Четящите тийнейджъри и техните книги

  • 19 692
  • 50
  •   1
Отговори
Да разберем кои книги харесват и четат децата. Не ние мамите.
Така ще си бъдем много полезни. Praynig

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 12:26 от Ellypr

# 1
Това е от Бойчето:

Моите деца са от четящите тинейджъри. Предлагам ви да направим нещо като списък, за да е по-лесно на всички мами.
1. Хари Потър - Дж. Роулинг
2. Хрониките на Амбър - Р.Зелазни
2. Ерагон; Първородният - К. Паолини /Излезе и 3-тия том, но на английски език - Brisingr. Моят син специално ме накара да го дръпна от интернет и го прочете на компютъра. Нямаше търпение./
3. Легенди за драконовото копие - М. Вайс и Т. Хикман
4. Лоис Макмастър Бюджолд - всичко от тази авторка е на почит /а то е доста/
5. Дете на времето - А.Азимов и Р. Силвърбърг
6. Фантастично пътешествие - А. Азимов
7. Шерлок Холмс - А.К.Дойл
8. Властелинът на пръстените - Толкин
9. Тери Пратчет - всичко издадено досега

Това е малка част от книгите, които моите деца харесват и четат. Допълвайте и вие.
Някой по-горе спомена книгите на Карл Май. Колкото ние да ги харесваме, моите деца ги оплюха. Не ги харесаха. Явно всяко поколение си има вкусове.

# 2
  • Мнения: 377
 Hug Добавям:
 Граф Монте Кристо
 Тримата мускетари
 Кралица Марго

Тези обаче ги чете девойката, момъкът ги "отсвири"!

# 3
  • Мнения: 2 282
aaa, адължително е да сложите и приблизителна възраст в постовете Simple Smile
Моята е на 8, трудно се хваща да чете книги, въпреки примерите в семейството. Хари Потър и серията книжки за Уинкс я грабнаха. С времето ще пиша и за другите и интересни книжки.

# 4
  • Мнения: 377
aaa, адължително е да сложите и приблизителна възраст в постовете Simple Smile
Моята е на 8, трудно се хваща да чете книги, въпреки примерите в семейството. Хари Потър и серията книжки за Уинкс я грабнаха. С времето ще пиша и за другите и интересни книжки.
Това е от Бойчето:
Моите деца са от четящите тинейджъри.
Идеята беше да направим списък на книгите, които тийнейджърите харесват. По принцип има тема "Коя е последната книга, която купихте на детето си?", но там пишат основно майките с по-малки деца. amalgama дали няма да е добре да добавиш в заглавието на темата и пояснение за възрастта на децата?

# 5
  • Мнения: 284
Ох, аз нещо се обърках - мислех си, че като говорим за четящи деца,  за деца 8-13г., тоест тийнейджърите са си нещо друго. С такива същества още нямам опит, пък и както някой писа - те сами се ориентират. От друга страна като гледам списъка на книгите по-горе - наистина май става дума за книги за тийнейджъри - сигурно има деца дето четат Залазни на 10 г., но моят случай вкъщи не е от тях. Тъкмо щях да дам и аз един списък и сега се чудя какво да правя?

# 6
9-13 годишните четящи, става ли? Гимназистите заслужават отделно внимание.

# 7
  • Мнения: 377
Май е по-добре да пишеш "тийнейджъри", че някои са такива от 9-10 годишни, а други не ги пуска и до 20 години!  smile3555 ppp

# 8
Да направим
Четящи деца - 9-13г. и
Четящи деца - 14-18 г. ?

Така ще сме и по-конкретни.

# 9
  • Мнения: 2 282
Пропуснах да кажа - любимата ми "Приказки по телефона" на Джани Родари не направи никакво впечатление на второкласничката ми, както и "Патиланци". В белия списък са "Приключенията на Лукчо", "Приключенията на Незнайко" на Н. Носов, "Страната на хилядите желания" от Андре Мороа. Към "Ян Бибиян" имаше малко резерви.
Хайде по темата да кажа - индианските книжки все още звучат актуално, например трилогията на  Лизелоте Велскопф - Хенрих "Харка-си­нът на вожда", "Топ и Хари", "Синовете на Великата мечка". Наскоро я прочетох за първи път - не звучи отегчително и остаряло. Много се впечатлих, защото препрочитам много книги, които са ми адски отегчителни и мудни, а са ми харесвали едно време... Новия ми прочит на "Маншон, Полуобувка и мъхеста брада" например ме разочарова, дано съм само аз.
Да уточня - на 10г. бях изчела "Ад" на Данте, както и цяла купчина социалистически и философски книги - просто такива имаше в библиотеката на баба и дядо, след като изчетох училищната библиотека. И част от тях все още помня как са ме впечатлили. Така че не може да се каже - тази книга е точно за едикоя си възраст. А ако една книга е написана добре, мисля че става за деца до 109г. Извинявайте за офф-а.
А за 14-18г май е най-добре сами да ги попитате в детски форум  Wink

Извинете, с оглед промяната в заглавието станах доста офф.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 13:09 от Сребърен облак

# 10
  • Мнения: 284
Амалгама, твоето предложение е най-ясно. Защото сигурно има и други като мен дето разбират думата "тийнеджъри" съвсем буквално от 13 до 19.

# 11
Ей, Сребърен облак, да приемем, че на 10 г. да прочетеш "Ад" на Данте, както и цяла купчина социалистически и философски книги - е изключение. Интересно изключение, бих казала. Аз с "Ад"-а на Данте и досега не мога да се справя. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 377
Амалгама, твоето предложение е най-ясно. Защото сигурно има и други като мен дето разбират думата "тийнеджъри" съвсем буквално от 13 до 19.
Подкрепям!

# 13
  • Мнения: 3 192
Аз предлагам да направите теми по класове - 12 класа, 12 теми.
И все с това заглавие.

# 14
  • Мнения: 284
Добре ето списъка с книгите, които най-много харесаха на сина ми последните две години - значи стават за 9-12 год. деца:

"Хрониките на Спайдъруик", Тони ДиТерлизи
"Детективи с машина на времето", Фабиан Лейк
"Карибски пирати - Джак Спароу", Роб Кид
"По следите на Вермеер", Блу Балиет
"Райт 3", Блу Балиет
"Шерлок Холмс и отрядът от улица "Бейкър", Трейси Мак и Майкъл Ситрин
"Кажи Зеле и умри", Р.Л.Стайн

Сега чете "Стой далеч от мазето", като чуя отзивите ще пиша, но аз вече я прочетох и съм смаяна как автора успява да те накара да продължаваш да четеш. Виждам, че и на сина ми така му действат - не иска да спре да чете и да му загася лампата вечер.

Общи условия

Активация на акаунт