Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 1 198
Здравейте!
Преди 2 седмици се омъжих и вече се сдобих с нова лична карта.Смених си фамилията и постоянния адрес.Въпросите са:
1.Кого трябва да уведомя за тези промени?
2.Какво става със старите карти,на които ми превеждат майчинството и детските?Ще трябва ли да вадя нови карти?И в банката ли ще трябва да отида,за да кажа,че съм със сменена фамилия и т.н.?За колко време стват новите карти?
Много ми е объркано,дано някой може да ми отговори.
Ще бъда много благодарна.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
В НОИ би трябвало вече да си с новата фамилия, защото те взимат информация от ЕСГРАОН. Затова трябва да уведомиш работодателя си, за да смени името ти в Декларация 1, която се подава в НАП, а след това информацията от нея отива в НОИ. И ако в Д1 си със старата фамилия ще има разминаване в имената. Можеш да провериш в сайта на НОИ с коя фамилия излизаш, но незнам на колко време си актуализират информацията.
За картите трябва в банката да отидеш, за да ти сменят данните. Мисля, че може да не вадиш нови, аз още си ползвам старата, а съм със сменено име и нямам проблем. Вече при подновяването те ще си видят от системата новото име и предполагам ще издадат новите карти с новото име.  Но най - добре попитай в банката.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 198
Много ви благодаря за отговора,който сте дали,наистина.
Лек ден!

Общи условия

Активация на акаунт