Относно правото на собственост

  • 1 378
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте ! Сблъсках се със следния проблем. Един ден се прибирам от двудневно гостуване и установявам, че до касата на прозореца в кухнята ми е монтиран . Ще си кажете , че съпругът ми ме е изненадал, но това беше изненада и за него , защото въпросният климатик е на съседите. Е какво пък - модерна епоха: има климатици , сателити ,джиесеми и какво ли още не - ще кажат някои , но не се учудвайте от това ,с което се сблъсках, а именно,че външната стена на моята стая от апартамента ми според съседите не ми принадлежи !?! Тълкуването на законите става явно по много начини -за съжаление не съм юрист. За да не си монтират климатика на терасата и така да намалят използваемата и част ,въпросните хора преценяват, че стената на съседите е идеална за целта / те нямат и сантиметър платена част от тази стена/.
Бих искала да видя вашите коментари , защото моето мнение е ,че това е беззаконие и най-лошото е ,че този мой проблем не е в компетенциите на прокуратурата ,а също и на някои от адвокатите с които съм говорила .
Няма да се учудя , ако съседите от първия до четвъртия етаж сметнат външните стени на стаите ми подходящи за монтаж на каквото им скимне !?!Не мислете , че сте застраховани от такива проблеми , защото няма как да отстоите правото си на собственост!
Моля за вашето мнение! Praynig

# 1
  • Мнения: 2 018
А, ако решиш да санираш? Ако решиш да си я събориш и да я направиш цялата остъклена?

Имах спор със съсед, който твърдеше че мръсния му канал, който минава през моя апартамент, не е негов, а мой. Е, тогава му казах, че мога да правя каквото си искам с него и смятам да го отрежа и запуша, понеже ми тече на главата.

# 2
  • Мнения: 183
...а ,с което се сблъсках, а именно,че външната стена на моята стая от апартамента ми според съседите не ми принадлежи !?!
как така не ти принадлежи newsm78 апартамента нали е ваш,следователно и външните стени са ваши Peace предупреди ги да го махнат и ги заплаши с полиция-отиваш и подаваш оплакване,все пак това е твоя собственост и теб не те интересува те имат ли място на терасата или нямат-да са мислили като са го купували #Cussing out #Cussing out

# 3
  • Мнения: 6 155
Закон за собствеността:

Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.

# 4
# 5
Лоша работа.За саниране от  Бо_  като прочетох се сетих следното:

meris.to  ,излъжи ги,че имаш намерение да санираш стената,поради което трябва да си  преместят климатика.

За заливане и затрупване  с гадости на климатика,така че да затрудниш нормалния му режим на работа  не бих те съветвала,макар че  някои може би точно това биха направили.В нашия блок  от доста години си правим напук какви ли не  гадни  номера ,щафетата дори се пое от децата ни.

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 16:31 от пловдивчанка

# 6
  • Мнения: 11
Biby, много внимателно съм се запознала с чл.38 , но тук отново се касае за тълкуване на закона, а именно ,че тези общи части са на всички с цел те да не бъдат разрушавани ,защото си представи , че всеки пожелае да си бутне стената като собственик.Така прочетен чл.38 има за цел да задължи собствениците отговорно да се отнасят към общата собственост, а не /според мен / да злоупотребяват с тези части. Макар ,че се повтарям в този мой конкретен случай и позовавайки се на чл.38  всеки от етажните собственици може да реши да си монтира каквото му хареса на външните ни стени .Съседът под нас и този под него може да решат да използват останалите наши две външни стени- така ли да го разбирам? Така те няма да амортизират стените си ремонта , на които съответно няма да са "обща "грижа, а на собственика т. е. -АЗ. И тук идва парадоксът- от една страна съм собственик, от друга моята собственост е обща !
Благодаря за мненията ви!
Може още да си поговорим.

# 7
  • Мнения: 2 792
 Ами демонтирай го този климатик.

# 8
  • Мнения: 11
Проблемът , че климатика е на моята стена не е от правомощията на прокуратурата , но ако последвам съвета и го демонтирам, тогава прокуратурата ще се заинтересува от проблема ми- ето още един парадокс нали!?!

# 9
  • Мнения: X
Интересен казус. Иначе евала на съседите! В общината има служби които се занимават с тези въпроси. Съвета ми е следния - отиваш в общината и пускаш жалба в свободен текст - така и така - шумът, така и така - нормалните ни условия на живот, ви моля да вземете отношение по въпроса и го пускаш до районния архитект. Той ще го резюлира до техника на района и до 14 дена трябва да ти върнат отговор ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!!! След като си вземеш входящия номер се качи и при районния техник, и го попитай - така и така какво да направиш? Той ще ти пита къде е това, на кой етаж ала-бала. Сега може би се питаш защо да го направиш това - ами за да разбереш истината! Иначе техника никога няма да се занимае с теб, а както входираш жалбата те са длъжни да излезнат със становище. Идеята ми е да не те разкарат от първия път и да получиш истината. Противно на очакванията на всички, в общините работят доста компетентни хора, познаващи закона доста подробно и вместо да се ровиш и тичаш, и цитираш закони и точки ще получиш един правилен отговор на въпроса си - кой е крив и кой прав. Не се занимавай със съда - там истината е сляпа Simple Smile Законите и наредбите свързани със строителството са си придвидили санкциите и тези хора имат власта и задължението им е да я упражняват.

# 10
  • Мнения: 49
Хм, много интересен казус.
Не съм юрист и съжалявам, че не мога да ти помогна.
Обаче, признавам си, потресох се от наглостта на съседите ти.
Не стига, че монтират климатик във ваше отсъствие, не стига, че дори не са поговорили с вас за това, ами и претенции имат.
И аз на твое място щях да потърся много, ама много добър адвокат и да видя какво законово мога да направя.
Не се отказвай!

# 11
  • Мнения: 592
Аз съм юрист, но честно казано проссто ще чакам да настъпи хубавата и мъдра вечер - колко неща стават тогава и никой не вижда - баси кефа!

# 12
  • Мнения: 11
Благодаря на отзовалите се на този проблем ! Относно предложението на юриста - явно законово разрешение не вижда . Ще почакам още малко , ще потропам на още врати- пък не се знае , може да настъпи тази хубава и мъдра вечер!?!

# 13
  • Мнения: 2 018
Сетих се нещо - когато един наш съсед поиска да използва обща част от коридор само за негово ползване, той беше принуден /така е по закон мисля/, да свика общо събрание и да набави подписите на всички съкооператори /съгласието им/. Ако липсва дори и един подпис, то той не може да направи нищо! Така се получи и при нас. Не бяха съгласни няколко души и той не успя да сложи врата.
Я си представи и двор /обща собственост/ - това означава ли, че аз мога да си направя сама нещо в този двор? Примерно да си построя гараж.

За да се направи нещо по общите части на сградата, то трябва съгласието на всички.  Peace

# 14
  • Мнения: 6 155
Biby, много внимателно съм се запознала с чл.38 , но тук отново се касае за тълкуване на закона, а именно ,че тези общи части са на всички с цел те да не бъдат разрушавани ,защото си представи , че всеки пожелае да си бутне стената като собственик.Така прочетен чл.38 има за цел да задължи собствениците отговорно да се отнасят към общата собственост, а не /според мен / да злоупотребяват с тези части. Макар ,че се повтарям в този мой конкретен случай и позовавайки се на чл.38  всеки от етажните собственици може да реши да си монтира каквото му хареса на външните ни стени .Съседът под нас и този под него може да решат да използват останалите наши две външни стени- така ли да го разбирам? Така те няма да амортизират стените си ремонта , на които съответно няма да са "обща "грижа, а на собственика т. е. -АЗ. И тук идва парадоксът- от една страна съм собственик, от друга моята собственост е обща !
Благодаря за мненията ви!
Може още да си поговорим.
Така е, права си. А това чете ли го:

Пурнес:
Чл. 3. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г.; предишен текст на чл. 3, изм., ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Всеки обитател може да използува общите части от сградата според тяхното предназначение, стига само да не пречи с това на другите обитатели да ги използуват или да не накърнява правото им на използуване на техните отделни помещения. Той е длъжен да осигурява достъп в своите помещения за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни или строително-монтажни работи, свързани с подобрения, ремонти или изменения на общи части или на чужди помещения в предвидените от закон случаи.

Външните стени са общи, но нямат право да ги използват по начин, който пречи на теб.
Но ефективното решение е друго /това на Нотар/.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт