Зелник с готови кори. Как?

  • 8 948
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 122
Моля, да споделите как се приготвя зелник с готови кори. Търсих стара тема, но не откривам. Предварително благодаря!  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 618
Стаси аз зелника го меся. С готови кори се сещам за едни печени, те са по-дебели и преди да се ползват се накисват във вода. Но незнам дали това имаш предвид newsm78

# 2
  • Мнения: 707
Destini,
дай твойта рецепта за зелника. Стана ми интересно. Дано не е много трудна  Rolling Eyes!
Благодаря   bouquet.

# 3
  • Мнения: 800


Ще следя темата.

Какви готови кори използваш- фини или "домашни точени" дето им казват.



миналата събота баба ме учи да правя зелник. Донякъде се справям ок, ама това с точенеот на корите не го мога. Когато ми стане тънка кората и почва да се къса.  Търпение трябвало....


Готовите кори не ги харесвам, като вестник са ми, дано се науча да разточвам....



# 4
  • София
  • Мнения: 618
Аз съм го опростила. Така, замесвам си универсално тесто като за питки.Разделям го на 2 топки, едната по-голяма. След като втаса взимам по-голямата и я разточвам като трябва да е по-голяма от дъното на тавата. Слага се в подмазана тава така че да излизат краищата извън тавата. Изсипва се плънката, аз я правя от спанак+киселец+яйца+кисело мляко+сирене+олио+2-3л. брашно.Отгоре се поставя по-малката кора, която е с диаметъра на тавата и тр да е дебела около1 см.След което започва правенето на крайчето.Сега как да го обясня,а и снимка нямам newsm78. Прехлупва се едно в-ху друго като плетеница newsm78 Намазва се с мазнина и ако има от останалата смес за да добие златист цвят след изпичането. Оставя се да втаса и се пече.
Иначе в оригинал се точат няколко кори, които се пекат и се редят м-ду плънката.

# 5
  • Мнения: 1 122
destini аз имам в предвид едни кръгли, твърди кори, а не фини кори за баница. Преди няколко години съм правила с тях зелник обаче съм забравила как точно. Та затова зададох въпрос да не би да имаше някакъв чалъм при приготвянето с тях. А иначе и аз мога да точа, обаче така е по-лесно. Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 618
Стаси аз зелника го меся. С готови кори се сещам за едни печени, те са по-дебели и преди да се ползват се накисват във вода. Но незнам дали това имаш предвид newsm78

Значи за тях говорим. Но то става като баница. Те се топят във вода преди да се сложат в тавата.

# 7
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Ето две рецепти, но не са вегетариански, едната е с готови кори, а във втората се меси тесто

Баница с кисело зеле и свинско

едни кори
500-600 гр. свинско (мисля, че и с пилешко ще стане)
една малка кисела зелка
един стрък праз лук
подправки

Ситно нарязвате месото и го запърждате .
Ситно нарязания лук се задушава в масло , след което прибавяте ситно нарязаното зеле и добавяте вода. Задушавате до пълна готовност на зелето и извиране на водата, ако трябва доливате вода. Можете да добавите подправки по желание към зелето (червен пипер или кой каквото обича).
В намаслена тава редите  ред кори, ред месо, ред кори , ред зеле , като намаслявате и корите с разтопено масло или олио.
Пече се на 200 градуса .


Пай с кайма и зеле

За тестото:

150 мл вода
150 мл бира
500 гр брашно
7-8 с.л. олио
2 ч.л. сол
1 ч.л. захар
2 ч.л. суха мая

За плънката:

листа от прясно зеле
2 глави лук
300 гр кайма
4 варени картофа - средна големина
2 яйца
200 гр заквасена сметана
100 гр кашкавал
сол, черен пипер, сминдух

Замесва се меко тесто от продуктите за тестото и се оставя да втаса. Аз го правя това в машината за хляб. Ако не ви се занимава с месене, ще стане и с готово тесто.

Зелевите листа се почистват от дебелите жили и се попарват за 5 минути във вряща подсолена вода. Отцеждат се от водата и се нарязват. Картофите ги беля, нарязвам на кубчета и в подсолена вода и в затворен съд - йенска тенджерка - ги сварявам за 10 минути на максимална мощност в микровълновата.

Лукът се задушава в олио, добавя се каймата. Задушават се за около 10-15 минутки. Добавят се подправките.

Картофите се смесват със зелето и с каймата. В намаслена тавичка се разстила тестото, като трябва да се облепят и краищата на тавата. Върху тестото се изсипва сместа от каймата и зеленчуците. От яйцата, сметаната и кашкавала се прави заливка, с която се залива пая. Пече се в предварително загрята фурна, за около половин час.

Общи условия

Активация на акаунт