Стигат ли ви парите дотолкова, че да не ги чувствате като проблем

  • 15 116
  • 204
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 757
Ще ви кажа защо пускам темата веднага. Няколко пъти вече провеждам спорове с различни хора, които си мислят, че не им стигат парите, поради което непрекъснато мрънкат на тази тема. Като се заприказваме обаче, се оказва, че тези хора, нито имат ниски доходи, нито харчат малко пари. Поне в сравнение с мен. Но за разлика от тях аз си се чувствам идеално, имам повече от достатъчно. Но като им кажа колко пари харча примерно за ядене, или не могат да повярват, или обявяват, че с такъв разход гаранция съм се хранела много непълноценно. Аз обаче изобщо нямам такива наблюдения, ям си като прасе страхотни и разнообразни вкусотии, дори мисля, че разхищавам и по малко ще ми е достатъчно. А те харчат егати сумите и само мрънкат, че  едва успяват да свържат двата края за да се нахранят що годе пълноценно. Получава се така, че те не разбират как примерно аз с 50лв (образно казано, не съм в БГ и не знам кво може да се вземе с тия пари, ама ако говоря в датски крони едва ли ще разберете по добре) съм накупила 15 кила храна и съм яла цяла седмица, а те харчат 2 пъти повече и едва успяват да се нахранят "пълноценно". Това било скъпо, онова било скъпо, не могат един телефон да врътнат, че било скъпо и некакви такива непонятни за мен неща. И при подобни разговори се стига до много разгорещени и неприятни за мен спорове, защото ме изкарват лъжец или луда или не знам си ква си. А пък в моите очи те са алчни малоумници, които не могат да си направят сметка на парите, не знаят от кое да пестят и кое излиза скъпо и кое евтино. И най смешното е, че аз си купувам винаги квото си ми е кеф, не гледам никога цените, не че и време имам  понеже все пазарувам на бегом, а те като почнат да си правят едни ми тънки сметчици, да си вземат ли сиренце и масълце или да не си вземат. И накрая пак изхарчили повече от мен и пак останали с неприятното усещане, че не им стигат парите за нищо. Интересно ми е вашият опит по темата какъв е и дали има и други като мен, на които въпросните оплакващи се им изглеждат леко малоумни и доста нерационални. Или пък аз наистина живея в някаква заблуда, че с малко успявам да си задоволя всички жизнени нужди, а в същото време мизерствам и се недохранвам без да го забелязвам  newsm78

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ники, ти си талант. И то не само в областта на семейната икономика.

# 2
  • Мнения: 2 821
А тези твои познати -  "алчни малоумници" в БГ ли живеят или на твоята ширина? Питам, защото тук се дават много пари за храна. Знам, че в ЕС храната е по-евтина от тук, спрямо стандарта на живот.
И ако темата е изцяло базирана на опита ти в Дания, то нашите отговори няма да ти свършат работа.

# 3
  • Мнения: 5 370
Само едно вмятане=с 50 лева, да се скъсаш, не можеш купи 15 кг. храна.
Освен ако не купиш 15 кг. картофи, все пак. И те са храна. Mr. Green

# 4
  • Мнения: 5 710
 Да, стигат ми.

# 5
  • Мнения: 22 414
понякога стигат, понякога не.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 554
Зависи от месеца и непредвидените разходи като болести и лекарства например  Sad

# 7
  • Мнения: 473
Прави ми впечатление, че хора,които получават същите доходи като нас не могат да си позволят това, което ние си позволяваме. И не, че е моя работа, но ми става чудно понякога защо се получава така. Явно едни дават за едно, други за друго. Всеки по различен начин си определя приоритетите в семейния бюджет. Стигат ни парите да си платим сметките, да си купим дрехи, да отидем на театър и други развлечения, да отидем на екскурзия в чужбина един път в годината, да си гледаме детето, без да го лишаваме от нищо, да си поддържаме колата и да си я ползваме без да мислим за горивото. Е, не мога да си купя Армани или Версаче, но и без тях мога да живея.

# 8
  • Мнения: 581
 Да, стигат ми, даже успявам да спестя известна сума всеки месец.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Като знам нивото на социална политика в държавата, където живееш, съмнявам се да гладуваш или мизерстваш, така че явно не е това Laughing
Да, може да се каже, че ми стигат. В моите си очи. За други хора може би не е точно така, но с парите е като с всичко останало - въпрос на психика. Мене например въобще не ме притеснява да си купя кола на изплащане и това не ме кара да се чувствам човек с финансови проблеми. От една тема в ДиС обаче наскоро разбрах, че за много хора, да пазаруваш на кредит означава, че всъщност не ти стигат парите Rolling Eyes Въпрос на вътрешно усещане, предполагам.

# 10
  • Мнения: 54
Е, сега пък,15 кг. храна може да се купи за 50лв. ако е боб, ориз, сол и т.н. Laughing , ако е нещо по-така ще стигнат за 2-3кг. Grinning

 Важно е и за какво си даваш парите. С едни и същи пари можеш да си купиш някакви глезотиики и пак да си гладен, но с тези пари можеш да купиш нещо, с което да се сготви за цялото семейство.

  Според мен по-уместен е въпросът какъв процент от приходите ви отива за храна?

# 11
  • Мнения: 1 065
Темата ми харесва,поздравления  bouquet
И аз мисля почти като теб- аман от мрънкала !
И повечето мои познати все се оплакват,но през няколко години сменят основно обзавеждането си ,безразборно се купува храна,по няколко пъти на ден се готви  и остатъка се изхвърля, дава се много пари за отопление ,защото аджеба (тази дума пък как ми дойде на акъла Wink)те били свикнали да ходят целогодишно по къс ръкав,  на всякъде се предвижват със собствените си коли ,защото така им е по-удобно,за всеки празник се купува като за световно- прасе за Коледа ,агне за Гергьовден,от най-скъпите меса и деликатеси,защото веднъж се живее и т.н. и т.н.
По принцип за пари избягвам да  разговарям,но такива хора  са ми  страшно досадни и се старая ако е възможно да не общувам с тях.

# 12
  • Мнения: 3 423
Ти явно се задоволяваш с малко.
Така излиза.

# 13
  • Мнения: 4 292
Не ми стигат! Но... Някои биха казали точно обратното. Алчна съм, явно.  Thinking

# 14
  • Мнения: 2 757
Само едно вмятане=с 50 лева, да се скъсаш, не можеш купи 15 кг. храна.
Освен ако не купиш 15 кг. картофи, все пак. И те са храна. Mr. Green


 Joy Не става дума за картофи разбира се. Ама и храната в Дания според току що преселили се тук българи  тук е адски скъпа, като я сравняват с българската. Според мен не е така. Но пак стигаме до там, че на някои хора все си им е скъпо, а на други им е евтино  Laughing.
Ще опитам да дам реален пример, щото с 50те лв за седмица явно не съм уцелила. Стана дума примерно, че за 70 лв съм напълнила огромния багажник на близнашката количка с... сега не знам колко кила са ама знам че едва я добутах до нас и после напълних 3 найлонови торби които едва не се скъсаха докато ги кача в нас, толкова бяха тежки. Според моя дружка за тия пари едва се пълнят 2 торби и то с най елементарни и належащи неща. Пък аз си бях бях накупила квото си ми душа воли. После го казах същото на друга позната да и видя реакцията и тя не можа да го проумее. Но то си е жив факт.  Thinking
Изобщо като кажа колко пари харча на месец и то не само за храна ами всякакви неща дет се купуват от супера и никой не вярва, освен мъжът ми. Сега съм започнала даже да си събирам квитанциите от пазарувките за да докажа, че 5 членно семейство, в 3 бебета серящи в памперси и 2 от тях ядящи АМ си си живеят перфектно с ... да кажем 650 лв на месец, на двама дърти, неползващи памперси които "едва свързват двата края" с 800 лв  #Crazy Колкото и да го сметам, не мога да си представя как изяждат толкова храна и после сигурно и много серат щото нищо чудно и 2 пъти повече тоалетна хартия от нас да ползват. И май не се хранят по ресторанти, па... знае ли ги човек, може пък и точно това да правят и да го имат за съвсем нормално и ако не го правят може за тях да означава, че мизерстват...  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт