Прощъпалник и Задушница?

  • 2 569
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 159
Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали може да направим прощъпалник на дъщеря ми утре, при наличие че е Задушница? Разбрах преди малко, че утре е такъв ден, бяхме планирали отдавна, а  и не можем да се съберем отново всички в близките 3 месеца. Благодаря ви предварително за отговорите  Hug

# 1
  • Мнения: 9 973
не виждам причина да отлагате
направете го следобяд,да не е сутринта

# 2
  • Мнения: 10 982
Направете го. Peace Ако все пак планирате ходене на гробищата, нека то е преди прощъпулника.

# 3
  • Мнения: 159
По принцип не планираме да ходим до гробища, и ние мислехме за следобяд  Simple Smile

# 4
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Защо пък да не може newsm78

# 5
  • Мнения: 80
Аз също бях планирала нашия прощъпалник за утре, но се отказах и реших да е в неделя. Не че съм толкова суеверна...

# 6
  • Мнения: 654
не виждам проблем, стига да е следобяд, защото сутринта е времето за Задушница

# 7
  • Мнения: 9 814
Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug

# 8
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Аз лично не бих направила прощъпулник точно на Задушница. При това става дума за една от големите Задушници. Не от суеверие, но някакси не мога да го приема. Спомням си, че когато се женихме с мъжа ми бяхме избрали дата през юни. Но в църквата ни отказаха, защото съвпадаше със Задушница и не правеха каквито и да е светли или да ги наречем весели тържества. Така че си преместихме сватбата с един ден назад. Но в крайна сметка всеки сам си решава. Ако не те притеснява факта, прави си спокойно прощъпулника и не му мисли. Извинявай за любопитството, но защо казваш, че сте го планирали отдавна? Според традицията прощъпулник се прави още при първите самостоятелни крачки на детето, а не когато вече тича и не можеш да го стигнеш. То в това е и смисълът му - един вид да благослови детето в първите му крачки. Просто ми стана любопитно, не за друго.  Embarassed
   

# 9
  • Мнения: 159
Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама

# 10
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Поне от това, което съм изчела прощъпалник се прави когато детето започне да ходи стабилно.

"Прощъпулката е чудесен обичай свързан с прохождането на малкото човече. Добре е да се направи, когато детето вече ходи стабилно, а не прави просто няколко крачки. Така ще си спестите разочарованието то да откаже да тръгне в уреченият ден или пък просто да излази след питката" - това е цитат от статия в Бг-мама

Хм, явно пак някой си пише каквото му дойде и така заблуждава доста хора.  Thinking Аз специално съм питала куп етнографи от БАН, на които точно това им е работата - да изследват, събират и запазват българските традиции, такива каквито са били. А по-големи специалисти и сведущи от тях, не мисля, че има. Малко съм маниак на тема български традиции, затова. Интересуват ме и ми е приятно да спазвам онези, които човек би могъл да приложи в днешно време. За съжаление, в нета има много информация, но невинаги всичко е точно. Попадала съм на една и съща информация, предадена и тълкувана по много и различни начини.  Thinking

# 11
  • Мнения: 1 554
на Задушница нищо не бих правела Peace

# 12
  • Мнения: 4 053
Направи го, не търси под вола теле и се забавлявайте утре Hug

 Peace

# 13
  • Мнения: 4 447
Не мисля, че има някаква връзка между двете и да си пречат,
но за да си спокойна питай в църквата.  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 2 227
На задушница не бих направила нито прощъпулник, нито сватба, нито годеж и т.н. В крайна сметка ти решаваш.

Общи условия

Активация на акаунт