Не ни върви с кърменето :( Помагайте...

  • 1 376
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте!
Майка съм на бебе на 9 дни, кърмя засега, но ме притесняват доста неща. С кака му бяхме на смесено хранене 10 месеца и това ми е болна тема...
П о същество сега – бебе Стефан се роди на 28 октомври рано сутринта, 3250. Изписаха ни на 30-ти, тогава тежеше 3000. Като цяло е спокоен, но има вид на леко гладен. Ако не заспи дълбоко на гърдата след сукане си хапе ръцете доста ожесточено, тогава се гушкаме докато заспи. Не спи много обаче – ако е сукал 40 минути, после 20 сме се гушкали, спи най-много половин час и хапе ръце. Не плаче постоянно, ака и пишка... Предните дни сутрин спеше повечко, но от вчера гърдите ми омекнаха  А днес милия щом и биберон залъгалка захапа вече не знам какво да си мисля...
Има колики, следобяд и втората половина от нощтта, започнах да давам Ентерокинд. Има ефект, личи си кога го боли и се присвива, т.е. не реве само от глад.
За организацията ни на хранене сега... Първия му ден той си го проспа буквално, аз имах коластра, явно и тя не му е стигала, защото прекарваше с часове на мен. Разрани ме естествено. Прибрахме се вкъщи и ми дойде кърмата. Даже се бях подула и пих хомеопатични да се оправя. Но количествата като че ли не бяха пак достатъчни. Опитах да го кърмя много често, но на практика се получаваше нон-стоп висене на мене, аз изнервена, кърма накрая никаква след няколко часа дърпане  И най-лошото – зверски колики. Определено стомахчето му не понася постоянно вкарване на мляко в него... И кака му беше същата. Реших да го храня на два часа горе-долу, получи се няколко дни и бях обнадеждена, до вчера... Явно притеснението и неспането ми идват в повече. А днес почти не може да спи, акото му от вчера леко зеленее, а предните дни беше идеално златисто. Аз пия чай за кърмачки, от аптека, ям варено жито, пия мляко, храня се доста, не знам повече какво да направя! А усещам, че изпадам в паника и знам, че ефектът ще е ужасен  денем не мога да спя, просто съм такава, опитвала съм – не става. Нощем го чувам как сумти, пъшка, издава си разни звуци и пак не мога да се наспя...
Кърмя от двете гърди, вчера обаче той заспиваше на първата и може и това да е дало лошо отражение на количествата кърма. Не мога да се цедя, помпа Авент имам – дори и да съм с пълни гърди цедя минимално. Това и ме заблуди с по-голямото ми дете да си мисля, че нямам кърма и да минам на смесено хранене... Има ли начин да стимулирам или да си вкарам някак хормони – пролактин за производство? Какво ли вече не си мисля. От снощи дори не усещам кой знае какъв поток от кърма от втората гърда – тя си тече докато кърмя от първата, но после като че ли почти нищо не яде Стеф от нея. Предните дни той сам пускаше, тогава го местех на втората, а сега не пуска и явно иска още.
Днес ще ходим да го теглят бебока, да видим колко е наддал за една седмица, ще пиша после пак.
Лекарката ни хомеопат преди 3 дни ме посъветва да пия Рицинус Комунис 5 СН за увеличаване на кърмата. Но точно след разговора ни в понеделник усетих как кърмата ми се увеличава и се успокоих. Днес обаче приех първата доза, дано да има резултат...
Какво ще ме посъветвате да правя? Не искам адаптета отново, сестра му направи Алергия към белтъците... хем пазих диета с нея за да мога да кърмя, но си пиеше и адапте, Фризопеп. Явно честото кърмене при нас не само, че не помага, но влошава положението и съвсем се изчерпах откъм идеи 
Ще съм благодарна на всички, които се включат!!!
Елица

# 1
  • Мнения: 166
Няма да кажа нищо ново, но най-важното е да се успокоиш и да приемеш, че кърмата му стига. При кърмене на 2 часа  и пиене на всички тези неща трябва да примеш, че няма как да не стига. След като ти слиза кърмата значи има!!!

Аз минах по същия път, въпреки че и аз кърмя за втори път. Вече споделях, че и с кантар и съответно постоянно пробно мерене не се успокоих до 5 месец, когато захраних и реших да се успокоя. И мойто хлапе, за разлика от първото, беше с колики, беше по-ревящо и нервно, по-лакомо и може би за това все си мислех, че причината е в недояждане, а пък си качваше чудесно.

# 2
  • Мнения: 2 401
Аз също си мисля, че ти си имаш достатъчно кърма! Изчакай пъро да видиш как е наддал бебо, защото може да се окаже, че притесненията са ти излишни, по принцип най-сигурния метод да разбереш дали кърмата е достатъчна е да следиш броя напишкани и наакани памперси, за 24 часа трябва да има 5,6 напишкани и 3,4 наакани, ако е така значи със сигурност бебето си хапва добре! Това, че бебо иска да стои дълго време на гърдата изобщо не означава, че не му е достатъчна кърмата, просто по този начин търси успокоение, моето бебе в началото също сучеше с часове! Другото, което изках да ти кажа е след като кърмиш от двете гърди да изчакваш бебо да довърши първата гърда преди да му предлагаш втората за да изпива задното по калорично мляко, а и да не си пълни коремчето предимно с предното мляко, което може да увеличи и коликите!
Успех!

# 3
  • Мнения: 60
Това че си суче ръцете или биберона, според мен не значи, че е гладен. Ангел беше същия, до около 4мес. беше изключително кърмен, но първият месец беше пристрастен към биберона и ръцете си.
Това, че гърдите ти не са били напрегнати също е подвеждащо. Щом има мръсни и мокри пелени, значи детето приема достатъчно храна, поне при моето беше така. Цветът беше зелен, когато му минаваше жълтеницата и преработи белерубина, /не съм сигурна, че се пише така/.
За разранените зърна - сигурна ли си че детето захапва правилно - съвсем малко от пигментираната част трябва да е извън устните - не знам дали обясних правилно - но една лекарка в Майчин дом ме убеждаваше, че ако Ангел захапва правилно гърдата, няма да имам проблеми с рагади.
Не сме имали проблем с коликите за това дано се включи някой, който знае повече.
Успех!

# 4
  • Мнения: 214
Стефан е наддал 280 грама за една седмица Simple Smile Поне се успокоих, педито каза, че от притеснение съм го напомпала с адреналин - кака му е много болна в момента и съм откачила днес - и затова днес е толкова нервен. Навън така заспа, че минаха 4 часа откакто не е ял... навън опитах да го храня и отказа, явно му се спи...
Луда работа, но трябва да приема факта, че кърма има, а Стеф как се държи си е негова бебешка работа Simple Smile
Това за жълтеницата и цвета на акото не го знаех, а той наистина доста жълтее... преди няколко дни беше доста по-добре. Според педито трябва да давам на всяка цена вода със захар, и то 2 л. на 100 мл - аз съм много против даването на вода, а и Стеф не иска шише. Да давам ли вода според вас? Тази жълтеница не минава ли от самосебе си? кака му така и не я изкара, поне видимо.
Аз го оставям да суче и час понякога, обикновено сам пуска, надявам се само да не иска да суче толкова често, че на неговото коремче му трябва почивка без мляко. Но като се събуди прекалено рано не знам какво да го правя!!!
Гърдите ми не са вече разранени, оправиха се за 2-3 дни. Мисля, че правилно засуква. Охх, дано се успокоя най-накрая!!!
Благодаря ви много за подкрепата и съветите!!!

# 5
  • Мнения: 153
Ели, наистина най-важното в момента е да си спокойна. Бебчето ти е много малко и усеща абсолютно всичко, така че колкото и да ти е трудно, опитай се да си максимално отпусната, когато си до него.

Аз също минах през твоите притеснения с дъщеря ми. Все се чудех яде ли, не яде ли, наддава ли.. абе ужас и аз като теб не успявах почти нищо да изцедя с помпата, но въпреки това я кърмих 10.5 м, така че не губи надежда! Според мен, бебчето си хапе ръцете, понеже са го напънали коликите, затова е захапал и бибата. Така че гледай да го облекчиш по някакъв начин - гушкай го, кърми го на поискване и помисли за някакви капки или чайчета против колики. И последно искам да ти кажа спри да пиеш прясно мляко. То много засилва коликите при бебчето. Можеш да си поддържаш лактацията с айрян, много вода или чайчета.

Успех   bouquet

# 6
  • Мнения: 2 401
Браво за мерките! Simple Smile Аз съм забелязала, че малко повече увереност при кърменето, не е излишна, започнат ли съмненията, често започват и проблемите! Wink
Относно твоите притеснения, че ще се претовари стомахчето, ако кърмиш често, не се притеснявай, защото кърмата се преработва много бързо от стомахчето, за по малко от час!
За това дали да даваш, подсладена вода, моето мнение е не, за потвърждение виж тази статия кърмене и физиологична жълтеница при новороденото.

# 7
  • Мнения: 3 869
Ето я темата за коликите: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=341826.new
Дано да ви помогне  Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 388
Притесненията са ти съвсем нормални и са повече в резултат на хормоналния стрес на организма, отколкото на реален проблем. И аз първата седмица (че и втората) се бях панирала , че не стига кърмата на бебчо и т.н.  След като бебето не плаче постоянно, значи не е гладно. Ще го премерите и ще се успокоиш. След като са ти омекнали гърдите значи млекопроизводството се е регулирало, а бебето има нужда от сукане (на ръчички, на биберон- залъгалка,) не само когато е гладно, а и за успокояване.

# 9
  • Мнения: 2 132
Ми идеални сте Peace Спри да се притесняваш Grinning
Ива първият месец сучеше доста на често. Повечето новородени са така, нищо ново Grinning Давай си му на детето когато иска. Ива е яла и през 30мин Wink Колики не сме имали, вода не съм давала, жълтеницата си мина сама. За цеденето и аз нищо не изкарвам. Пробвах се преди 1 месец, че да сложа в кашата ама за 10мин изкарах 5мл и се отказах Simple Smile Залагалка не сме ползвали. Препоръчва се да се ползват след 1м, за да не се задоволява чрез тях сукателният рефлекс на бебето.
Важното е да си спокойна, да му даваш на детето когато поиска и да пълните памперсите Wink И аз бях много изморена и недоспала първия месец и когато бебка спеше лягах да спя и аз.

# 10
  • Мнения: 214
Звездиче, щом кърмата се усвоява напълно за един час не е ли от значение колко е изял? 5 мл и 50 мл за едно и също време ли се преработват? А на мен колко време ще ми трябва да произведа поне същото количество кърма, което е изял на последното хранене? Аз като давах първите дни на често се получи не често кърмене, а кърмене без никаква почивка... Но той сега е по-голям и изсуква повече, така че на практика ще се оформи някаква пауза... Прави сте, няма да се замислям много-много, а ще предлагам Simple Smile Но наистина ме интересува времето, за което ще произведа достатъчно мляко. Вечер имам чувството, че силната струя в началото минава за 1 минута и после може и половин час да ме дъвче спейки и чакайки малките струйки, които явно произвеждам в момента на кърмене. Това нормално ли е? в смисъл да няма силна струя поне 5-10 минути?
За залъгалката - вчера Стеф се обърка за малко, сучейки, но бързо се пренастрои. Но във всеки случай разбрах, че е опасно...
За прясното мляко, наистина ще го намаля до минимум, и без това в рода всички са предразположени към алергии.
Вода няма да давам, той и без това не иска шише.
С кака му беше такъв хаос с храненето, че сега се чувствам съвсем като новак с второто си дете...
Още веднъж благодаря на всички за подкрепата, успокоих се като че ли Simple Smile Ще пиша как върви тия дни Simple Smile

# 11
  • Мнения: 2 401
Според мен притесненията ти за това, което ме питаш са излишни, кърмата си се произвежда постоянно и не е нужно да мине някакъв интервал от време за да имаш кърма, а в началото когато суче интензивно бебето това е предното мляко, а след това идва по-калоричното задно мляко! А иначе е нормално да има значение точно колко е изяло бебето, но така или иначе 40-50 минути след това кърмата вече е усвоена!

# 12
  • Мнения: 860
eli_max искам само да допълня нещо относно твоето хранене. Аз също като теб в началото ядях какво ли не за увеличение на кърмата - НО! когато споделих с лекарката си и зададох въпроса защо акото има зелен цвят- Тя ме попита- А ти мляко ядеш ли? ShockedАз ядях кисело мляко, когато го спрях спря да ака в зелено и всичко си беше нормално вече. Има и друг факт до 40 ден цвета се мени просто, защото техният организъм се чисти по някакъв начин. След месец направих проба и изядох една кофичка мляко. Е, резултата беше същия -зелен памперс, и от тогава не ям. Карам с чайове, и хомеопатичните които и на теб са ти казали и има ефект.Аз също съм предразположена към алергии и млякото не най- добрата храна за майките - кърмачки с алергии!
Относно водата щом кара явно по сериозна /ако мога така да кажа/жълтеница, ако мога така да кажа не го лишавай от вода със захар/глюкоза/, но му я давай със спринцовка /на Панадола е много удобна опитах вече с нея/за да не се научи на биба, че голям проблем си имах аз с тези биберони. А пък ако неиска вода неиска, но мисля че за жълтеницата поне на мен така ми обясниха е важна водата. Но да не забравяме, че и кърмата е 80% вода.

И още нещо когато доиде момента да смесиш храненето било то и след 10 месеца внимавай с АМ, педиатъра ми обясни че имало разлика ти може би знаеш имаш опит вече с бебетата, за майки като мен с алергия имало други АМ защото децата са много предразположени - на мен тя ми препоръча на Милупа- МИЛУМИЛ НА1, НА2 - нищо друго, каза че другите могат още да го предразположат към алергии и да направи алергия.Това го пиша само информативно сега знам, че не му е времето, но пишеш че едното ти дете е направило тази алергия и затова просто ти споделям.

# 13
  • Мнения: 2 401
И още нещо когато доиде момента да смесиш храненето било то и след 10 месеца внимавай с АМ
Не е задължително да се стига дотам, ако всичко с кърменето си е наред няма нужда от АМ!

# 14
  • Мнения: 860
И още нещо когато доиде момента да смесиш храненето било то и след 10 месеца внимавай с АМ
Не е задължително да се стига дотам, ако всичко с кърменето си е наред няма нужда от АМ!

Разбира се че не е, и дано да не стане така. Но аз просто споделих нещо, което аз незнаех въпреки, че доста четях преди да родя и сега ми беше обяснено от педиатъра.

Общи условия

Активация на акаунт