Задължително "спонсорство" в детска градина?!

  • 2 088
  • 32
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 477
Здравейте мами,
Не знам колко от вас са гледали репортажа за 167 детска градина, който се излъчи в Господари на ефира на 13.07., но там ясно показаха, че родителите трябва зловолно (обратното на доброволно) да дават допълнително по 10 лв. на месец, като не беше обяснено точно за какво отивали. Чувам, че при записването надеца в държавни детски градини пак се искало "спонсорство", за да бъде изтеглено детето по-напред в списъка? Случвало ли ви се е такова нещо и за какви пари иде реч? Скоро ни чака детска градина, казаха ми година по-рано да съм подавала документи, ако не искам да давам "доброволно спонсорство"! Аман от корупция в тая държава! ooooh! ooooh!

Последна редакция: нд, 17 юли 2005, 19:20 от Morgana

# 1
Моргана, не съм в Б-я, но в темата на Деспина доста майчета май написаха за това "спонсорство" - аз бях изумена Shocked

# 2
  • Мнения: 7 831
Здравей,
В градината на сина ми, децата си вървят заедно от яслата и много трудно приемат ново дете. Така или иначе са по 30 деца, пробвахме с „пари”, но не стана. Накрая намерихме връзка за да го запишем. Но наплива в нея е огромен, в квартала ни има и други градини където не е проблем да запишат детето по всяко време. Така че провери на място.
Иначе не са ме изнудвали за друго освен за салфетки и сапуни, но ще видим как ще е на есен.
Проблема е, че се закриха много градини и ясли и сега няма места.
Успех

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
Цвети беше във внъпросната 167-ма ДГ. Там наистина няма родител, който да не плаща спонсорство. По наше време сумата беше между 5 и 20 лв, а от тази година са я направили минимум 10 лв.
Това не са кой знае колко пари, но дразнещ е начина, по който "си изврънкват" парите. Не бих казала, чи има и отчетност - на края на годината беше изтипосан един лист на който пишиши закупени п-на брой прахусмукачки, пералня и т.н. - без цена, без фактура, без отчет кой колко е давал.... До колкото знам обаче, практиката в повечето ДГ не е такава - там молят родителите за съдействие и много от тях с желание се отзовават. Изнудването за прием е, ако по-късно искаш да запишеш детето си и вече няма много места. Ако го запишеш на време, едва ли ще ти искат спонсорство за "записване", но разбира се през учебната година ще трябва да даваш пари - я за канцеларски материали, я за ремонтче, я за нещо друго.

# 4
  • Мнения: 1 250
И какво ще промени това че са го давали по телевизията?

Та това си е публична тайна.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Нищо няма да промени - репортажа са го снимали преди 2-3 седмици, но няма промяна... Още си събират спонсорството... Дори не се коментира много много и от мамите...

# 6
  • София
  • Мнения: 39 718
В нашата градина също се говореше за спонсорство.

Искали спонсорство на родители, които записват децата си директно в градината, без да са минали през яслата.

На мен нищо не са ми искали. Само нормалните неща за градина - моливи и т.н., салфетки и т.н. Само директорката като разбра, че се занимаваме с компютри си направи устата за някаква помощ, но аз честно да си кажа никъде не съм видяла компютри в градината.

# 7
  • Мнения: 2 241
В нашата градина няма този тип спонсорство, честно казано.

Все пак, в началото на всяка учебна година ни събират по 30 лв. за учебни тетрадки, играчки и т.н. Те не ни и питат искаме ли, то си е в реда на нещата Simple Smile

Но за други пари не ни мародерят, слава богу.

Е, и за "дейности" плащаме допълнително - английски, плуване, танци и керамика. По 48 лв. на полугодие за първите две, а за другите - по 36 лв. на полугодие. Който иска, разбира се.

А, и по 4 лв. месечно за денонощна охрана на градината и по 2 лв. към таксата за вода, тоалетна хартия и т.н.

Да не забравя и два пъти по 2 лв. месечно за куклен театър...

Абе то май доста се събра, ужассс

# 8
  • Мнения: 5 647
И ние платихме една допълнителна, по-скоро извънредна такса.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
за държавна ДГ никой не може да те задължи да дадеш спонсортсво. Вие вече ако искате може да направите дарение и д акупите неща, от които имат нужда, но някой да те задължава...няма такова нещо

# 10
  • Мнения: 1 250
Да, не може.

Както не могат да те задължат да направиш дарение на лекар.
Или в женска консултация.
 Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
167- ма просто не ти приемат документите, ако не попълниш декларация, че си съгласен да си член на Настоятелството и да плащаш определена сума месечно. То и затова им пратиха "Господари на ефира" Mr. Green

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
тези пари за децата ли отиват?

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
Уж да, но не родителите и госпожите, а директорката решава какво да се купи с тях, като парите не отиват конкретно за групата, а всички пари от всички групи се събират и с тях се закупуват прахусмокачки, перални и др. подобни, като не се представят фактури разбира се и директорката е единствена която знае какво е събрано и какво е купено.

# 14
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Моргана, не съм в Б-я, но в темата на Деспина доста майчета май написаха за това "спонсорство" - аз бях изумена Shocked


Извинявам се, но за ОДЗ която пише Деспина не мисля че приемат деца срещу пари. Ние ходим там. Факт е че детето беше на ясла и се прехвърля направо в градината. Но доколкото ми е известно това е проблем почти навсякъде. Ако детето не е било на ясла трудно го приемат в градина!

Общи условия

Активация на акаунт