Въпрос към раждалите с епидурална аналгезия

  • 3 476
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 262
Предстои ми да раждам за втори път.
И, дали защото първия път ми бяха сложили лекарства за усилване на контракциите, но толкова ме боля, че просто не бях човек, не искам това да се повтори! Дълго време след това не можех да видя бременна жена, за която да не си кажа - горкичката, не знае какво я чака! То в книжките пише, че изкуствено предизвиканите контракции са по-болезнени от естествените, но просто не мога да повярвам, че човешкия род се възобновава при такива нечовешки болки...
Казаха ми, че епидуралната аналгезия струва 300 лв, слага се по желание, трябва разкритието ти да не е повече от 4 см когато ти я слагат. Сега, интересува ме дали може да обърка нещо родовата дейност така, че да се стигне до секцио, което не искам.
Акушерката спомена за някакъв тънък катетър, който слагали някъде около гушата и чрез него дозирали и като се стигне до моментите, когато трябва да напъваш, намалявали количеството на упойката, че да усещаш кога трябва да се напъваш. А аз си мислех, че това е инжекция, която се бие в гръбнака еднократно, как така и катетър? Моля, раждалите по този начин да споделят и да кажат как е, и какви са усещанията?!
Имам приятелка, която ражда в Белгия, тя каза, че контракциите и били до един момент поносими и после и били тази инжекция в гръбнака, което я напълно обезболило, но и позволявало да си движи краката и също, че усещала кога трябва да напъва за бебето, и така раждането всъщност въобще не я е боляло.
Ако наистина е възможно това, защо не се прилага като по-масова практика, а не да карат жените да не знаят на кой свят са!?
Излиза, че се дават пари за какво ли не, избор на екип , випове и т.н, а всъщност това са единствените смислени пари, които си заслужава да дадеш, ако обстоятелствата на конкретното раждане позволяват, разбира се.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 18:30 от Sedada

# 1
  • София
  • Мнения: 1 535
Именно заради пъвото ми раждане, което много прилича по описание на твоето втория път си бях заявила, че искам упойка.
Да - слага се катетър в гръбнака - малко по-високо от талията мисля че беше. Представлява много тъничка тръбичка и много напомня на системата, която ти включват в ръката. От там ти дозират упойката. Много по-безболезнено беше поставянето от абоката (може би и анестизиолога имаше по-лека ръка от акушерката). Сложиха ми го някъде при 5 см разкритие и вече не усещах никаква болка. Само на монитора лекарката ми отчиташе и се радваше на силните и чести контракции. Когато наближи времето за напъване не ми сложиха следваща доза упойка, за да имам все пак някакви усещания, че бях започнала да заспивам  Rolling Eyes.
Да, може да намали и дори да спре контракциите. Но това може би трябва да го обясни някой с повече познания по медицина, които аз нямам.
Къде ти струва 300 лв упойката? Аз само за избор на екип си платих  newsm78

# 2
  • Мнения: 262
InaD, като ти го сложат в гръбнака  този катетър не ти ли пречи да лежиш по гръб и няма ли опасност да се размести от движенията на тялото ти? И казваш, че самото поставяне е било болезнено?
Във Вт. градска ми казаха 300 лв. А не искам да плащам за избор на екип, защото струва 1300, в случая твойто "само избор на екип"... не вкл. упойката.

# 3
  • Мнения: 2 013
InaD, като ти го сложат в гръбнака  този катетър не ти ли пречи да лежиш по гръб и няма ли опасност да се размести от движенията на тялото ти? И казваш, че самото поставяне е било болезнено?
Във Вт. градска ми казаха 300 лв. А не искам да плащам за избор на екип, защото струва 1300, в случая твойто "само избор на екип"... не вкл. упойката.

И аз се чудя как този катетър е в гръбнака ти и можеш да лежиш върху него?!Не боцка ли?Не се ли размества от движенията? newsm78 Thinking

# 4
# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Катетъра и тънък и мек маркуч и спокойно може да се лежи.

Казват,че при епидурална може да се случи така,че да не се усещат напъните и съответно родилката да не напъва ефективно.Но тук вече личи правилната дозировка на упойката от страна на анестезиолога.

# 6
  • Мнения: 2 013
Значи ако анестизиолога прекали с дозата и родилката не усеща напъните,следва -  smile3553
 Sick

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ами ако работата съвсем се закучи,пробват с форцепс,вакум /това незнам дали се практикува в БГ/ и накрая секцио.Но това само ако не върви раждането.

Аз също съм се навила за епидурал.То всяко нещо има и лоши страни.Не можеш да предвидищ всичко.

# 8
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
запис да следя, че живи и здрави втория път и аз искам епидурална Crossing Arms

# 9
  • София
  • Мнения: 574
Въобще не е толкова страшно колкото изглежда.И двете ми деца са родени по този начин-предизвикано раждане и упойка.Първият път такава доза ми сложиха,че  никаква болка не усещах и заспах.Събудих се малко преди да родя,не усещах въобще нито контракциите,нито напъните.Акушерката ми казваше кога да напъвам.
Вторият път имаше време само да една доза и разбрах какво е да родиш с напъни и т.н.
За абуката-въобще не боли на фона на контракциите.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 121
Моето раждане беше преди 3 години и половина, но понеже имам неприятни спомени ще разкажа. Сложиха ми я чак на 8я см, преди това имам спомен, че не трябвало, но все пак доктора ще ти разкаже, може и аз да бъркам нещо след толкова време. Малко над кръста беше, между гръбначните прешлени. Анестезиолога трябва да внимава първо за количеството - ще те пита за килограмите, но и за поставянето - да не мърдаш, че беше опасно. На мен ми сложиха в повече и анестезиолога беше порицан на висок глас. Нямах напъни, контракцийте спряха. Пълно разкритие, а аз - никакво усещане не само за болка, но и за напъни, което беше голям проблем. Не можех да напъвам както трябва - правих всички усилия но лекаря ми каза че това нищо не е  Cry. Познавах контракциите когато въобще ги имаше по стягането на корема, напъвах се... и нищо. После и кръвоизливи имах в очите, но тогава не помогна нищо. Бебето го извадиха, но напрактика аз нищо не направих по въпроса - скачаха там по корема, избутваха, рязаха ме долу и така. До секцио не се стигна.
До колкото знам това обаче е рядка ситуация и не би трябвало да се притеснясняваш. Успех!

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ani111 ,сега я слагат на 4-5 сантиметра.На теб много късно са ти я сложили.Ти щом си изтърпяла до 8 см си можела изкараш и докрая без упойка.

Мисля,че за три години анестизиолозите са станали доста опитни за епидурал.

В БГ ли си раждала?В коя болница?

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Значи ако анестизиолога прекали с дозата и родилката не усеща напъните,следва -  smile3553
 Sick
Ми не, аз не си усещах напъните, обаче слушах акушерката какво ми казва и родих за десет минути бебе три кила и половина, първо раждане, без никаво рязане, с 2 вътрешни шева на шийката Peace

Съвет от мен, ако приемаш...Не раждай с епидурална при случаен екип Peace Страшно важно е да имаш опитен анестезиолог и акушери, които са водили обезболено раждане. В България все още има лекари, които сякаш не са много наясно с този процес, въпреки, че по света се практикува от 30 години, не рискувай.

# 13
  • Мнения: 622
Моето раждане беше преди 3 години и половина, но понеже имам неприятни спомени ще разкажа. Сложиха ми я чак на 8я см, преди това имам спомен, че не трябвало, но все пак доктора ще ти разкаже, може и аз да бъркам нещо след толкова време. Малко над кръста беше, между гръбначните прешлени. Анестезиолога трябва да внимава първо за количеството - ще те пита за килограмите, но и за поставянето - да не мърдаш, че беше опасно. На мен ми сложиха в повече и анестезиолога беше порицан на висок глас. Нямах напъни, контракцийте спряха. Пълно разкритие, а аз - никакво усещане не само за болка, но и за напъни, което беше голям проблем. Не можех да напъвам както трябва - правих всички усилия но лекаря ми каза че това нищо не е  Cry. Познавах контракциите когато въобще ги имаше по стягането на корема, напъвах се... и нищо. После и кръвоизливи имах в очите, но тогава не помогна нищо. Бебето го извадиха, но напрактика аз нищо не направих по въпроса - скачаха там по корема, избутваха, рязаха ме долу и така. До секцио не се стигна.
До колкото знам това обаче е рядка ситуация и не би трябвало да се притеснясняваш. Успех!

И на мен ми се случи в общи линии точно същото, само дето ми сложиха упойката на 4см. разкритие. Родих през юли тази година- резултатът е едно прекрасно момченце, но и... проблеми, за които не искам да споменавам, за да не плаша бъдещите родилки.

# 14
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Преди 4г. родих с епидурална упойка.Сложиха ми е на 4см. разкритие.Раждането ми беше просто "песен", никакви болки, усещах си кога трябва да напъвам.За 15 мин родих бебчето ми.Всичко мина много гладко.Един ден като решим да имаме второ детенце, пак по същият начин ще раждам, освен ако не се налага секцио.

Общи условия

Активация на акаунт