Моля ви, кажете ми вкусна рецепта с коприва

  • 31 660
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 190
никога не съм готвила такова чудо, а имам цяла торба.
Само ако може рецептата да е стъпка по стъпка и в приблизително точни количества особено за копривата Grinning

# 1
  • Мнения: 5 001
Около 3 пълни шепи измита коприва се слага в тенджрека с 4-5 с.л. мазнина(олио) и 1 к.ч. водичка.Похлупва се и се оставя да се задуши.След като се задуши се нарязва(защото иначе като е сурова ще те жили),добавя се  1-2 с.л. брашно в тенджерката при копривата и се бърка.Добавя се вода да стане гъстичко сосчето.Добавя се около100 гр. намачкано сирене.Оставя се да покъкри 1-2 минутки и е готово.При поднасяне в парцията се слагат 2-3 с.л. гъсто кисело мляко.....



П.П. При миенето използваш гумени ръкавици,за да не те жили копривата...

# 2
  • София
  • Мнения: 1 529
 ЕЕЕЕщо с ръкавици? Аз я готвя винаги на първо място я заливам с вряла вода. Като изстине я чистя ,мия и после варя с малко вода даливам с олио и в една чаша разбивам брашно и червен пипер и сипвам. Може и ориз преди това да сложиш,обезателно чесън и накрая сирене. По този начин я готвя и за внука ,но я пасирам.
 Все пак предпочитам пролетна коприва,а сега ползвам замразена. Може и сушена. През пролетта с пресен чесън е класика.
 Мастерче Hug

# 3
  • Мнения: 5 001
Шпунц  Hug Hug Hug

Ами аз така с ръкавици действам....Като я мия искам да падне пясъка хуубавичко и чак тогава я попарвам....Ми де да знам....Всеки си има номерче hahaha

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Много обичам коприва, най - ми харесва на фурна с ориз,  много лук и джоджен. Точно пропорции не мога да дам, но първо се попарва копривата и тогава се слага в тавата.

# 5
  • Мнения: 5 593
Става много вкусна и полезна супа с копривата.Може с ориз или с фиде,и в двата случая става добре!

# 6
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Ето две по-различни рецепти, които приготвям аз Свинско с ориз и коприва и Гювече с коприва.

# 7
  • Мнения: 1 190
Благодаря ви много  bouquet, супата стана супер вкусна, взех по малко идеи от всички ви и стана стахотна комбинация - супер сте Heart Eyes

# 8
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Около 3 пълни шепи измита коприва се слага в тенджрека с 4-5 с.л. мазнина(олио) и 1 к.ч. водичка.Похлупва се и се оставя да се задуши.След като се задуши се нарязва(защото иначе като е сурова ще те жили),добавя се  1-2 с.л. брашно в тенджерката при копривата и се бърка.Добавя се вода да стане гъстичко сосчето.Добавя се около100 гр. намачкано сирене.Оставя се да покъкри 1-2 минутки и е готово.При поднасяне в парцията се слагат 2-3 с.л. гъсто кисело мляко.....



П.П. При миенето използваш гумени ръкавици,за да не те жили копривата...

Към това да добавя, че изсипвам готовото ядене в тавичка, правя гнезденца за яйчица, чуквам ги и да се запекат.

Копривата тая година я измих хубаво в кофа, да паднат всички песъчинки и др. От кофата я вадя с гевгир - да не ми пари. Така няколко пъти. След това я оставих да се изцеди и направих десетина пакетчета. При завързването на пакетчетата изкарах въздуха, доколкото ми беше възможно, да не заемат много място. Сега я вадя от фризера, посмачквам я докато е още замръзнала на ръка и тя се натрошава.

# 9
  • Мнения: 3 675
Супа от коприва

 

Продукти за 4 порции:

400 гр коприва
30 гр масло
30 гр растително масло
50 гр моркови
60 гр кромид лук
50 гр фиде
20 гр брашно
1 бр яйце
магданоз
черен пипер
сол

Начин на приготвяне:
Почистваме и измиваме копривата. След това я слагаме в съд с подсолена вода да се свари. Запържваме морковите и лука в мазнината. Прибавяме ги към копривата и сваряваме до омекване. След като кипне прибавяме подправките и фидето, подправяме с маслото, ситно накълцания магданоз. Приготвяме варена застройка с брашното, киселото мляко и яйцето. Винаги запичайте леко брашното преди употреба.


Крем супа от коприва
Продукти:
200г листа от коприва
1 морков
3 картофа
1/3 връзка копър
1 глава лук
сол на вкус
мазнина
1 яйце
3 с.л. кисело мляко

Приготвяне:
Листата от коприва се измиват едно по едно и се слагат цели в тенджера за супа. Моркова и картофите се обелват нарязат се на колелца и се добавят в тенджерата. Лука се нарязва на филийки и се слага при останалите продукти. Слага се сол и мазнина на вкус. Долива се около 700мл вода и супата се слага на кротък огън за варене. След като картофите и моркова омекнат се смъква от огъня и се разбива на крем с помощта на пасатор. Добавя се копъра, нарязана на ситно. След като леко се охлади супата, може да се застрои. Взема се яйцето и млякото и се разбива с бъркалка. След това се взема черпак от супата и се прибавя към застройката. Разбърква се добре и внимателно се връща в тенджера като се продължава разбъркването. След като е застроена супата може да се сервира в индивидуални купички, като предварително се настъргва сирене, натрошава се сухар и се сипва черпак от копривената супа.




# 10
  • Мнения: 1 152
Копривена супа

Коприва сушена - 3-4 шепи.
Глава лук
Олио
Шепа ориз
Червен пипер
Сол
Орехи

Кипваш вода и задушаваш коприва /моята е сушена/ около 3-4 шепи за 5 минути. После изцеждаш водата.
В друга тенджера задушаваш една глава лук с малко мазнина и добавяш шепа ориз. Доливаш вода. Като заври добавяш накълцаната попарена коприва и солта. Като заври добавяш червения пипер и орехите.


Копривена каша


Същата рецепта като супата, но без ориз и с доста повече орехи. За да стане по-гъста добавям и 1-2 с.л. брашно. Сред като попаря копривата леко я пасирам.

# 11
  • Мнения: 1 906
Сварям копривата и с малко водичка (от тази, в която се е варила) я пасирам. В масло или олио запържвам брашно, докато стане златисто и разреждам пак с водата, в която се е варила копривата. Добавям пасираната коприва и варя. Може да  се добавят и яйца. Като изстине по желание се добавя чесън, но аз не го харесвам особено. При сервиране естествено слагам сиренце. Може да  се добавят и яйца.

Общи условия

Активация на акаунт