Отговори
  • Мнения: 138
Здравейте!
Догодина ни предстои одисеята "Нанасяне в нов апартамент", та да ви питам какъв е реда при довършителните работи.
Питам например кое се поставя първо-настилките или вратите. Един казва: "Първо си правиш пода, после монтираш касите, за да е точно и касата да обхване пода и стените". Това последното не го разбрах, обаче от приятелка знам, че така са постъпили и не знам как са мерили при тях, но сега се налага да къртят, защото отвора е прекалено мълък за да се вмести касата.
Друг един пък ме убеждава "Те в НС вратите са сложени (при нас ги няма, но не се задълбочих да обяснявам), затова плочките или другите настилки ги нагласяш според вратата, за да не ти зее после". Ха сега де!?!
И за климатиците се чудя. Един спец се опитва да ме убеди, че няма проблем да си боядисам, а те можели после по всяко време да ми монтират телата, т. е. да ми разкъртят новичките стени. Изобщо моля, да споделите опит, че от съветите на всякакви майстори вече лошо ми става.
 

# 1
  • София
  • Мнения: 350
Правилото е мокрите процеси да са в началото, т.е. настилката, баните и т.н.

# 2
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 725
Ние първо монтирахме касите и след това наредихме паркета. В банята по същия начин  Peace

# 3
  • Мнения: 452
Здравейте момичета. Новичка съм във форума, но само като постове, но иначе ви следя доста отдавна темите и мога да кажа, че почерпих много идеи от доста от вас. Та по темата - ние също може да се каже, че сме новодомци и мога да споделя от опит, че в нов апартамент се процедира по следния начин :
1-ва стъпка Намисляте си кое къде го искате - в смисъл разположението на мебелите
2-ра стъпка Правят се ВИК и ел. инсталации навсякъде - задължително.
3-та стъпка Изравняват се подовете, ако е наложително
4-та стъпка Ремонта на банята
5-та стъпка След като сте се отърсили от всички мирзерии - като строителни материали се нанася Боята
6-та стъпка Шпакловка
7-ма стъпка Полагат се ламинат, паркет, теракот или гранитогрес
8-ма размери за вратите и поставянето им- това е след като между 4-та и 5-та стъпке сте отстранили касите на старите врати и естествено вратите
9- та Обзавеждате и
10-та Живеете щастливо в новата къщурка с цялото семейство

Ако се вземат размери за вратите преди слагането на ламината или паркета, то майсторите, които ви вземат размерите за вратите трябва да имат в предвид, че ще слагате такива и да ви повдигнат праговете, лайсните и самата врата с размер приблизителен на този който ще е ламината + подложката. Например : 8 мм ламинат + 5 мм подложка - 13 мм който трябва да се има в предвид .
Извинявам се за дългия пост  newsm51

# 4
  • Мнения: 1 883
Малка корекция:
5-та стъпка шпакловка
6-та стъпка боя Wink

# 5
  • Мнения: 8 999
Първо бани, после шпакловка и боядисване /може и едновременно/, след изчистването на гадориите от сорта на гипсове, тераколи, рязани плочки и др., се поставят вратите /касите се замерват от горе до пода /както е без настилки/, накрая настилките /независимо дали са теракот или паркет/ - така настилките застъпват касите, оформят се покрай тях и никъде нищо не зее.
Ако се подменят дограми, то трябва да се направи преди шпакловка и боядисване.
Ако се монтират климатици - това се прави веднага след боядисването и ако има някъде малки поражения, се мацва леко със същата боя. Ако монтираш климатиците преди да си боядисал, то отзад остава необработена стена, което не е хигиенично.

# 6
  • Мнения: 734
Ще продължа мисълта на baibibi - първо касите на вратите, после подовата настилка. На нас миналата година никой не ни каза, вратите бяха монтирани от строителната фирма и сега искаме да ги сменим, ама трябва да къртим плочки и паркет за целта...така че се отказахме - ще си караме с тези.
И още нещо - ако имате някакви радиатори, които се закрепят близо до стените, най-добре да боядисате преди да са ги сложили, съображенията са същите като при климатика - остава небоядисано петно отзад...

5-та стъпка След като сте се отърсили от всички мирзерии - като строителни материали се нанася Боята
6-та стъпка Шпакловка
7-ма стъпка Полагат се ламинат, паркет, теракот или гранитогрес

bebo_sn, шпакловката се прави преди боядисването, а не обратното. Шпакловката е изравняване на стените с цел подготовка за нанасяне на боя.

Помислете си за проекта на кухнята, както и за банята - дали няма да ви трябват 2 канала на пода например. На нас ни трябваха 2 канала, но беше предвиден само 1, казахме им предварително на строителите, преди да са положили сифоните и да са циментирали пода. СЪщото е и за кухнята - къде ще ви е мивката, евентуално ще има ли пералня, миялна, колко тръби за вода (чиста и мръсна) ще ви трябват и къде да ви ги изкарат точно. По проект може да са на едно място, но вие да ги искате на друго...

Има много подробности, ако се сетя за още някоя, с която ние сме се сблъскали, ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт