Подходящи ястия при гастрит?

  • 54 753
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 132
Здравейте, момичета и мадам Бондуеле Simple Smile
Хайде да обменин информация и рецепти подходящи за хора с гастрит и други стомашни проблеми Simple Smile

# 1
  • Мнения: 413
отговарям ти мила, от личен опит.
Преди живеех в БГ имах язва на дванадесетопръсника и гастрит на пилора. Бях на 20 като ми ги откриха и то защо - от неправилно хранене, тежките запръжки, "киселинните храни", кафето...стрес нямах, въпреки, че някои казват, че това е болест на нервните и хората без време за себе си.
  Как се излекувах - като бях в БГ ми помагаше единственно като пиех прясно мляко, някакъв прополис ми правеше баба ми, бла бла, един куп билки....Като се преместих в Австрия промених начина на храненето си, само пресни зеленчуци, продове, варени и печени храни, коренна промяна на кулинарията. След 3-4 мес нямаше и следа от  язвите и гастритите.
 Има няколко вида гастрит, някои се повлияват добре от зехтина, други от мляко, трети от меда...просто открий кои храни ти действат добре, и кое зле. И готви в тенджера под налягане, пълниш всичко, вода, по малко, по възможност без подправки, че те дразнят, затваряш и готвиш.
  Това е от моят личен опит.
  Успех и постоянство

# 2
  • Мнения: 334
Така е - пърженото, многото подправки, силните кафе и чай, фрешовете от цитрусови плодове, суров чесън и лук, алкохолът и други, дразнят стомашната лигавица и е следва да се избягват. С част от пресните зеленчуци трябва да се внимава, много често стомахът сам подсказва какво не понася.
Препоръчват се, както казва : -))), варени и печени храни, част от зеленчуците могат да бъдат бланширани, това улеснява работата на стомашно-чревния тракт. Ще потърся рецепти и ще се включа отново, ако междувременно някой знае нещо допълнително по темата е добре дошъл.
Поздрави
 

# 3
  • Мнения: 413
Жени - като се храних с нормалните ястия, не можех нито сурова салата, нито цитрусови плодове да ям, нито чесън...
  Много лекари съветват да се премине на суровоядство, като първоначално храносмилателната система реагирала на смяната на храната, после преминавала през етап на пречистване, и накрая болните от гастрити, колити...били излекувани. ядях всичко, което ми беше забранено, настъргани моркови, зеле, панджар, корени от кервиз, чесън, отслабнах с помоща на 3х дневно сок от грейпфрут - след 3 месеца нямах и следа от язвата и гастрита ми.
Потърси в гугъла, преди време бях попаднала на няколко статии преведени на български за суровоядството и различните болести.
  Довери се на природата, на това което ни е дарила и ще получиш здравето си. Прочети и книгата на Ванга и тя съветва да се яде само сурово и натурално, без консерванти, без...


# 4
  • Мнения: 2 959
Привет, Суровоядке! Все още ли го караш на тоз режим? И ако можеш да ми кажеш какво е това в цитата, интересно ми стана, не съм го чувала друг път. За първи път засичам някой да споменава за "киселите" храни, наистина е добре да се поддържа алкална среда в стомаха- това е здравословната среда.
ЖениБ, много сте сладки с Ивато, нали все още се кърмите с малката принцеска?! Предполагам че е така, и ако следваш съветите на Клементина/ от личен опит споделени/ и на Мадам Бондюел ще можеш едновременно да продължиш това удоволствие и да си излекуваш хран. тракт.

# 5
  • Мнения: 413
Привет, СуровоядкеИ ако можеш да ми кажеш какво е това в цитата, интересно ми стана, не съм го чувала друг път.
,...

отиваш на гугъл и пишеш думата и четеш
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%B4 … meta=lr%3Dlang_bg

# 6
  • Мнения: 59
Стана ми интересно  Hug
А може ли и няколко идеи за рецепти да ми дадете?  newsm78
Аз от тези кафета на гладно сутрин, започнах да имам проблеми  Sad Sad
Това което правя е:
- чай от лайка на празен стомах сутрин
- хранене по няколко пъти на ден - по малко, но често; предпочитам пюрета, крем-супи, мляко, извара (не я обичам ного), нетлъста риба (напоследък пангасиус), варени зеленчуци (по-често на пара или на фурна); избягвам тлъста храна (а толкова обичам свинско  Cry) и люто;

# 7
  • Мнения: 2 132

ЖениБ, много сте сладки с Ивато, нали все още се кърмите с малката принцеска?! Предполагам че е така, и ако следваш съветите на Клементина/ от личен опит споделени/ и на Мадам Бондюел ще можеш едновременно да продължиш това удоволствие и да си излекуваш хран. тракт.
Още се кърмим да Grinning Е кърмата сега е понамаляла, че мама се възстановява от престоя в болницата и бебка не успява да се нахрани както преди за 5мин Simple Smile

Иначе за гастрита четох, че помага сок от моркови. Освен това май и цвеклото. На етикет на сусамов тахан съм чела и че препоръчват по 1 лъжичка на гладно при язви и гастрит. Майка ми е взела гел от алое вера да пия сутрин и вечер- също било много добре.

# 8
  • Мнения: 2 132
Стана ми интересно  Hug
А може ли и няколко идеи за рецепти да ми дадете?  newsm78
Аз от тези кафета на гладно сутрин, започнах да имам проблеми  Sad Sad
Това което правя е:
- чай от лайка на празен стомах сутрин
- хранене по няколко пъти на ден - по малко, но често; предпочитам пюрета, крем-супи, мляко, извара (не я обичам ного), нетлъста риба (напоследък пангасиус), варени зеленчуци (по-често на пара или на фурна); избягвам тлъста храна (а толкова обичам свинско  Cry) и люто;


И аз събирам рецепти. Ще чакаме и мадам Бондюеле да се включи. Иначе то е ясно - без пържено, пушено, лютиво, пикантно, тлъсто, солено .. И още редица храни, които да се избягват(кафето е в списъка). За чая от лайка също четох, че е добре при гастрит.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 122
/Извинявам се за спама/
Жени, много съжалявам, мила, че си имала здравословен проблем. Не мога да помогна с някакви съвети, но ти пожелавам по-бързо възстановяване и да се виждаме по-често в парка  Hug

# 10
  • Мнения: 2 959
...без пържено, пушено, лютиво, пикантно, тлъсто, солено ...
Ами, с една дума готови сте за суровоядните режими. ЖениБ, бързо възстановяване Ти желая/ затова не Те засичах при мартенките/ и да вземеш в ръце стомашните проблеми. От АБ ли се обостри гастрита? Пробвала ли Си джинджър, зелен чай? За рецепти не мога да Ти кажа, защото съм на Вие с кулинарията.
Усмивчице, ама при Теб високото кръвно с гастрит ли е съпроводено?
Клементинко, благодаря за цвеклото.

# 11
  • Мнения: 334
Ами, с една дума готови сте за суровоядните режими.

Няма да мога да се съглася. Един от рисковите фактори за раздразнение на стомашната лигавица е прекомерната консумация на целулоза (например, суровото зеле). Има и обяснение за това. Човешкият организъм не притежава способността да я усвоява, така както се случва при тревопасните животни с преживянето. Когато се храним с богати на целулоза храни, в  стомаха се отделя повече солна киселина, която от своя страна дразни лигавицата на стомашно-чревния тракт. При една вече раздразнена лигавица, допълнителното количество солна киселина може да има неприятни последствия. Суровоядството е една изключително интересна философия, но и към нея трябва да се подхожда с внимание. Най-вече, ако започвате такъв режим, да нямате оплаквания от страна на стомашно-чревния тракт.
Съжалявам, че така се бавя с рецептите, съвсем скоро ще се включа. Междувременно, ако някой може да даде рецепта в тази насока, е добре дошъл   bouquet.

# 12
  • Мнения: 59

Усмивчице, ама при Теб високото кръвно с гастрит ли е съпроводено?

Слава богу - още не  newsm26
Но тъй като сутрин не ми се яде изобщо, пропускам зкакуската (знам че не се прави така...) и пия кафета на гладно. А това понякога предизвиква доста неприятни усещания в корема  #Shocked И зтова като не мога да хапвам сутрин, то поне гледам да взимам някакви мерки по отношение на храненето  Wink

# 13
  • Мнения: 2 959
...Когато се храним с богати на целулоза храни...
Мадам Бондюел, от класическа медицинска гл. точка сте абсолютно права. Но аз съм на мнение че метода на пробите и грешките е най- приложим. Всеки чов. организъм е различен и реагира по различен начин на различните храни, така че всеки има право да опита от всичко и вече след това в зависимост от самоусещането Си и изграденото лично впечатление да маха или добавя храни към листчето Си. Още повече че в суровите плодове и зеленчуци се съдържат ценните ензими, необходими за цялостно разграждане и усвояване на храната. Отново научих нещо ново от Вас, благодаря Ви че намирате време за всичките ни питания!
...И зтова като не мога да хапвам сутрин, то поне гледам да взимам някакви мерки по отношение на храненето...
Киселяче, ами реално погледнато първата крачка е да се помъчиш да намериш време за закуската Си, ако не цялостна, поне един сок или плод сложи в стомаха Си, ще Ти е благодарен, наместо да го тероризираш с това кафенце. деня е пред Теб, и в него можеш да намериш доста време за една силна и стимулираща чашка от ароматната напитка. Колко пъти дневно се храниш, събираш ли ги поне 3, като гледам че Си спестяваш дори закуската?

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 122

... пропускам зкакуската (знам че не се прави така...) и пия кафета на гладно.

Усмивчица, можеш да пробваш да хапваш добре узрял банан с кафето - много си "вървят" като вкусове, не изисква никакво приготовление и не е голямо като количество  Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт