Кампания на СНБМ за близнаци, тризнаци и n-знаци

  • 7 941
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 744
Мили мамчета, дойде отново време СНБМ да се бори за правата на семействата с близнаци и по-конкретно за  компенсиране на единичното майчинство, което се дава в момента, независимо от броя на децата, родени от едно раждане.

В тази връзка СНБМ ще организира пресконференция, която ще засяга и други въпроси около бюджет 2009, но един от главните акценти ще бъде имаенно този наболял и все още нерешен проблем.

Имаме нужда отново от вашата помощ. Интересува ни на днешни цени и при днешния размер майчинство колко ви излиза месечно гледането на  вашите близнаци, тризнаци, ако има и четиризнаци ще е чудно.  Конкретно е хубаво да имаме такива разбивки на разходите за децата след навършване на 9-те месеца на децата, т.е. от момента в който започва всяка майка да получава сумата определена със закона за бюджета, до навършване на 2 години на децата.

Вероятно основните акценти падат върху:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/
2. Пюрета
3. Каши
4. Памперси
5. Мокри кърпи
6. Лекарства
7. Дрехи

Ако се сетите нещо, което сме забравили, моля добавете.

Интересува ни месечния разход и за колко деца е това количество, дали за близнаци или тризнаци.

Благодарим ви от сърце и стискайте палци и тази година, пък дано ги преборим предизборно!  Peace

# 1
  • Мнения: 2 950
Наде, първо благодаря за борбата, която водиш за близнаците!   bouquet
Обаче при мен нещата са малко по-сложни: пюрета и каши не купувам - готвя им аз; мокри кърпи вървят малко, защото на всяко акане мия дупета - да вадя ли сметака за топлата вода?  Laughing; лекарства не купувам, защото давам само хомеопатични, а те са супер евтини - иначе с лекарства излиза ужасно скъпо, минала съм и през това с Йоана; дрехи купувам, но и имам приятелки, които ми дават.  newsm78 Да се включвам ли изобщо в сметките или да си трайкам?  newsm78

А иначе мога да допълня, че на управляващите може да им се стори глупост, но децата имат нужда от играчки, книжки и т.н. Да не забравяме обувките, проходилките, колани за прохождане, козметика. Сигурно има още неща - ще допълня. Peace

# 2
  • Мнения: 4 302
Близнаците ми са на седем месеца и половина и ето в общи линии нашите разходи:

1. Адаптирано мляко /тук вероятно ще има големи разлики, тъй като има деца, използващи специални млека, но е хубаво да се пишат, за да се знае между колко и колко варират цените в момента/ - 4*6*9,80=235.20 лв.
Моите деца са на често използвано мляко NAN 2 /обикновено купуваме 5-6 кутии на седмица, цената на една кутия е 9,80 лв./
2. Пюрета = 300 лв.
месни и зеленчукови  30*2*2= 120 лв. /месни и зеленчукови, слагам средна цена 2лв за бурканче/.
плодови 30*4*1,5=180 лв. /слагам средна цена 1,50 лв за плодово пюре/, децата ядат два пъти на ден плодово пюре, по едно бурканче всяко на всяко хранене, т.е 4 за деня.
3. Каши - не купувам, защото давам повече плодове.
4. Памперси - около 145 лв на месец /мин.10-12 памперса на ден/ пробвах да минаваме с по-евтини, обаче пропускат и се отказах. Та тук съм включила 4 пакета месечно Либеро по 36 лв /82 бр/.
5. Мокри кърпи - по два пакета на седмица, значи средно 8 пакета за месеца * 3 лв /средна цена = 24 лв, кремове /козметика/ около 15лв на месец
6. Лекарства - дребни тип Стеримар и т.н, са около 20-30 лв, не знам дали да включа доплащането за ваксини, които правим, но то е средно около 50-80 лв на месец. 
7. Дрехи - моите деца доста бързо наддават и съответно дрехите ни омаляват бързо. Сменяме номерацията, за около месец и половина, хайде два да са. Повечето дрехи ни ги подарява майка ми /тя си ги купува естествено/, но за смяна на гардероба отиват поне 250 лв.
Аз също правя голяма част от  пюретата за децата, но и самите продукти си имат цена. Никой нищо не ми подарява на пазара, както предполагам и на вас Grinning.
Та средномесечната издръжка на този етап на децата варира около 700-750 лв /235+180+120+145+24+15/  на месец и то без да се слагат дрехите, лекарствата и евентуално доплащане на ваксините.

Редактирах се, че нещо не ми излизаше сметката ooooh!

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 22:49 от *vera

# 3
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Ще се включа и аз с малко сметки. Децата са на 1год и 3 месеца.
1. АМ никога не сме купували, понеже са на кърма, така че отпада като разход
2. Пюрета- децата ядат по 4 пъти на ден и макар че от седмица сме на кухня пюрето отново се купуват (все още не могат да приемат домашната храна, само я опитват и това е) така че за обяд яда месни пюрета на Гербер- 30*2*2.45лв=147, след обед ядат плодово пюре на Сънвал- 30*2*1.85=111лв и вечер дует на Хип- 30*2*2.60лв=156лв. Та общо за месеца идва около 414лв Няма да прибавям десертите, които давам след основното ядене- данонино и разни плодови млека на хумана, че иначе става страшно Mr. Green
3. Каши давам за закуска и понякога вечер. Купувам Слънчо, като една кутия е за 2 хранения. т.е. 15*3.60=54лв
4. Памперси използваме по 1 пакет на седмица- 4*29=116лв- пакети на Памперс по 72бр
5. Мокри кърпи по 2 пакета на седмица- 4*2*3лв=24лв
6. Лекарства не се налага да купувам често, така че не мога да кажа точно, но когато се разболяха ми отидоха повече от 100лв за капки, хомеопатия, панадол и др.
7. Дрехи ползваме от приятелки или поръчвам подаръци от бабите. Сега за да се подготвим за зимата ми трябват 120лв за ботуши, 100лв за зимни комплекти яке и гащеризон (и то ако им купя само по един- как ще пера и суша не знам), 20лв за ватирани панталони и 20лв за шапки, шалове и ръкавици- 260лв този месец.

Месечните ни разходи ако са здрави и не пазаруваме дрехи са 608лв, но това означава и децата ми да нямат никакви играчки, а знаете, че това няма как да се случи. Дрехи може и да се вземат втора ръка, но играчките трудно издържат и за следващо ползване...

# 4
  • Мнения: 3 336
Благодаря ви, момичета и аз от името на СНБМ, че се включвате. Вероятно пресконференцията ще е този уикенд, така че колкото повече хора се включат, толкова по -добре Praynig

Ирка, след като не ползвате АМ, мисля че преспокойно можеш да включиш данониното, то пак си е млечен продукт Wink И у нас много върви.  Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 1 727
Като ви гледам изчисленията, ние сигурно също сме там някъде - от първия ден сме на АМ и продължават с бясна сила да го консумират. Е, пюрета от най-евтините взимахме и сега готвя аз на децата (не че много ядат...), но памперсите вървят по 10-тина на ден и кърпичките също много се харчат.
Идва зима обаче, на ден поне по 3 часа работи печка - децата са все на земята и не мога да ги оставя без духалка. Пък и по цял ден сме в къщи - аз лично ако не всеки ден, поне през ден готвя, пералня всеки ден поне по една, телевизор 4-5 часа, компютър....
Само като пример ще дам, че миналата година за най-студения месец платихме 150 лева за ток и 150 лева за парно. Бяхме при майка ми, апартаментът е зверски студен и печката работеше по цял ден, а парното на 6. Разбира се, този разход го имат всички семейства с малки деца, но като прибавим и останалите неща...  #Crazy

# 6
  • Мнения: 405
Благодаря на всички ,които се борят за по-добри условия за близнаците в БГ.  bouquet

Разходите наистина са огромни и едното майчинство е подигравка.Точни изчисления не съм правила,но около 650лв месечно отиват и то за сметка на други неща.
Все още пием АМ Нестле Джуниър1.Кутията е -8,40лв.Пюрета не купувам,готвя.Ама нали то не е без пари.Лекарства,дрехи,играчки,консумативи.... #Crazy


# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Първо благодаря, че сте се нагърбили с тази тежка задача. Мен това винаги ме е възмущавало - плащаме еднакви осигуровки, а като родиш две деца поотделно ползваш два пъти майчинство, а с близнаци веднъж. Защо? Поне да го направят 3 год, ако не 4.
Та за месечната издръжка сметнах следното:
АМ - 50 лв;
месни пюрета (другите си ги правя) - 60 лв;
каши - 35;
домашни зеленчукови и плодови пюрета и супи - 40;
сухари, бисквити, грис, сирене, масло - 30;
чай - 13;
мокри кърпи - 10;
памперси - 90;
дрехи, обувки и играчки - от 100 до 300 според сезона;
други (проходилки, обезопасяване, бънджита и разни такива неща дето все има по нещо да се купува) - 50-100;
Та средно става 478 до 700 лв. ориентировъчно, но това е абсолютният минимум. И то за малки деца. След някой друг месец ще искат да ги заведеш тук-таме, ще искат книжки, образователни и грачки и т.н. И това е без тока (щото заради тях от 2 мес сме на печка), водата, препаратите и всичко останало.
Обясниха скоро по тв, че парите за майчинство не били, за да си гледаш децата, а били компенсация за това, че не работиш. Като болничния, чийто размер не зависи от това колко са ти скъпи лекарствата. Не знам кое е правилно и кое не, не съм икономист. Мен ме дразни явната несправедливост, че и аз, и комшииката отглеждаме по двама бъдещи данъкоплатци, но тя ползва 4 год майчинство, а аз две.  smile3516 Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

# 8
  • Мнения: 4 302
...Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

Аз също мисля, че е справедливо, ако се спазва логиката, че майчинството е "обезщетение" и не зависи от броя на родените деца, то поне майката да има 2*9 месеца /Хх9/право да ползва 90% от заплатата, на която е осигурявана. И без това децата са факт, не говорим за някакъв хипотетичен статистически "риск".

# 9
  • Разград
  • Мнения: 518
Аз също искам да изкажа своите благодарности на СНБМ и всички, които се борят за правата на семействата с близнаци и n-знаци   bouquet

Нашите дечица са на пет месеца и половина. Разходи на месец са както следва:

1.Адаптирано мляко  Купувам Нутрилон като цената за една кутия е 9.00 лв. 15кут.*9лв.=135лв.

2. Пюрета плодови=2 бр.на ден*30 дни=60 бр *1.10 лв (Ганчев)=66лв.
Месни все още не давам.
Записала съм ги на детска кухня и от там хапват зеленчукови пюрета. Събота и неделя приготвям в домашни условия пюретата и в интерес на истината не съм пресмятала колко ни коства от семейният бюджет.

3. Детска кухня - 20 дни *2 купона*0.7 лв. за купон =28лв

4. Памперси - 4 пакета "Памперс"*30 лв=120лв на месец. Аз също пробвах с по-евтини, обаче пропускат ужасно много и даже ми излиза по-скъпо като сложа водата (2 лв/ куб.) и праха за пране.

5. Мокри кърпи - 5пак.*3 лв.=15лв

Кремове /козметика/ около 15лв

6.Лекарства - Вигантол, капки за очи, нос, доплащане за ваксини = средно 60лв при положение, че не боледуват. 

7.Дрехи - Имаме доста унаследени дрешки и доизносваме. Но така или иначе се налага да се купят и нови. Та тук слагам средно на месец около 100лв за дрехи.

Средномесечен разход = 539 лв  В цифрата не влизат парите за играчки, проходилки, обувки и т.н и т.н

...Да увеличат времето е най-малкото което могат да направят. Близнаците не са толкова много, че това да ощети бюджета кой знае колко.

Аз също мисля, че е справедливо, ако се спазва логиката, че майчинството е "обезщетение" и не зависи от броя на родените деца, то поне майката да има 2*9 месеца /Хх9/право да ползва 90% от заплатата, на която е осигурявана. И без това децата са факт, не говорим за някакъв хипотетичен статистически "риск".

 smile3501 *Vera.

# 10
  • Мнения: 1 165
На година и 1 месец са близнаците:

1. Адаптирано мляко - Фризо 3 по 15 кутии на месец, 120лв.
2. Пюрета - до скоро - 240лв., сега към 50лв. на месец. Кухнята излизаше около 120лв. на месец, ако прибавя и продуктите, които купувам само за техните манджи, някъде около 50-60лв. на месец.
3. Каши - около 6 на месец Слънчо - 21-22.00лв.
4. Сокове, плодове - 30лв.
5. Сухари, сирене, грис, ов. ядки, все дребни неща, но на месец си отиват 40лв. за тях.
6. Памперси - около 120лв.
7. Мокри кърпички - 5-6 пакета на месец- 15-20лв.
8. Без да броя ваксините Петаксим, които общо ни излизат към 500.00, за лекарства си отиват средно 20лв. на месец.
9. Дрехи - купувам им - различно е, но наистина за зимата отиват едно 300лв. за ботуши и комплекти, като добавим и бодита, блузи, панталони-средно по 100лв. на месец за дрехи
10. играчки, развлечения- 40-50лв.
Та общата сума в момента варира между  600-650лв.  newsm78
А преди да преминем на готвене, с пюретата сметката излиза към 850лв.  #Crazy

Благодаря на всички, които се борят за нашите права.   bouquet

# 11
  • Мнения: 3 336
Значи горе-долу между 500 и 700 лв дотук  виждам, че сте писали, сигурна съм, че сте били скромни, моите изчисления преди 2 години бяха около 700-800 лв, но да се има предвид, че децата бяха с рефлукс и купувам специализирана храна и за двамата, което беше най-сериозния разход Rolling Eyes Също бях заложила някаква средна сума за дрехи и обувки месечно. вярно не се купуват обувки всеки месец, но във възрастта до 2 години горе-делу на всеки 3-5 месеца купувах обувки и то не по 1 чифт на дете, особено за зимата пантофи плюс останалите обувки и втори чифт ботуши за преобуване, да не кажа и втори пантофи ако има суча йна напишкване Rolling Eyes Имайки предвид цените на дрехите и обувките, смятам че там си заминава много сериозна сума. Whistling

Пресконфурунцията ще бъда другия уикенд, така че имаме още време Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 1 840
Малко сметки и от мен - на година и 1 месец са:

АМ - 3 кутии Аптамил х 29 лв. =87 лв.
Памперси - 80 лв.
Мокри кърпи - 7 лв (по принцип ги мия )
Каши - вече давам Слънчо, но рядко - 10 лв
Кухня - 30 лв.
Лекарства - около 20 лв.
Козметика - 20 лв.
Продукти за готвене, когато няма кухня; за закуска -  сирене, сухари, овесени ядки, кус-кус, елда; плодове (вече не купувам пюрета), бисквити и т.н не съм смятала, но сумата е повече от  100 лв
Дотук минимум 350 лв, без дрехи, обувки и играчки.
По тази схема се храним от месец и половина, преди това беше страшно:
пюрета 60 х 2,60 на Хип = 156 лв.
плодови давах само в началото на захранването 60 х 2 на Хип = 120 лв., лятото им давах пасирани, ама и те са с пари
каши на Милупа и Нестле 80 лв.
Т.е. минимум по 500 лв само за храна  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 154
Благодарности и от мен на СНБМ и всички, които се борят за правата на семействата с близнаци и n-знаци    bouquet
Ние сме почти на 6 месеца.Ники се храни с Аптамил комфорт,заради проблеми с храносмилането и ходенето по нужда.Лиза хапва фризолак и фризовом заради рефлукс.Та значи аптамила за месец ни е 7кутии*17лв.=119,фризото към 75лв.Значи месечно само за млякото 194лв.
Пюрета - плодови и зеленчукови засега - 120лв.,на месец/ като слегам средна цена от 2лв. за бурканче /-още не сме включили месните
Памперси-около 120лв.
Лекарства-доста поболедувахме последните два месеца-50-60лв.
Каши -още сме в началото и не мога да преценя.
Мокри кърпи - 4пак.-15лв.
Дрехи различно,ама около 150-200лв. някъде отиват.
Грубата сметка само за това е 589лв.
Като гледам мамите с по-големите бебешори и ние в тази схема се вместаме като сметки.Тепърва ни чакат обувките,играчките,кошара,проходилки,каиши за прохождане и разните други "екстри",който за нас са си такива.Още нещо прословутите 90процента от заплатата.Така и не разбрах защо средномесечното възнаграждение се изчислява върху нетната/чистата/заплата която е получавала майката докато е ходела на работа.Значи един път ти удържат данъците за осигурителен доход и след това върху чистото възнаграждение ти начисляват 90те процента,а останалите 10защо ги удържат?От НОИ ми отговориха,че имат вътрешна наредба та затова така.Ама не е честно,даже е много обидно.Толкова от мен Heart Eyes

Благодаря ви момичета!  bouquet Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 4 302
...Още нещо прословутите 90процента от заплатата.Така и не разбрах защо средномесечното възнаграждение се изчислява върху нетната/чистата/заплата която е получавала майката докато е ходела на работа.Значи един път ти удържат данъците за осигурителен доход и след това върху чистото възнаграждение ти начисляват 90те процента,а останалите 10защо ги удържат?От НОИ ми отговориха,че имат вътрешна наредба та затова така.Ама не е честно,даже е много обидно.Толкова от мен Heart Eyes

Благодаря ви момичета!  bouquet Hug Hug Hug

Оле, така е в закона. За съжаление навсякъде рекламираха 90% от брутната заплата, обаче имаше точен тест, който регламентира това. Закони не се перефразират, а в момента нямам време да потърся, но имаше едно скромно и малко ...АКО което обяснява защо върху нетната изчисляват.

Аз дадох перата на нашия бюджет и честно казано бях втрещена от окончателната цифра, защото си давам сметка, че имаме и скрити разходи, за които не сме се сетили. Та забравих да благодаря на всички мили майки, които се борят за справедливо отношение на държавата към семействата с близнаци.
Благодаря ви от сърце!  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт