висок пролактин при мъжете

  • 15 658
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
мъж съм на 35години и имам висок пролактин  правих си изследване в две лаболатории и стойностите ми са 701 mclu/ml в едната 683 в другата лаборатория също ми откриха много нисак тестостерон 2.51ng/ml -въпрос ат ми е знае ли някои как да си оправя нивата на тези стойности защото от една година се оплаквам от силна умствена и физическа умора?

# 1
  • Мнения: 4 302
Най-добре е да направиш консултация с ендокринолог. Пролактинът може да се смъкне с медикаменти, но е важно да се види на какво се дължи това повишение. Пролактинът е стресов хормон и е важно да се спазват някои правила преди изследването му. Без секс предната вечер, тежки храни, покой поне 30 мин, преди да се вземе кръвта и т.н. За да се знае със сигурност дали има проблем на мен ми правиха изследване в две последователни сутрини, при спазени гореизброени условия.
Ако искаш пиши от къде си за да те ориентираме към конкретни специалисти. Имаш ли проблеми със сперматогенезата?

# 2
  • Мнения: 3 453
Верче,
от д-р Кацаров зная, че леко завишения пролактин при мъжете, изобщо не е проблем.

За тестостерона, ще разясня целият цикъл.

Оста хипоталамус-хипофиза-тестиси или оста на ХХТ за краткост е „термостат” на естественото производство на тестостерон в тялото.
Условно можем да разделим системата на три нива. На най-високото ниво е хипоталамуса - частта от мозъка в която се изработва гонадолиберин, когато е необходимо по-голямо количество тестостерон.
Гонадолиберин изпраща сигнал на второто ниво на оста - хипофизата, която в отговор изработва лутенизиращ хормон, на кратко ЛХ. Този хормон стимулира тестисите (третото ниво) да изработват тестостерон. Половите стероиди (тестостерон, естроген), които се изработват като „противотежест” , участват в отрицателна обратна връзка, изпращат сигнали (най-вече на хипоталамуса и хипофизата) за понижаване изработването на тестостерон, когато се наблюдава прекалено голямо количество на хормона.

От написаното следва, че трябва да изследваш и ЛХ-то. Пониженото ЛХ води до намаляване на тестостерона.
Друг е въпросът, че обикновеният тестостерон не дава точна информация. В лаб. Кандиларов в София изследват свободен тестостерон, той дава точни данни.

Ако планирате дете, направете спермограма. И още, ниският тестостерон може да е индикация за варикоцеле, изразено субклинично.

Най-добре си запиши час при д-р Милен Кацаров - уролог - андролог. Трябва да откриеш причината за тези нива, защото те са следствие, а не първопричина.
Консултацията с ендокринолог също няма да ти се размине.
Успех! Peace

# 3
  • софия
  • Мнения: 1 201
и аз мога да кажа същото-изследвай LH и задължително свободен тестостерон в лаб.Кандиларов, направи си спермограма и иди при д-р Кацаров.При мъжа ми на спермограмата имаше проблеми,тестостеронът беше 8.8 при норма от 9 до 21 и нормално LH
Кацаров ни прати да изследваме свободен тестостерон и се оказа, че той е в норма и няма нужда от лечение с тестостерон

А по въпроса за пролактина-при мъжа ми го изследвахме 2 пъти при спазени всички условия за изследването-и двата резултата са около 650 и на Кацаров не му хареса(макар че това не е много висок резултат).Посъветва ни да се консултираме с ендокринолог и евентуално да направим ЯМР на хипофиза

# 4
  • Мнения: 83
Деян, здравей!
Границите на пролактина при мъже са около 350(горна).Твоят е явно двукратно завишен.Можеш ли да напишеш мерните единици по-точно?
Тестостеронът ти е много нисък наистина. По принцип високият пролактин потиска производството на ЛХ и ФСХ от хипофизата, а както по-горе е писано, те игарят основна роля при производството на тестостерон.
Обърни се към ендокринолог, а не към уролог( моите уважения към тези специалисти, но те от хормони не разбират, а при теб проблемът е явно такъв).Мога да ти препоръчам доц. Куманов от клиниката по ендокринология на "Д.Груев" 6.
За умората- можеш да си пуснеш един ТСХ за щит. жлеза.
Направи си и ЯМР на глава, но по-добре първо се консултирай с лекар. Успех!

# 5
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за за вниманието и съветите кум моя проблем!направих си също и Lh изследване и свободен тестостерон и те са Lh2.17 free testosteron0.0752ng/ml.По отношение на нашите доктори съм на мнение че преди всичко са комерсиални отколкото лекуващи ,не знам вече през колко кабинета съм минал но знам със сигурност че съм оставил голяма час от пари,за пример ще кажа последното ми ходене при ендрокринолог в терапевтична клиника Варна за пет въпроса зададени от доктора заплатих 40лв. и тъи като не мога да издържам на техния ценоразпис затова минавам на самолекуване базирайки се на информацията намерена от Интернет и така днес си купих бромокрептин за да видя как ще ми се отрази на състоянието.   

# 6
  • Мнения: 3 453
.....минавам на самолекуване базирайки се на информацията намерена от Интернет и така днес си купих бромокрептин за да видя как ще ми се отрази на състоянието.   
Shocked Недей така, моля ти се! Прочети пак поста на nefertari. Дала ти е ценни съвети. Не прибягвай към самолечение. Съвсем ще се опетлаеш! Tired

# 7
  • Мнения: 83
Човек, недей така. Аз съм лекар и не съм комерсиална, както виждаш. Резултатите ти още веднъж потвърждават, че имаш проблем. Притеснява ме фактът, че пролактинът ти не е толкова завишен, а ЛХ и Тестостеронът са много ниски, което говори за псевдохиперпролактинемия.Обикновено се получава при голям аденом на хипофизата, водеш до хипопитуитаризъм. Задължително се консултирай с лекар, защото ако съм права, бромокриптина привидно ще подобри състоянието. Недей да се самолекуваш  Praynig

# 8
  • Мнения: 4 302
Недей да се самолекуваш  Praynig

Абсолютно подкрепям!
Има комерсиални лекари, има и съвестни лекари. Естествено не можем да очакваме, че ще се осъвършенстват, учат и т.н и ще преглеждат и без пари. Е, има и такива, макар рядко.
Така или иначе си дал маса пари, по думите ти, поне се ориентирай към качествен, съвестен лекар / за това може да ти помогне интернет, не за самолечение/.
С този лекар трябва да намерите причината за положението, терапия има, но при всеки различно се проявява. Не коригирай симптомите, търси причина.

Общи условия

Активация на акаунт