1000 лева от апартамент за паспорт на сградата

  • 1 543
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 700
1000 лева от апартамент за паспорт на сградата
От 500 до 5000 лева глоба за недобросъвестни собственици, които правят преустройства по домовете си
Това са заглавия от днешното издание на „19 минути”

Бях чула информацията бегло по телевизията, но все се надявах да не се стига до поредния пладнешки грабеж. Веднага ми възникнаха куп въпроси.
-   С какво ще се промени статуквото ако апартаментът ми има „паспорт”?
-   Кой ще събира парите за този паспорт?
-   За какво ще се използват натрупаните средства?
-   Защо информацията, че водоснабдителните щранговете трябва да се подменят (при нас вече е направено) и че енергийната ефективност предполага смяна на дограма и топлоизолация струва 1000 лева? Та това е публична „тайна”! ooooh!
И още:
-   Колко ли хора са закупили добросъвестно апартаменти, които преди това са били недобросъвестно реконструирани? Все пак когато купуваш съществуващ апартамент не получаваш автоматично и проектната му документация. Значи тези хора трябва да бъдат глобявани за действията на друг?
-   И какво като някой специалист констатира, че конструкцията на сградата е нарушена? Подобна констатация дали би възстановила нанесените щети? Или пък ще принудят недобросъвестния собственик да възстанови липсващата стена? И тази стена ще стане отново носеща?!? Party
Като допълнение към картинката, ако не се лъжа, след направените „предписания” ще имаме срок до 3 години да ги реализираме, т.е. искаш или не дограма, имаш или не пари за нея, Х е казал, че требе и ти си длъжен да го направиш.

Имам чувството, че  всички заедно ще подпомагаме строителния бранш да избегне последствията от кризата Mr. Green

# 1
  • Варна
  • Мнения: 355
Аз и друго нещо четох - няма да можеш да си продадеш апартамента ако няма сертификат за енергийна ефективност. Ама за жилищни блокове не може само за моя апартамент да си изкарам, а трябва целият блок да има.  А как да убедя съседите да дадат по едни 1000-2000лв, за да ми направят услугата, при положение, че тях хич не ги интересува?  newsm78

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 212
А защо е толкова скъпо? На нас технически и енергиен паспорт ни струваше мисля около 160-170 лева общо newsm78 За нова сграда става въпрос.

# 3
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Аз и друго нещо четох - няма да можеш да си продадеш апартамента ако няма сертификат за енергийна ефективност.

Това не е вярно, четох закона, пише че АКО ИМА сертификат апартамента в съответния блок се продава с него, а сертификатът се издава на цялата сграда, а не индивидуално за всеки апартамент.
Законът
Популистката информация е противоречива  тук и тук и гвоздея на програмата

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Гадно е, да..., но все от някъде трябва да се започне, с внасянето на ред в тази държава.

# 5
  • Мнения: 2 700
Добре де, обяснете ми моля, каква е практическата функция на тези паспорти освен попълване на база данни за сградния фонд? Аз лично не виждам никакъв друг смисъл. И неграмотен да си, знаеш, че след като не си си изолирал жилището, то не е енергийно ефективно. Защо трябва да дойде комисия да ми каже очевидното, аз да й платя, за да го чуя и накрая да си го продам на същото дередже, само дето в паспорта му щяло да пише, че не е изолирано.

Откровено казано не хващам логиката и ще съм благодарна да ме светнете.

Според мен би било правилно такива паспорти да се въведат за ново строителство, но за старо такова е преливане от пусто в празно.

# 6
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Добре де, обяснете ми моля, каква е практическата функция на тези паспорти освен попълване на база данни за сградния фонд? Аз лично не виждам никакъв друг смисъл. И неграмотен да си, знаеш, че след като не си си изолирал жилището, то не е енергийно ефективно. Защо трябва да дойде комисия да ми каже очевидното, аз да й платя, за да го чуя и накрая да си го продам на същото дередже, само дето в паспорта му щяло да пише, че не е изолирано.

Откровено казано не хващам логиката и ще съм благодарна да ме светнете.

Според ЕК хабим много енергийни ресурси (по-просто казано харчим много ток  Mr. Green), нямаме алтернативни източници на енергия, или поне не в процент, който би имал смисъл. Принципно законът е с хубава идея, но както винаги с калпаво изпълнение.

# 7
  • Мнения: 2 700
Всъщност, ако правилно съм разбрала, става дума за две коренно различни неща. Едното е сертификат за енергийна ефективност (за което говори Сиренце), а другото е  технически паспорт на сградата. Даже не съм сигурна дали не трябва да се плаща поотделно и за двете мероприятия, може и да бъркам.
В първия случай се удостоверява, че сградата Х не е изолирана и се препоръчва нейното саниране - целта е да се спести енергия (Сиренце, мерси Mr. Green). Във втория случай се изготвя експертиза за техническото състояние на сградата – целта е да се види кои сгради са били преустройвани и кои отговарят на проектите си.
Общото и в двата случая е, че ние трябва задължително да платим на експерти, за да попълним липсващата база данни. Повод за темата ми даде статията за паспортите и се ядосах, че държавата се опитва да ни вменява свои задължения. През последните години си е затваряла очите за безобразията в строителството и ремонтите, не е събирала/пазила надлежно необходимата информация,  а сега се оказва, че ние трябва да плащаме за това.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Повод за темата ми даде статията за паспортите и се ядосах, че държавата се опитва да ни вменява свои задължения. През последните години си е затваряла очите за безобразията в строителството и ремонтите, не е събирала/пазила надлежно необходимата информация,  а сега се оказва, че ние трябва да плащаме за това.


И този момент го има в нашата мила родина...
Иначе е много хубаво да се пести енергиен ресурс под каквато и да е форма, дори на това не сме научени, въпреки че не сме богата държава, или може би точно затова не сме... Confused

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 443
Аз и друго нещо четох - няма да можеш да си продадеш апартамента ако няма сертификат за енергийна ефективност. Ама за жилищни блокове не може само за моя апартамент да си изкарам, а трябва целият блок да има.  А как да убедя съседите да дадат по едни 1000-2000лв, за да ми направят услугата, при положение, че тях хич не ги интересува?  newsm78

В момента продавам апартамент и въпроса за този прословут сертификат живо ме интересува.
Що се отнася за глобите за недобросъвестните собственици  Mr. Green че то останаха ли такива-в нашия вход само ние май не сме си избили стената от кухнята към терасата.Да не говорим,че преди няколко дена се натъкнах на странна гледка,трябваше ми близо минута да асимилирам какво точно беше това.Ннякакъв "недобросъвестен"  Mr. Green собственик на апартамент на 1-ви етаж си избил терасата и си разширил стаята,но после явно решил,че все пак може и вълка сит,и агнето цяло,защото беше си оставил разширението и изградил нова тераса с ютонги,като заграбил мястото пред входа  Shocked Гледката беше потресаваща.Та,да попитам глобите за стари "недобросъвестни" ремонти на собственост ли ще са,или те ще минат метър.Защото ако е така,бая народ ще изгори.Сега се сещам,че комшиите наг нас отрязаха тръбите на парното в едната стая,без дори да ни попитат...примери много.

# 10
  • На морето!
  • Мнения: 5 727
Аз и друго нещо четох - няма да можеш да си продадеш апартамента ако няма сертификат за енергийна ефективност. Ама за жилищни блокове не може само за моя апартамент да си изкарам, а трябва целият блок да има.  А как да убедя съседите да дадат по едни 1000-2000лв, за да ми направят услугата, при положение, че тях хич не ги интересува?  newsm78

В момента продавам апартамент и въпроса за този прословут сертификат живо ме интересува.
Що се отнася за глобите за недобросъвестните собственици  Mr. Green че то останаха ли такива-в нашия вход само ние май не сме си избили стената от кухнята към терасата.Да не говорим,че преди няколко дена се натъкнах на странна гледка,трябваше ми близо минута да асимилирам какво точно беше това.Някакъв "недобросъвестен"  Mr. Green собственик на апартамент на 1-ви етаж си избил терасата и си разширил стаята,но после явно решил,че все пак може и вълка сит,и агнето цяло,защото беше си оставил разширението и изградил нова тераса с ютонги,като заграбил мястото пред входа  Shocked Гледката беше потресаваща.Та,да попитам глобите за стари "недобросъвестни" ремонти на собственост ли ще са,или те ще минат метър.Защото ако е така,бая народ ще изгори.Сега се сещам,че комшиите наг нас отрязаха тръбите на парното в едната стая,без дори да ни попитат...примери много.
При нас също има подобен парадокс като при вашия съсед с итонга. Ние сме собственици на земята, в-у която е построена сградата- блокче на 4 етажа, с 8 апартамента. Та строителната фирма си продава нейната част, която включва е последния етаж, но земята е само наша, съответно и правото за надстрояване на етажи. Но съседът от последният етаж купил 2та апартамента и си ги направил един. Но това не му стига, ами сега си построил още 1 етаж  Laughing Тъй като сме съсобственици със сестра ми така и не се наканихме да пуснем жалба в Общината, но съвсем скоро и това ще стане. Таваните ни вече се понапукаха от постоянните ремонти и произволното събаряне и изграждане на стени. Чудя се, обаче, ще се намери ли някой да го глоби този тип или жалбата ни ще се изгуби някъде из останалата бумащина на Общината.

# 11
  • Мнения: 3 621
Тъй като сме съсобственици със сестра ми така и не се наканихме да пуснем жалба в Общината, но съвсем скоро и това ще стане. Таваните ни вече се понапукаха от постоянните ремонти и произволното събаряне и изграждане на стени. Чудя се, обаче, ще се намери ли някой да го глоби този тип или жалбата ни ще се изгуби някъде из останалата бумащина на Общината.
Не в Общината, а в ДНСК трябва да си пуснете жалбата

Общи условия

Активация на акаунт