Лъжата-болест ли е това чудо?

  • 8 151
  • 27
  •   1
Отговори
Искам да попитам всички тук,какво е тяхното мнение.Може ли човек толкова често да лъже,че чак да му стане навик в ежедневието?Става въпрос за мои близки който често обичат да лъжат,омайват че чак ме хваща яд,защото аз самата знам че лъжат когато говорят.Естествено аз разбирам за техните лъжи,но хора които не ги познават веднага им се вързват.Вярва те ли,че дори ида говорят истина аз не им вярвам.В интерес на истината понякога им завиждам,че успяват да си постигнат целта чрез лъжата.Но лично аз в същото време не мога да лъжа.Ако трябва да го направя,цялата се изчервявам и ми личи отвсякъде.Затова моля ви кажете това вид болест  ли е,според вас?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
От лъжа до лъжа нюансите са много... За някой може да е спестяване или преиначване на истината, за други - благородна лъжа, за трети - начин да си постигнат своето,  а четвърти да са убедени в това, което казват...А и както всички знаем, лъжата винаги има няколко страни. Така че е много относително да се каже дали е болестно състояние или не.

# 2
  • Мнения: 25 599
Някои просто обичат да лъжат. Толкова убедително го правят, та чак започват сами да си вярват.
Нямам нищо против, стига да не гонят лични интереси чрез лъжите си. А просто фантазьорите са ми много симпатични.  Laughing

# 3
  • Мнения: 625
       В повечето случаи, лъжата не е болест, а необходимост, спестява неприятности някакви , по - лесния начин е и повечето хора я използват, вкл и аз.Но дотяга това лицемерие......и в същото време, лъжата е неизбежното зло.

# 4
  • Мнения: 3 216
Затова моля ви кажете това вид болест  ли е,според вас?

Ами зависи от льжата. newsm78 Моята баба най-редовно я льжа-като пита как сме,винаги казвам,че сме супер,без значение какви проблеми имам. Но пьк и  не виждам смисьл да я карам излишно да се тревожи.Тия твои близки за какво льжат? Дай някакьв пример.

# 5
  • Мнения: 2 448
Имам една приятелка от детството и една моя братовчедка точно от този вид, които просто се опияняват от лъжите си, че чак си вярват.
Братовчедка си преди време я попитах защо го прави, тя ми отговори "как, като си помисля, че може да е вярно и ми става хубаво". Е, неразбираемо за мен, но явно на някои им действа като терапия, като бягство от нещо от действителността, което не могат да приемат.
Аз съм от хората, които мразят да лъжат ей така, дори и да се самозалъгвам мразя, което понякога чак ми пречи, но с годините се научих да лъжа, когато е необходимо и то доста добре.
Не бих определила лъжата като болест. Тя е част от света , в който живеем и всеки я използва както намери за добре.
Когато премине в предателство, вече е лошо.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 825
Ненавиждам. Като ученичка имах приятел и как лъжеше ooooh!, чак се замотаваше в лъжите си. Аз бих умряла от срам, ако излъжа или променя даден факт и бъда хваната. А аз многократно го хващах, чак на мен ми ставаше неудобно. Лъжеше за всяка история, която ми разказваше. Според мен беше комплексиран и се правеше на такъв, какъвто не е. За мен това е диагноза - имам такива колеги, никой не ги слуша и никой не им вярва. Повечето лъжат, за да се изфукат - къде са били, какво са правили, с кого завързали контакти. Други доукрасяват разни ситуации, за да бъдат интересни събеседници.
Аз съм изключително искрена, дори повече, отколкото е необходимо. Но това идва от семейството - никога не съм чувала някой от близките си да лъже. Послъгвам единствено майка си понякога, но само за да и спестя някой здравословен или друг проблем, тъй като знам как го преживява, знаейки, че съм далеч и че съм сама.

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нямам представа какво кара някой да лъже... и да съзнава, че го прави. Аз съм болезнено откровенна... става ми кофти когато стана свидетел на някакво скриване или изопачаване на истината, дори да е без последствия. И никога повече не бих имала пълно доверие на човек, за когото знам, че поне веднъж е "избегнал" истината.
Петя77, защо не зададеш този въпрос на твоите близки?

# 8
  • Мнения: 4 784
Имам един такъв познат. Учудвам му се чак на въображението. Стигал е до какви ли не истории, доста му е развита фантазията, сега като се сетя и на смях ме напушва, но има много хора, които ежедневно се връзват на лъжите му. Сякаш наистина е болестно състояние. Но на него видимо му доставя огромно удоволствие, особено когато в следствие на лъжливите си истории, погледите са съсредоточени в него и става център на вниманието.

# 9
  • Мнения: 17 546
За някой ползването на лъжа за елементарни, незначителни и безсмислени неща, се е превърнала в патологично състояние. Моя колежка се чувства просто длъжна да говори фантасмагории и като се оплете напълно в тях, очите и се разширяват и се опулва, защото не знае вече на къде  Joy И смешно и неприятно, и жалко е...

# 10
  • София
  • Мнения: 1 735
Мразя лъжата.Не контактувам с хора,които съм ги хващала да лъжат.Не обичам и такива,които украсяват разни истории.За мен това е отвратително.Ако трявба да кажа ужасна истина,предпочитам просто да премълча.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Разбирам те какво питаш. Имам двама познати, които са хронично болни и лъжат ей така, за спорта. Лъжат ежедневно включително за неща, които нямат никакво значение за околните-дали са си купили бяла или черна риза примерно, принципът е да се лъже. Единият от тях лъже толкова добре, че ми трябваха почти година ежедневни контакти (беше гадже на моя приятелка), за да почне да се оплита и да разбера, че лъже  Shocked Иначе смятам себе си за доста бързо светкаща се, ама не би... За протокола-човекът е с доста висока жизнена позиция, интелигентен. Та на въпроса ти-да има и такава болест Peace

# 12
  • Мнения: 0
Можело ли... как да не може , целият ни народ е закърмен с тарикатство!
Лъжеш за да спечелиш най обикновен спор , за да спечелиш вниманието на околните , за да спечелиш някое готино гадже (понеже при говорене на истини не би ти се вързал/а)
Лъжеш за да се издигнеш в кариерата , а ако си особено надарен и естествен може и политик да станеш  Wink
Който не умее - или дори да умее да го прави , но се противи на самата идея - си търси достойно мястото при други по нелъжливи народи(забягва демек)
А останалите в родината се бунтуват до едно време , докато претръпнат и философски заключат Такъв е света днесMoney
Така че , да , Петя77 , да можеш да лъжеш си е кяр , но за по достойните и осъзнали се личности си е чиста проказа.
Болест ,която заразява и разваля всичко - от приятелството , през семейството и се стигне до националните добродетели и държавата  #Cussing out

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Има такова болестно състояние, което се нарича "Синдром на Мюнхаузен".

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма такова нещо, което да мразя повече от лъжата.
Почти винаги усещам, когато ме лъжат и много обичам да изобличавам лъжци. Интересно става, когато им изтъкна неопровержими доказателства, особено пред публика.
За болест не знам, но има хора, които усещат, че с лъжа и измама могат да извлекат изгода за себе си и започват да лъжат на поразия.

Общи условия

Активация на акаунт