За фонтанелата и вит.Д

  • 819
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте!
Имам момиченце на 4 месеца и половина. По препоръка на личния й лекар започнах да давам витамин Д по 2 капки сутрин от началото на 2-ри месец, тя е с малка фонтанела, обаче фонтанелата започна да намалява, а личната казваше да продължавам с вигантола.Реших да я заведа при друг лекар, който ме посъветва да спра вигантола и да я водя на консултации през 15 дни. Наддаваше първо 1100гр, 1100гр, 1000гр и последния месец 600гр. главата и последните  2 месеца нараства със по 1 см., като сега е 41см. И така след един месец не редовно даване на вигантола(от2-ри месец) го спрях изобщо и ходех успоредно при др. лекарка. Фонтанелата и продължава да намалява и при последната консултация тази лекарка ми каза, че вече почвали да и хлътват ребрата и да започвам вигантола *1 капка сутрин. Да се притеснявам ли? Има ли опасност да е развила рахит от това че не съм и давала вигантол? И може ли да се направи нещо друго, за да се предотврати ранното затваряне на фонтанелата? А също така я водих на ехограф при трета лекарка, която и снима главичката и каза, че всичко е ок, обаче пък втората(дано не съм Ви объркала)каза че не се гледа главата на обикн. ехограф и че все едно нищо не е видяла. Живея в малък град и  май-направих грешка да слушам толкова мнения, няма нито едно което да съвпада с мнението на др. лекарка и това много ме обърква. Другото, което исках да ви питам е за мнението Ви по повод думите на докторката(втората), която ме съветва да заместя храненията и да остане на мляко само сутрин и вечер, защото "аптамила бил за недоносени деца и много качвали от него". Ако е от значение дъщеря ми започна да се обръща от корем на гръб от около 1м и половина  след което спря, не може и не се и опитва само иска да се набира да сяда като я хвана за ръчичките,има плешиво петно на темето и много често са и потни ръчичките и крачетата, главичката и се поти много рядко а за неспокоен сън-много рядко, но се е случвало. Чудя се дали да я заведа при друг лекар, но пък ме е страх да не чуя още едно различно мнение.
Много се обърках.
Съжалявам че стана толкова дълго Sad
Ще се радвам да чуя Вашето мнение по въпросите ми.

# 1
  • Мнения: 5 760
Можете да не давате Вигантол- адаптираното мляко е обогатено с вит.Д и  покрива дневните нужди. Децата до 5 м. се нуждаят само от мляко и не е верно, че Аптамил е само за недоносени деца. Това е формула за деца от 0-6 м. За недоносените е предназначено друго мляко. и то само до 3 кг.
Добре е да разхождате детето всеки ден минимум по 1 ч

Общи условия

Активация на акаунт