Практическа психология( книги)

  • 6 237
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 372
Бих искала да помоля да посочите интересни за вас книги в областта Практическа психология. Пазарът е  пълен с такава литература , но общо взето едно и също се пише в тях.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 980
На мен ми харесва Пиер Дако, въпреки че сред професионалните психолози има доста критики.

# 2
  • Мнения: 1 849
Джеймс Добсън

# 3
  • Мнения: 473
Барбара де Анджелис и Луиз Хей. Чела съм и от други автори, но тези ми допадат много що се отнася до  областта на човешките взаимоотношения.

# 4
  • Мнения: 473
Дейл Карнеги - "Как да печелим приятели и да влияем на другите" - ненадмината книга.

# 5
  • Мнения: 372
Сандра Анн Тейлър- основно пише за закона за привличането.

# 6
  • Мнения: 163
И аз харесвам Пиер Дако, жалкото е, че в последно време не ми остава време за него.
Не знам дали ще се отнася към този раздел и другият автор, който харесвам е  Норман Винсън Пил, любимата ми книга ( май не съм срещала и друга ) е Силата на твойто подсъзнание. Много достъпна и лесна книга. Ето, че се сетих, че  скоро не съм я препрочитала.

# 7
Джон Кехоу, Силвен Руде, Уейн Дайър

# 8
  • Мнения: 6 365
Най-добър съвет: далеч от практическата психология. Някак си тия книги успяват да внушат на хората, че знаят някаква тайна за човешкото битие и характер, а всъщност им е показана само една опростена картинка.

В разговор имат потенциала да станат нетърпими с претенциите, че те знаят тайната за живота, вселената и всичко останало.

Но за да завърша в тон с темата- тоест, позитивно, препоръчвам на всички, които искат повече радост и мъдрост в живота да четат Дъглас Адамс.

# 9
  • Мнения: 372
А намирате ли някаква полза за себе си от четенето на такава литература, ставате ли по-уверени, по-спокойни и успяващи?

# 10
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Най-добър съвет: далеч от практическата психология. Някак си тия книги успяват да внушат на хората, че знаят някаква тайна за човешкото битие и характер, а всъщност им е показана само една опростена картинка.

Всъщност разочарованието от липса на всемирното знание е най-малкият проблем.Тези книги са като нож с две остриета...и вероятността да ти навредят е по-голяма отколкото да то помогнат.Психологията не е никак лесна материя (дори и отстрани да изглежда така). Наистина е важно при конкретни проблеми да се ходи на специалист, за да не тръгне човек по грешна пътека.Човек трудно (да не кажа невъзможно) би управлявал ефективно сам процеса на промяна която иска да постигне....ненапразно самите психолози ходят на психотерапия, а не се "поправят " сами....защо тогава мислите, че хора които нямат елементарна представа за психичните процеси ще успеят. Naughty
В повечето книги за личностно усъвършенстване са на принципа "Като си повтаряш 1 година, че си прасе накрая няма начин да не започнеш да грухтиш"
Това е елемент от плацебото, който всеки знае и без да дава излишни пари.
В каква насока те интересуват по- точно материали.

П.С. Казва се не практическа, а приложна психология. Wink

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 10:28 от мама_на_фъстъче

# 11
  • Мнения: 378
А намирате ли някаква полза за себе си от четенето на такава литература, ставате ли по-уверени, по-спокойни и успяващи?
И на мен ни е интересен този въпрос.

# 12
  • София
  • Мнения: 71
Най-добър съвет: далеч от практическата психология. Някак си тия книги успяват да внушат на хората, че знаят някаква тайна за човешкото битие и характер, а всъщност им е показана само една опростена картинка.

В разговор имат потенциала да станат нетърпими с претенциите, че те знаят тайната за живота, вселената и всичко останало.
Гласувам с две ръце в подкрепа на това мнение!!! Човешката психика е твърде, твърде сложно нещо, за да може да се обясни с писания тип "конфекция", с каквито изобилства пазара на книги. Ако наистина ти е интересно - чети, но в повечето случаи човек остава разочарован от себе си, защото не е могъл да постигне никакъв успех, опитвайки се да си внушава разни неща, каквито са съветите в този тип книги.

Всъщност разочарованието от липса на всемирното знание е най-малкият проблем.Тези книги са като нож с две остриета...и вероятността да ти навредят е по-голяма отколкото да то помогнат.Психологията не е никак лесна материя (дори и отстрани да изглежда така). Наистина е важно при конкретни проблеми да се ходи на специалист, за да не тръгне човек по грешна пътека.Човек трудно (да не кажа невъзможно) би управлявал ефективно сам процеса на промяна която иска да постигне....ненапразно самите психолози ходят на психотерапия, а не се "поправят " сами....защо тогава мислите, че хора които нямат елементарна представа за психичните процеси ще успеят. Naughty
В повечето книги за личностно усъвършенстване са на принципа "Като си повтаряш 1 година, че си прасе накрая няма начин да не започнеш да грухтиш"
Това е елемент от плацебото, който всеки знае и без да дава излишни пари.
В каква насока те интересуват по- точно материали.

П.С. Казва се не практическа, а приложна психология. Wink
[/quote]Изцяло подкрепям и това мнение! Peace

# 13
  • Мнения: 24 467
...Книги с вицове...
Има по- голяма практическа полза, а и остава добро настроение. Често добрите вицове са измислени от хора- наистина добри познавачи на човешката душевност и бит.

Когато у нас излязоха на пазара първите такива в края на 80-те ги четях, без да подбирам конкретни заглавие и автор. За 6-7 години четене се убедих действително, че повечето от тях бих могла да напиша и самата аз. Не че съм добър писател или психолог.  Laughing Ясно е вече защо.
Иначе Дако ми е интересен, наистина, но стилът Б. Де Анджелис ми е по- скоро популярно забавно четиво.

# 14
Петър Дънов, също.
На мен лично ми помагат! Научавам много неща, които използвам на практика и съм доволна от резултата. Дават отговори на много въпроси, които си задавам. Потвърждават, по някакъв начин изводите, до които и сама съм стигнала. Обобщават жизненият ми опит.
Винаги в трудни моменти се обръщам към тях и не съжалявам. Получавам адекватни съвети, а не изтъркани, дежурни фрази, каквито дават близките и приятелите в такива случаи.
Преди години единствено благодарение на тях излязох от продължителна депресия, в която бях "затънала" в пубертета.(Тогава още нямаше училищни психолози).

Общи условия

Активация на акаунт