Изхабените банкноти

  • 933
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Случвало ви се е да ги получите като ресто, нали? Поизтъркани, тук-там залепени с тиксо. Приемам ги със свито сърце, защото се притеснявам дали ще ми ги приемат, когато се разплащам с тях. Знам, че се подменят в БНБ без проблем срещу запазени, а старите се унищожават. Но кажете ми, чие задължение е това? Все си мисля, че не е работа на редовите граждани, получил такова нещо в ръцете си, да правят върволица пред гишетата. Струва ми се, че за това отговарят касиерите или някой чиновник от търговската фирма. Регламентирано ли е някъде в закона това?

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
БНБ е посочено.

# 2
  • Мнения: 3 550
Благодаря, Лабрадор! Това и на мен ми е известно. Чудех се чие задължение е това, обаче. На търговците или на потърпевшите, чиито банкноти не са приети. Регламентирано ли е в закона или е въпрос на добра воля.

# 3
  • Мнения: 1 629
Не съм много запозната с подобни закони. Според мен обаче не е ничие задължение. Разбира се, че все някъде връзката клиент(потребител) - продавач (посредник) трябва  да се прекъсва и да отива в клиент - посредник - БНБ, но такова нещо няма! Да не говорим, че ако банкнотата е скъсана на две се получават само 5 лв (ако е 10лв банкнотата), което не мисля, че е редно! Все някой трябва да върши тази дейност, но и аз нямам идея кой е! В забързаното ежедневие обаче едва ли някой има време да ходи да прави такива процедури, освен баби, дядовци Rolling Eyes

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако някоя банкнота не ти харесва,може да помолиш да ти дадат друга.Не си длъжна да я взимаш.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами принципно все в някой момент банкнотите се озовават в банката. Тогава се изтеглят повредените. Не е задължение нито на продавачката, нито на касиерката да ходи по банките и да предава скъсани банкноти. Това си е работа на банките - да сортират и изтеглят от обръщение стари банкноти. Така изтеглиха хартиените левчета преди няколко години, не помните ли? Да не мислите, че някой е ходил специално в банката да предава такива? А колкото до това, че при скъсана на 2 банкнота се дава половината стойност, естествено, че трябва да е така. Иначе представете си какво би се случило, ако аз взема една столевка и я скъсам на 2, отида с половинката в банката и ми дадат нова, а с другата половинка отиде някой друг? И на него ли да дадат цяла? Не е логично, нали?

Общи условия

Активация на акаунт