Четат ли книги нашите деца?

  • 643
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Здравейте скъпи родители,

Все по-рядко виждаме децата си с книжка в ръце, замечтано замислени да пътуват на крилете на собствената си фантазия. Те предпочитат да гледат филмчета или да играят на компютърни игри, но не и да четат книги. А може би това е само мит и децата ни също като нас самите, когато сме били на тяхната възраст, остават запленени от хубавите книги. Помогнете ни да разберем това като попълните краткия въпросник на адрес: http://cogs.nbu.bg/kosevi/testove/anketa.html

Този въпросник е част от мащабен проект свързан с развитието на детето.
Реализира се от изследователски екип от Нов български университет.

Молим ви да подходите сериозно при отговарянето на въпросите.

Ако имате повече от едно дете, молим ви да попълните отделен въпросник, за всяко от тях.

Предварително ви благодарим!

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 12:30 от sanie

# 1
  • Мнения: 798
С удоволствие се включих в анкетата, въпреки че детето ми все още не може да чете само. Но покрай него преоткрих много от приказките от моето детство.  Grinning

В тази връзка: в обръщението
Цитат
Здравейте скъпи родители
следва да има запетайка, именно защото има обръщение. Това е едно от правилата, което ми прави впечатление, че масово се греши. Понякога - дори в добре отпечатани книжки.  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 2 556
И аз попълних, но по въпроса с книжките, прочетени досега няма как да отговоря, у нас е препълнено с детски книжки и всички са четени в някакъв период. В смисъл не мога да ги изброя, много са.

За щастие моите деца обичат книжки, синът ми чете доста, откакто почна да чете сам, надявам се и сестра му да обича да чете (аз самата чета постоянно и съм им за пример) Wink

# 3
  • Мнения: 4 555
Кога резултатите ще могат да са видими?

# 4
  • Мнения: 2 208
Ами така структурирана анкетата не вярвам някой да отдели 2 часа за да описва книгите, които чете и е прочел на детето си....
Синът ми е на 2 и половина и съм му прочела сигурно над 50 книжки. Даже любимите му ги знае на изуст и ги взима, разлиства и "чете" сам.
Не можем да избягаме от новите технологии и не бива. Те са част от ежедневието ни. Ние родителите сме тези, които трябва да създадем баланс на четене на книги и ползване на компютър.

# 5
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
 Peace

# 6
  • Мнения: 78
Кога резултатите ще могат да са видими?

За анкетата, когато съберем достатъчно отговора и ги обработим, ще ги публикуваме. За цялото изследване, не се знае още.

# 7
  • Мнения: 78
Ами така структурирана анкетата не вярвам някой да отдели 2 часа за да описва книгите, които чете и е прочел на детето си....
Синът ми е на 2 и половина и съм му прочела сигурно над 50 книжки. Даже любимите му ги знае на изуст и ги взима, разлиства и "чете" сам.
Не можем да избягаме от новите технологии и не бива. Те са част от ежедневието ни. Ние родителите сме тези, които трябва да създадем баланс на четене на книги и ползване на компютър.

Напълно съм съглсен с теб tania_ark (всъщност аз съм съпругът на sanie:) и използвам нейния ник ). Нашият син е на 5 години по-никакъв начин не се опитваме да го лишаваме от новите технологии. Гледа филмчета, играе на подходящи комп. игри, както и на образователни като буквенка и цифренка например.  Разбира се четем му и книги и се опитваме да провокираме интерес у него сам да ги чете.
Целите на изследването са доста по-сериозни, анкетата е малка чат от тях. Едно от нещата, които ще направим е създаването на база данни с текстове, които децата познават на определена възраст. Това би помогнало за изследване на деца, които по една или друга причина са извън установената норма, например дислексици.
Така че, колкото повече тексове съберем, толкова по - добре. Далеч съм от мисълта, че някой може да изброи всички книги, които детето му е прочело, но ако отдели 20 мин. би могъл да напише голяма част от тях. 
И както се казва в една известна книжка:  Колкото повече, толкова повече!:)

# 8
  • Мнения: 447
И на мен не ми хареса структурата на анкета, въпреки че се бях засилила да я попълня. Дъщеря ми е на три. Ясно е, че сама не може да чете, но пък има любими книги които знае наизуст и разлиствайки ги разказва.   От бебе при нас е традиция вечер да ляга след прочитане на книжка, или част от нея, ако книгата е голяма. 

Общи условия

Активация на акаунт