Отиваме на екскурзия на Витоша

  • 3 356
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 700
По предписания на педиатърката трябва да водя дечко на Витоша.
Е да, но къде. newsm78
Приемам мнения за маршрути за пишман туристи с 3-гдишно на ръце.
С кола или с градски транспорт, няма значение.

# 1
  • София
  • Мнения: 39 745
Преди да тръгнеш погледни тази страница - http://www.pss.bg/ - Планинска спасителна служба

В ляво имаш телефони, и информация за времето на Алеко и на Черни връх. Все пак е зимен период и времето в планината е променливо.
По принцип на Витоша с кола не можеш да се качиш. Би трябвало да е забранено, но винаги може да се намери вратичка.
Има два основни лифта за качване - Симеоновски и Драгалевски. Симеоновският е закрит. С него стигаш до Алеко. Според мен на Алеко става за разходка с малко дете.
Другият лифт е открит, седалков.

http://www.vitoshamount.hit.bg/

Как да стигнем до Витоша?

От Кемен дел можеш да покажеш почти цяла София. Стига да е ясно. И смог можеш да покажеш де.

# 2
  • Мнения: 1 347
Знаците, че е забранено за коли си стоят, но май отдавна не се спазват. С кола се стига до Алеко, до Копитото, до Златните мостове. (От тази страна на Витоша, де. Иначе много приятно за разходки е и над селата Кладница, Боснек, Чуйпетлово - от другата страна.) Навсякъде е различно откъм поток от хора и заведения (ако търсиш такива). Ние много обичаме да ходим на Момина скала, което е на няколко км от Златните мостове (пак с кола), стига се и пеша от Копитото за 20-30 минути. Има страхотно кръчме и огромна поляна с масички и шезлонги.
С градски транспорт не съм ходила отдавна, но ако нещата не са се променили драстично, трябва да има автобуси и маршрутки и до Алеко, и до Златните мостове. Маршрутката към Златните тръгва от Руски паметник и мисля, че е през час, но не знам дали тръгва на кръгъл или някакви минути.
Маршрутите на Витоша са твърде пространно понятие Simple Smile - стотици са. Като тръгнете, малко по малко ще се ориентирате. Около споменатите места има много пътеки за разходка, но имайте едно наум, че особено през зимата Витоша си е сериозна планина и човек трябва да я познава, преди да тръгне по по-неолюдени маршрути.

# 3
  • Мнения: 2 197
Качваш се както решиш до Златните мостове. ако си с кола я оставяш там и тръгваш по едни приятни и не много стръмни пътеки в посока обратна на пътя, по който сте дошли (ако не те е срам да попиташ посоката е към Копитото). Пътеките са много лесни и много оживени. Даже по някое време има полянка с люлки, катерушки и др.под. неща за кратка почивка. След това трябва да попиташ за пътеката към хижите Момина скала и Септември. В началото пътеката е малко стръмна. Но когато стигнеш до някоя от двете хижи пак има готини полянки за почивка, а и в самите хижи е идеално за пиене на чай (от билки, растящи в гората) или за хапване ( в Септември готвят чудесно). ако все още имате сили може да стигнете и до Копитото, но поне 1 час ще вървите.
Второ предложение: пак по същия път след Тихия кът има отбивка към хижа Планинец. Там е идеално за през лятото или ако имаш сили да ходиш по по-стръмни места, защото иначе се върви по пътя.
Трето предложение: при отбивката за Планинец, но в по-ниската част има цяла група приятни пътеки за ходене. Също там ако успееш да се ориентираш по табелите е т.нар. Дендрариум, където е страшно интересно и занимателно за родителите като мен, които познават бреза и елха от дърветата.
Приятно ходене! И си носете пликче за боклуците, защото там кошчета няма и е желателно да си ги изхвърляме в града.

# 4
  • Мнения: 5 255
Витоша м. Дендрариум , но събота и неделя е доста населено. Виждат се последиците на  снимката  ooooh!
То къде ли не е  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт