Израел 15

  • 38 973
  • 288
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Израел 15  Two Hearts IsReal ישראל

Нова тема -  Flowers Four Leaf Clover нов късмет - с надежда за дъжд   umbrella и очакване за пълен Кинерет    fingerscrossed
Предишните ни теми:
Израел Първата тема , в която разгледахме много туристически места в Израел, виртуално пътешествахме, библейски истории за Моисей, цар Давид , Йосиф и др., много  видео и снимки от разни места, религиозни предмети и мн. други...

Израел 2   Говорихме за кибуците , за здравната система в Израел, малко захванахме от изкуството , за детските градини , Историята на цар Соломон , израелски фирми в България ....

Израел 3  Шиндлер и списъка , Холокоста, хобита на израелците, пещерите КУМРАН, рицарите темплиери и свещенният граал, царица Естер и харема на царя, Нострадамус, Кабала и дървото на живота, римския път към Ерусалим, сняг и ски в Израел, мини Израел за туристите с макети, кратка история на Ерусалим, синагогата в София, зоопаркове, сафарита  и други.

Израел 4 Брак между български и израелски граждани (евреи в частност), малко иврит разговорно да научим, селището Назарет , пресъздаващо живота преди 2000 години близо ....,  Витлеем , Летището  - снимки , принципи на юдейската вяра, Градът на цар Давид в Ерусалим (видео и снимки),  Мъртво море пак , амулети за дома , талисмани с йероглифи, зло око, град Ерцелия ( снимки),  плажа в Тел Авив , за обрязването при момченцата, как празнуват израелците и завършихме със спор  по  конфликта в близкия изток.

Израел 5   Музика , Парк ТИМНА, Национални носии, Израелско  кино, празникът Пурим  и маскирането,Хайфа и Бахайските градини - снимки от Тали, електронна Тора, козметика от Мъртво Море, гр. Рамат Ган, гр. Кфар Саба, пазарът в Яфо, аборт в Израел, Беер Шева, Вагнер, Винопроизводството.

Израел 6   курортен град ЕЙЛАТ, Израелски Върховен съд, заведения (ресторанти, кафенета), Рут Вестхаймер, приемане в юдейството – гиур (разказа на Петя), Кибуц Кетура в Негев, още филми, изпитани рецепти от израелската кухня, почти всичко за ПЕСАХ, честване на Деня на Холокоста, Деня на загиналите във войни, траур при евреите, Виа Долороса и няколко библейски истории, израелски детски песнички, Галилейското езеро – Кинерет, и още много др. интересности

Израел 7  Денят на независимостта на Израел (60 год.), сватба в Израел, бълг. еврейска общност, академичния бойкот, семитски езици и иврит, няколко израелски песни, израелска литература, празниците Ла”Г бе’Омер, Сукот и Шавуот, предишното поколение израелци, родовете Леви и Коен, юдаизъм и евреи според равините и алтернативните течения, известни личности в Израел (Аврам Грант/Томи Лапид), изкуството на Шагал, снимки на израелско празнуване;

Израел 8   Мосад, Масада, музика, историята на Шалит (за гражданство на децата и религия), Гей парад в Тел Авив, кино, булчински снимки наши и не само, съботните свещи (как се палят ,какво се казва), водни паркове с много снимки...,  трагедията със срутването на дансинга на сватбата във "Версай" (Ерусалим), Научен Институт "Вайцман"(видео разходка и снимки), МОЛ "Дизингоф сентър" в Тел Авив, татуировката на Пош, празника на водата, Шавуот , Фитнес уредите по  парковете, швил Израел, Клейзмерите (музика), малко за хапване,  марокански вкусотии, пазара на ХУдоЖнИцИте в Тел Авив, Трактороните - хоби за деца и не само, БГ ресторанти в Яфо ..., ТАРО картите, Туристическа  автобусна линия с открити автобуси в Тел Авив,  местни (марки) производства, Френският президент в Израел, пак снимки от Яфо...,  бижутата "G.R.A.S"...

Израел 9    "Хупа" на  еврейските бракове, Суперленд , рецепти , инцидента с тракториста убиец  в  Ерусалим , Израелският музей в Ерусалим , Парк в Рамат Ган (снимки), за отпадъците и рециклирането, Западният Бряг и Ивицата Газа, Политически партии в Израел, Малко за Гилад Шалит , Еуд Голдвасер и Елдад Регев (тримата войника, 2-ма от които се  завърнаха в ковчези), Родилките и раждането в лагерите на смъртта , абортът при религиозните евреи и изобщо, помощите и статута на децата родени в Израел, Давид Овадия, "Страстите Христови" на Мел Гибсън, музей в Тел Авив, арамейският език, фалуде (ирански сладолед с фиденца), жените шофьорки в Израел, "Кралица на пустинята" с  джипове,  ЕУД ГОЛДВАСЕР И ЕЛДАД РЕГЕВ  се  завърнаха в ковчези, за казармата, Войната с Ливан 2006г., Кадиш…

Израел 10   Възпитателните детски предавания, израелски центрове за деца, бълг. международен паспорт, екология, концерти в Израел, атентат в Ерусалим, посещението на Обама в Израел, Израел и Мароко, снимки от цялата страна (албум на тигър-мигър), човешки права, хамин, плата Шабат, храната на ашкеназите; друзите и Дали Ел Кармел; филми – Царството Небесно и Посещението на Оркестъра; пътуването с кораб; Бат Ям и криминалния свят там; кисело мляко и бълг. манджи е израелски условия; плажове – в Ришон и Тел Авив (плажът на барабаните); здравните каси, Олмерт в оставка; образованието; бели денс; израелската делегация на лятната Олимпиада; Хамат Гадер – фермата за крокодили; за носенето на хиджаб и личните карти...

Израел 11  фитнес в блока, пазари, интернет, статуя на вярата в Яфо,  опера, Олимпийските игри, музика, супермаркети "Хаци хинам", Капоейра, разговорник с картинки, град Раанана,  град Реховот, небостъргачи и архитектура в Тел Авив, град Кфар Саба, влаковете, паркове, река Александър и  реките в Израел, Стената на плача и Тунелът под нея , бедуини, еврейското изкуство в Мароко, денят на любовта, разходка с корабче  в Яфо, МОЛ Азриели в Тел Авив, ЦФАТ , сватбени шествия , евреите в България - историческа справка и автобиографии, книгите,  птици, АМ и храни за бебета и малки деца , булки и грим , уличен теарът в Бат Ям, маратон в Тел Авив, еврейската общност във Ванкувър, адрахат калот, Ришон Ле Цион (квартали), кибуц Неве Ям, КИВОТ, на почивка, Ерцелия, кръжоци за деца, кашер  супермаркет  в Бруклин, рок, Американските евреи, Барбара  Стрейзънд и Голда Меир, Дневникът на Ане Франк, детски градини.

Израел 12  размисли и страсти покрай детски градини, религиозни шапки, пеот, месианските евреи, снимки от Ейлат, Тимна, Кибуц Ревивим, сватбени вълнения в Обетованата земя, основи на гиметрия.

Израел 13 eврейската Нова година=Рош аШана, Сукот - празникът на шатрите, и Йом Кипур - денят на изкуплението; месеците според еврейския календар; юдаизъм, евреи и синагоги в чужбина/България; мошав - що е то?, идея за екскурзия в Израел и вълнения в Ерусалим; няколко болници, накратко за наследството и завещанието; Итуряни, Самаряни, още малко древна история и други сладки приказки...

Израел 14  червена юница, получаването на Тора и въвеждането на Танах като предмет за изучаване във втори клас, Отвореният университет на Израел, дрейдел – игра с пумпал, Божието име, съжителство на евреи и други нации в Лондон, подготовка за екскурзия + цените на някои стоки, бълг. еврейски хор и бълг. евреи-музиканти, Израел на Мадагаскар – дали?, кулинарните ни занимания – от кухнята до ресторанта + що е то силан и малауах; кашрут – не само за месо и мляко!; израелски фотомодели и актьори, малко за театъра, статистики за населението, в памет на Ицхак Рабин, филмът „Мюнхен”, бой на Божи гроб; за синагогите, поведението в тях и покриването на еврейките, евреите в Холивуд, Коледа и Нова Година в Израел, колела, носене на кръстчета и купуване на детски подаръци…

Или с други думипри нас е ВеСеЛо! welcome

# 1
  • Мнения: 1 410
Благодаря за поздравите,девйки(сите сте такива)!

# 2
  • София
  • Мнения: 5 352
Като сте се засилили да правите баничка , я кажете само със сиренце ли я правите ? Слагате ли праз , спанак , кашкавал и шунка ? В смисъл такъв обичате ли да разнообразявате ?

# 3
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мента  bouquet за темата, а дано Кинерет се напълни, че без вода лошо Peace
Пипи06, за баничките, аз ги обичам всякакви, но право само със сирене и яйца и със спанак.
Иначе в Израел много обичах да си купувам бурекаси (банички) с картофи или с ябълки.

# 4
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мишимади, честит рожден ден на  вече пораснолото ти момче!
Желая му много успехи в училище, късмет в живота и много добри и верни приятели!
Въобще на цялото ви семейство желая всичко най, най най.

# 5
  • Мнения: 51
Здарвейте и от мен!

Ох пак ми припомнихте за банца  Grinning по тоя повод Vikula(извини ме ако не съм изписала вярно ника за това питах за бацек филос- да си спретна баничка Simple Smile най-важното открих в нашия град  Mr. Green И аз я правя само сирене,яйца и понякога спанак.
Относно 'пиш' аз се похвалих в миналата тема ,че след като ви се оплаках туй дете рече и отсече Simple Smile изведнъж започна да казва и нямаме вече пролеми.Е не съм мислила как ще махам нощния памперс  newsm78 и без това малката се уди 100 пъти та може и да му го махна скоро .

Мента,ние вкъщи говорим така на децата :аз на бг,мъж ми на арабски/понякога на бг/,Сами гледа и играе само в сайтове на английски/даже пее на английски Simple Smile та за сега сме триезични,подготвяме почвата за училище  Mr. Green

иИ със закъснене Честит рожден ден на порасналия мъж на Миши.

после ще ви разкажа какво ядене правихме - за пръв път ми беше  Embarassed

# 6
  • Мнения: 13
  Цоп ! Четох , че в  Кинерет  нивото на водата се е покачило с цял сантиметър и половина     тази година ! Иначе нещата с водата сега как са при вас  ? Из няколко сайта се  разпространява информацията , че Турция ще доставя вода на Израел -  http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=63789  ето един линк ! Иначе имате ли дозатори на чешмите (тук в бг от скоро са пуснали   в някой обществени магазини ) Как е водата за пиене, за къпане, Как я пестите ... а топлата вода  , парно ? Ох... гадно е да има  недостиг на вода , тука с  топлофикация имаме проблеми , дано не останем без парно и без топла вода .... абе кофти работа !  В тази връзка отново за водата четох , че  Израелската фирма EWA Technologies Group е  разработила уникална технология за получаване на прясна вода от въздуха, която позволява вторично използване на 85% от необходимата за процеса енергия.  Wink   Всички черпят с някви вкусни неща за ядене (Бог да Благослови Фитнеса ) , аз ще ви почерпя с две снимки
  Тел Авив 
-Залез в Тел Авив !  Еее по -красива и уютна държава от Израел   за мене НЯМА !

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 14:34 от *hard_defence*

# 7
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ех, какви хубави снимки на крайбрежието! Мерси, Анди   bouquet

Започвам от баницата - аз я правя по рецепта на jakinik (сега ми е паднало да я похваля  Grinning) със сирене и яйца, вита баница. За разнообразие слагам и спанак, купувам го замразен, защото иначе нали знаете - като е пресен - голямо количество, но после нищо не остава от него (след варенето и готвенето). Освен спанак, който е на особена почит у нас (и с картофи правя, и с ориз, а любимо ни е в омлет  Peace), гъбите са продукт номер едно в нашата къща. Тук продават бурекас с гъби, но бурекасите се правят от многолистно тесто, а аз предпочитам фило, т.е. кори за баница. Запържвам гъбки с лук, смесвам ги със сирене и яйце и това го ползвам като пълнеж за вита баница   chef Много се харесва, обаче тук израелците не могат да запомнят думата баница, и казват българската пащида - пащида е вид пай, приготвен от тестен продукт, сирене и още нещо и в Израел правят много вкусни такива:


Водата  Sad тук е проблем, макар че през октомври валя... и друг път сме споменавали, че има липса и Кинерет е с много ниски нива  Rolling Eyes Има закон, според който от ноември забраняват поливането на градини, с оглед пестенето на вода. Това е закон от много години, но едва тази година са решили да следят за спазването, защото положението е критично  ooooh! Ако не вали дъжд, част от градинките ще пожълтеят  Sad При нас в квартала тази тенденция вече се забелязва и това ми беше подтикът да сложа "молитва за дъжд" в заглавието.
Анди, пести се. Като миеш, спираш кранчето, освен ако не плакнеш нещо - това е просто пример. За миене на коли е забранено да се ползва вода от кооперациите, само на специализираните за това места, където има промишлена вода, а тя е "рециклирана", втора ръка вода... Топлата вода не е на централно включване, а с бойлери, ние сме със слънчев бойлер  Peace Парно няма, освен в някои селища на север и в част от кварталите на Ерусалим (напр. в Германскато колония на Ерусалим - hamoshava hagermanit - квартал в Ерусалим). Какви са тези дозатори, не се сещам  Thinking я, дай подсказка  Wink

Поздрави на всички, аз туко-що се прибрах от детското парти, още не съм се съвзела  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 28
Благодаря за новата "дъждовна"тема Hug
Миши,аз май последна останах,но ето и от мен-
  bouquetЧЕСТИТ РОЖДЕННИК!!!Да е жив и здрав,много щастие да ви носи!Малко ми е трудно да си представя.че имаш и големи деца-каквато си мама- сладурана Simple SmileДавай все така свежо,че си добър пример.
Форума много празничен нюанс е придобил-супер!Всички празнуващи като се съвземат да разкажат най-подробно как е било.
А снимките от Анди....думи нямам,страхотни са.

# 9
  • Мнения: 5
   Та  да  върви  ,,по  вода " ,  новата  тема  за  водата  -  морета / колкото  щеш  в Израел/  , рекички   , брехот /басейни / за развлвлечения и  жизненоважния  Кинрет......
     честит   рожден ден на  Кирчо   на  Миши !!! да  е здрав  и  касметлия , за радост  на  мама !!!      bouquet  bouquet  bouquet  Gift  Gift  party006 

# 10
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Миши честит ти рожденник жив и здрав да е с много успехи в училище  newsm59
На нас честита не темичка и ние порастнахме вече Simple Smile
Целувки   bouquet

# 11
  • Мнения: 2 952
   Ей , браво на новата тема , Мента! Ха дано тая  зима повече вода дойде ! За сега - нищо и половина ....Дозатори са тези неща, които се завъртват на кранчето на чешмата , за да се използва по-малко вода  с по-силна струя ...един вид  създават усещането за повече вода , отколкото ползваш ... Дано не греша. Тигър като мъж  да вземе   да сложи снимка и да обясни по-скопосано от мене !  Crazy Идваха и у нас да продават , но бях сама и не купих.Не  е моя работа това.

 И ние сме на слънчев бойлер ...Анди , има даже детски филмчета за пестенето на водата ....Саги знае кога  да натисне вода за пипи и кога за каки .... На пералните има еко програми и на съдомиялните (някои) .Аз винаги използвам еко така или иначе , защото е достатъчно. Не , че  се вманиячаваме , но някак си навлиза в природата и в БГ като гледах как майка мие , полива и разлива води по балконите , как тече водата  а тя  си прави нещо (за кратко  де ....) ...В банята докато се  сапунисваш спираш водата ...докато си миеш зъбите - също ..Става  един рефлекс .... При нас градинките още са зелени и дано така остане ! Тук зеленината е красива , но  изкуствено подържана знаете ...все  с тези маркучета около дърветата по тротоара ....по градинките ....маркучета  с дупчици и в определено време им се пуска вода за напояване ... система такава ...

 Моят мъж  сега пържи в кухнята гърдички  , овалва  ги в разни подправки и пържи по много ...После  ги слагаме във фризера и цяла седмица само се претоплят ....  поне да оплеска кухнята на един път...Има да пръска това олио ..после ще видя какво е сътворил! Говори по телефона и пържи ...и за какво говори - за бебета с неговия приятел  (  имат бебе) ...........Каква картина са ...Викам си едно време са ходили по екскурзии по чужбина и са си веели  израелския ....флаг, а сега - на ! Мръвки и бебета  Joy Всяко нещо с времето си значи ...   Joy

  От цялата работа аз намазах - цъкам си тука , а след малко и мръвки ще ям   Whistling

  Ако знаете колко чудо КРЕМБО   сме изяли днеска , че  сестра му идва на гости с бебето си .... Почти опукахме една кутия ...Да ви почерпя ! Слагаме ги във  фризера - страхотия става ....

 

Бисквитка , отгоре крем и шоколад ...

http://www.israelity.com/wp-content/uploads/2006/10/krembo.jpg

Има го с квкус на ягода , кафе и ванилия ..може и още да има ....

http://candyaddict.com/blog/candy_images/creambo.jpg



 

# 12
  • Мнения: 13
Дано Израел да помисли някакъв вариант с чужди водоизточници ли .. знам ли ! Ние българите не оценяваме какво богатство е водата  Rolling Eyes Мента дозаторите на вода биват най- разнообразни  - но целта им е общо взето  да създават усещането за повече вода от колкото ползваш ! Най- елементарните дозатори са тези които  вместо кранчета  има едно отгоре и се натиска и тече примерно една мин , докато то постепенно се изправя и като мине тва време пак си  го натискаш и така ( именно тва течене докато се сапунисваш , ако не го спреш ти де , се избягва ) Как го обясних само  Joy Но това е ново за Бг и в някой нови магазини в вц е пуснато такива , иначе в Европата го има туй чудо !   

# 13
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Къде е Ханд сега да види това крембо, което си изтипосала тук  Joy запомнила съм, че тя ги обича  Hug

Мисля, че се сетих за тези дозатори - ако е това, което си мисля, имаме в кухнята  Peace
Това, което Петя описва като система за поливане е т.нар. капково поливане - което е израелски патент и е едно от изобретенията-национална гордост на израелците  Peace То е позволено и сега, защото по много икономичен начин дозира водата. Забранени са т. нар. на иврит мамтерот - това са пръскалките, които пръскат нагоре и се въртят, те са позволени само лятото и пак - само вечер  Peace Другото е, че малките градинки може да се поливат, но само, ако не надвишават площ от 50 кв. м  Naughty Т.е. проблемът е за парковете и за местата, където няма капково поливане. За съжаление намерих статия само на иврит: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3615740,00.html На английски има разни като тази, която е написана в годината, в която се е приел закона, забраняващ поливането: http://www.jewishaz.com/jewishnews/010525/water.shtml
И една като пример как общината (на Раанана) реди съвети за пестене: http://www.raanana.muni.il/English/Topics/Environment/Drop+of+wa … for+saving+water/

Стига по сериозните теми  Whistling Вижте какъв подарък получихме днес за сватбата от братовчедката на мъжа ми:



Това сме ние - младоженец и булка   Thinking направени от материали мемухзарим (=един вид рециклирани)  Joy Колко мисъл е вложило детето  Flutter
А ние влизаме у тях и питаме "Кой има рожден ден", а рожденикът ни казва "Татко" (който утре има рожден ден), а ние го питаме "А ти?", той ни казва "И аз имах някога рожден ден"  hahaha Да уточня - рожденият ден на детето беше преди седмица, но тогава празнува с деца, а сега - с възрастни. Рожденикът вече забравил, че има празник  ooooh! (но не отказа подаръка Wink)

Анди, разбрах  Hug по-добре късно, отколкото никога  Crazy

# 14
  • Мнения: 13
Много сладък подарък  Laughing  Разбра ти , разбра - с моите обяснения  Joy   
http://www.grohe.bg/t/11_13371.html - ето тва е един линк , който е за  кухненски батерии , но  картинката да кажем ,че максимално се приближава до това което имам в предвид ! Това отгоре се натиска а   едновременно с това може да се  контролира и големината на струята !  Ох ем не мога да го обясня  Rolling Eyes ! Намерих  интересен материал за  6 дневната война тип хронология на събитията ?! Искам да го постна , но все пак тъй като е на тема политика    все пак реших първо да попитам - не  искам пак игнор  Peace

Общи условия

Активация на акаунт