Мастит след 7 месеца кърмене...

  • 950
  • 14
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 277
Мда не съм вярвала, че толкова късно може да се сдобиеш с мастит, но е факт.Току що се връщам от д-р Гемеджиев от 1АГ, който го потвърди.Нямам температура, но имам едно твърдо място в гърдата и ме наболва.Малката си суче често и сега давам предимно тази гърда.Лекаря изписа Аугументин, много съм притеснена от това, че трябва да пия антибиотик, макар да знам че е съвместим с кърменето.Имам и едно питане за една пастичка - Рефригеранс, тя е от ветеринарна аптека Simple Smile, но масово се ползва в такива случаи, но не знам къде да се мажа-само на твърдото място или цялата гърда, ако някой я е ползвал нека сподели.
Благодаря ви много!

# 1
  • Мнения: 3 034
аз имах проблем с едната гърда, когато бебето беше на 7-8 месеца.
мазах с пастичката от втеринарната аптека само на мястото на болката/бучката. след 2 намазвания се оправих.

успех !

# 2
  • Мнения: 1 328
Аз съм ЗА антибиотика, при условие че и лекар е потвърдил. Когато има възпаление, без АБ не минава.. Може временно затишие с хомеопатични да се опита, ноооо..
ЗА Рефригеранс също съм ЗА, маже се само на засегнатия участък, слага се отгоре марличка или нещо друго, за да стои като компрес, а не да се изтрие от сутиена.
А щом нямаш температура - все пак сигурно ли е че имаш мастит??! Да не е обикновено запушване на канал.. тогава минава и без.
От кога е така, топли компреси и често сучене първо от болната гърда.. зелеви листа също след кърменето?
А тресе ли те или само бучка и болезнено?

# 3
  • Мнения: 9 467
Преживях 2 мастита и не помня колко точно запушвания Mr. Green /стаж-2г 8мес и половина/
По принцип Аугументин-а е съвместим с кърменето, но би могла да се справиш и без него.
Слагай леко намачкано зелево листо /добре е да е охладено ако имаш Т/ в/у гърдата без ареолата и зърното. Сменяй го през 30мин.
СЛЕД спадане на Т е добре да направиш топъл душ на гърдата и с насапунисани ръце да изцеждаш /така боли по-малко/.
Пий лецитин-1 драже от 1000мг на ден.
Апропо тези неща можеш да правиш успоредно с пиенето на АБ..то така или иначе трябва да изкараш застоялата кърма Crazy
Успех!

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 277
А щом нямаш температура - все пак сигурно ли е че имаш мастит??!
Изобщо не съм сигурна.За съжаление започнах антибиотика, а нито имах температура, нито кой знае какви болки, просто едно твърдо място в гърдата, което ме болеше, но не и нетърпимо, но си стоеше твърдо и след 2 денонощия активно сучене на малката-тя е основно на кърма.
Не знам, лекарят беше категоричен, или си разбира много добре от работата или се е презастраховал с този АБ, но свърши вече-бучката вече почти не я напипвам.
Благодаря ви момичета.

# 5
  • Мнения: 9 467
Просто не е било мастит Wink, но и по-добре в края на крайщата Peace

# 6
  • Мнения: 1 328
Браво Simple Smile
Можеш да си вземеш лецитин профилактично, ако искаш, докато отшуми напълно..

# 7
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Аз имах много често проблеми с гърдите - бучки без температура, както ти описваш. При мен мастит не са констатирали. Това, което правех е топли компреси, изтискване на гърдата с масажни движения в/у засегнатото място. Зелеви листа също съм слагала, но ефект имаше най-много от цеденето на ръка.
След 2-3 дни изчезваха.

# 8
  • Мнения: 616
Хм. записвам се да следя. Току що констатирам и аз твърда бучка в едната гърда. Малкия се насука, изпразни всичко, само едно място остана твърдо, и боли ако натискам. Иначе се чуствам чудесно. Сложих веднага зелеви листа, ще опитам да изцедя на топъл душ, пък дано се размине!
Тази паста от ветеринарните аптеки, трябва ли да се предпише от лекар? Може ли да се ползва "профилактично", както примерно аз сега имам само малко подуто?
Благодаря!

# 9
  • Мнения: 1 328
Хм. записвам се да следя. Току що констатирам и аз твърда бучка в едната гърда. Малкия се насука, изпразни всичко, само едно място остана твърдо, и боли ако натискам. Иначе се чуствам чудесно. Сложих веднага зелеви листа, ще опитам да изцедя на топъл душ, пък дано се размине!
Тази паста от ветеринарните аптеки, трябва ли да се предпише от лекар? Може ли да се ползва "профилактично", както примерно аз сега имам само малко подуто?
Благодаря!

Както всяко лекарство, по-добре е да се предпише от лекар..
Аз съм се мазала дори когато усетя някакви начални болежки и има огромен ефект. Но профилактично без нищо да ти има не се мажи.. Ако имаш нещо - консултирай се по възм. с лекар.. А най-добре е да се изцеди час по-скоро задържаната кърма разбира се..

# 10
  • Мнения: 559
Извинете ме, че се намесвам с глупав въпрос, но нещо се притесних. До сега не съм имала проблеми с гърдите, но напипвам някакви бучки. Не ме боли. Дали има някакви проблеми или щом не ме боли не е нищо лошо?

# 11
  • Мнения: 616
Аз да кажа, че ми отмина. Бебето си свърши работата... пробвах със зеле, с масаж, с цедене... накрая го оставих да "виси" цял час на гърдата, и няма вече подутина, не боли повече  Peace Оставам с повишено внимание!
mu6muro4e, аз нееднократно съм напипвала подутини на едно или друго място, обикновено след хранене вече ги няма. Този път за пръв път не се махна, и стана доста твърда, и болезнена. Обаче и това мина с кърмене Peace

# 12
  • Мнения: 1 479
Боже, тази тема е то4но за мен в момента, тъкмо мислех и аз да пускам подобна...
Днес много лошо се заформиха нещата при нас...Калоян е на 7 месеца, захранен е имаме от скоро по 2 твърди хранения като следвам схемата кърмене+твърда храна (не обратното)....т.е. събрат ни се около 5-6 кърмения на ден и 1 нощем.
Днес бях с един малко по-тесен сутиен, Калоян след обяд не иска да су4е добре (днес) и дясната ми гърда се препълни много зверски! Sick Реших да изцедя, но по4ти нищо не излизаше....сложих Кай на гърда за храненето преди лягане, но не ме облек4и, сложих компрес от реванол и взех топъл душ, но пак имам болки....гърдата не е пълна, но като 4е ли желзите са ми възпалени и при лек натиск ме болят, а ина4е усещам тежест..
Моля кажете ми какво още да направя? То верно срамота да се изпортим след 7 месеца в спота  Shocked
Дано и на авторката на темата да и отмине бързо проблема...и аз пих АУгментин неопсредствено след раждането тъй като вдигнах температура 38,5 и гърдите ми бяха препълнени (лекарката ми мислеше, 4е ще направя мастит, а то просто ми е слизало млякото)
Поздрави

# 13
  • Мнения: 616
Малко офф, простете...
На мен ми прави впечатление, че сутиените имат голяма роля в "държанието" на гърдите; както казва etaniel, ако е по-тесен се получава напрежение; ако е с банели да не говорим... поне при мен си е така.
А за големите паузи, вече незнам какво да мисля... моят момък  хапва 5 пъти на ден, като голям,(тепърва захранвам) и спи по цяла нощ. т.е. събират се по 11-12 часа пауза в кърменето, а имайки предвид, че редуваме гърдите на всяко хранене, стават и повече часове за една гърда... Не си мислете, че се оплаквам от големия нощен сън! Изобщо! Просто се питам дали това не акумулира напрежение, и в един момент да ми докара някое запушване, като днес (то ако е като днес - ок, ама да не стане по-страшно).
Разсъждавам си тук върху процеса, дано не съм ви отегчилам  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 5 539
А каква е разликата между мастита и обикновеното запушване? Ако имам бучка с размер на голям орех, зачервяване и болка, Т над 39, но всичко минава без АБ за 2-3 дни с много сукане и цедене, това какво е?

Общи условия

Активация на акаунт