, но ми предложиха да оставя всичко да мине естествено.  Даже ми казаха, че това е по-добрия вариант.  Това стана в САЩ, където по принцип предпочитат да правят по-малко интервенции и изобщо не практикуват опити за запазване на ранна бременност, които се правят редовно в България-- нош па, утрогестан и тн.  Не твърдя кой прав, кой крив.  Просто споделям малко по-различен опит.  Аз обаче поисках кюртаж защото трябваше спешно да пътувам за конференция и не исках да преживявам спонтанен аборт по време на презентацията си.  Така че не мога да твърдя, че имам опит с "успешен" спонтанен аборт в 12 седмица...

# 10
  • Мнения: 203
А някои знае ли дали може да се разбере какъв кюретаж са извършили лекарите или да си караме на "юнашко доверие" в смисъл дали се различава вакуумната от кюретната манипулация?Има ли някакав начин да се разбере?

# 11
  • Мнения: 11
      Момичета, в крайна сметка ми направиха манипулацията след като видяха, че имам нужда от допълнително почистване. За тези които им предстои да не се плашат, не е болезнено. На следващия ден вече ги нямаше болките, а кръвотечението е минимално.
      Момичета не падайте духом, имайте вяра – това което се е случело е за наше добро. Колкото и трудно да ни е в момента, все пак ще се преживее по-лесно отколкото ако ни се случи в 5-ти или 7-ми месец (тогава ще сме усетили движенията и ритането, ще сме усетили новия живот в нас). Кажете си: „добре, че се случи сега, а не по – късно”. Бъдете силни! Бъдете позитивни! Обичайте близките до себе си и се подкрепяйте! Сигурна съм, че нещата ще се подредят и след някои друг месец, ще се срещаме в другите форуми. Целувки от мен!!!

[/size]

Общи условия

Активация на акаунт