Въпрос за 15-дневния отпуск на татковците при раждане на дете

  • 724
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Днес в "Часът на мама" дочух, че казаха, че вече е официално прието решението за 15-дневния отпуск на татковците при раждане на дете. Някой знае ли в кой закон е записано това, къде е обнародвано и т.н.?
Предполагам, този отпуск е като допълнителен, освен полагащите се 20 дни годишен отпуск?

# 1
  • София
  • Мнения: 5 745
Да, и аз чух нещо такова скоро. Записвам се за темата, че ме интересува.

# 2
  • Мнения: 84
 Thinking и аз чух такъв слух но без развитие по темата

# 3
  • Мнения: 3 869
Доколкото знам, това е само проект. Масларова говори доста неясно за такива неща. Би трябвало да влезе като промяна в Кодекса на труда, където са описани всички видове отпуски и почивки. След като промяната се гласува в парламента и бъде обнародвана в Държавен вестник, ще влезе в сила. Има основания този отпуск да следва логиката на отпуска по майчинство и да се дава извън полагащите се по Кодекса 20 дни.
Но какво ще реши НС и кога, това вече е друга тема...

# 4
Дано да побързат с приемането на такъв закон, защото участието на таткото в 1вите дни след ражданео е назаменимо! Нашия татко си беше вкъщи и беше супер!

В дания може дори да се прехвърля майчинство на таткото..На родителите им се полагат 14 (на пълна заплата) + 32 седмици на соц помощи и родителите сами решават как да ги ползват.. Повечето семейства избират жената да си стои вкъщи 46 седмици, но понякога се срещат случаи когато и двамата си стоят вкъщи последните няколко седмици...Било суперуютно и незаменимо изживяване за татковците.

Нашият татко се гласи да си стои вкъщи последния месец когато си родим второ!

# 5
  • Мнения: 619
Да, но в предаването казаха, че това вече е официално прието...Някой знае ли къде е записано точно и от кога е в сила?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 011
В дания може дори да се прехвърля майчинство на таткото.
И в България може, дори и на баба или дядо.  Peace
Много малко време ви е майчинството - само 46 седмици.  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 4 292
Аз до колкото разбрах този закон влиза в сила от 2009г

# 8
  • Мнения: 1 240
Има предложение, но до сега не съм чула да е прието.

# 9
  • Мнения: 3 869
Пак да наблегна, че ако е официално прието, то е като промяна в Кодекса на труда, а е в сила само ако промяната вече е обнародвана в ДВ. Така като гледам, последната промяна в Кодекса е обнародвана август месец 2007-ма. Специално препрочетох частта за отпуските свързани с деца. Няма и помен от бащата
Пак си е говорила наизуст Масларова  #2gunfire

# 10
# 11
  • Мнения: 3 621
Аз до колкото разбрах този закон влиза в сила от 2009г
Toчно така е, октомври месец беше гласувано на първо четене, мисля в петък го приеха окончателно, влиза в сила от 01.01.2009 г остава само да излезе и в държавен вестник.

# 12
  • Мнения: 1 059
И аз разбрах че влиза в сила от 1.01.2009г. То си сега си има отпуска за татковците като се роди бебче доколкото знам е от 1 до 7 дена по усмотрение на началника

Общи условия

Активация на акаунт