Не й ли стига кърмата вечер?!

  • 717
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 967
Хм... детето расте, наддава добре, пълни си памперсите... но от няколко дни имам усещането, че следобяд и привечер започва да не й стига кърмата  Thinking

Нощем сама си прави пауза от 5-6, понякога и повече часа, гърдите ми се препълват и всичко е в мляко, сутрин и до обяд пак си яде през 3, понякога и повече, ако ми заспи навън... По това време всички признаци за много кърма са налице: течове между храненията, слизане на кърмата в другата гърда, докато кърмя от едната, ала-бала...

Стане ли 4 следобяд обаче, тя започва да яде по-често, отколкото кърмата успява да "пробие" и вече тениската ми е суха... тоест два часа и по-малко... а гърдите ми омекват като празни мехчета. Да не говорим, че ги опразва за 3 мин и почва да нервничи. На няколко пъти се наложи да я слагам на "трета" и "четвърта" гърда  Sunglasses (ядем и от двете, по съвет на консултантките от кабинета по кърмене, даден по друг повод; и всички опити да се нахрани само от една са обречени на неуспех), тоест да повтаряме упражнението, за да се успокои - но пък едното ми зърно е тотално изядено от това дъвкане на жив биберон.

Снощи пък след банята и яденето, когато обикновено се отрязва, беше направо безутешна... в крайна сметка заспа и пак си откара 6 ч пауза след храненето - би ли го направила, ако е гладна? ooooh!

От друга страна, няма как да стимулирам лактацията с по-често слагане на гърда, защото тя сутрин си се наяжда достатъчно и не я търси, а нощем пък да я будя - хептен не върви...

Абе.. мислех, че на седмата седмица вече ще е песен туй кърмене, ама на. Any ideas?

# 1
  • Мнения: 122
И аз така правех вечер- "девета" и "десета" гърда предлагах, където вече имаше по 1-2 глътки. Това след 2 седмици се оправи и от тогава имам достатъчно и вечер. Понягога като ми писнеше тая безумна смяна на гърди през 3 мин (защото за толкова ги изпразваше), просто го вдигах да го понося и той не ревеше. След 30 мин пак го слагах на гърда и обикновено заспиваше. Първите 2месеца често ми се случваше да кърмя и от двете гърди на ядене следобяд. После се регулира. Само дето на тая възраст моя син се хранеше на максимум 2 часа и не правеше такива паузи. Сега е почти на 5м и пауза от по 5ч е правил само 3-4 пъти до момента. Много е вероятно и твоето бебче да престане към 3м да спи толкова и да си върне нощните хранения. До тогава не знам дали трябва да го будиш, дано се изкажат и по-компетентни. А нали си пълни памперсите ?
А следобед просто кърми по-често и не се притеснявай дори и да е на "празен" ход. Скоро ще имаш повече кърма. Успех !

# 2
  • Мнения: 2 829
Параход, това, което ти се случва е нещо съвесем нормално. Ако искаш пусни търсачка с "не ми стига кърмата вечер" и би трябвало да ти излязат поне 1000 теми Simple Smile Почти всяка кърмачка е минавала през подобен период. Обяснението е, че вечер бебето е превъзбудено от преживяванията през деня и суче не само за нахранване, но и за успокоение, майката е по-уморена, и от друга страна с честите сукания бебето си набава повече кърма за дългия вечерен сън. Решението на проблема е дадено от Карлсон, който живее на покрива Grinning "спокойствие и само спокойствие"
Опитай също така да се възползваш от помощта на таткото вечер-напр. като изсуче и двете гърди и тъъъкмо започваш да се изнервяш от залепналото за гърдите ти бебе, и съответно да се тревожиш дали мре от глад  Grinning предложи на таткото да си погушка щерката малко Simple Smile Почини си 15-20 минутки, събери кърма, търпение, хапни и пийни нещо и след това предложи на дребосъчка да посуче още.
Това, че не усещаш гърдите си пълни, че нямаш течове и т.н. не означава че нямаш кърма, скоро ще се увериш че това е нормалното състояние на гърдите докато кърмиш. И не е нужно изобщо някога да храниш само от едната гърда, може да си кърмиш винаги и от двете без проблем.
Казваш че са ти надъвкани зърната-какво имаш предвид? Болезнени след кърмене, или имаш рани, кръв? По принцип досега имала ли си такива проблеми или е от скоро?

# 3
  • Мнения: 10 967
Яна, всъщност нямам нито рани, нито кръв, но едното е точно леко "сдъвкано" - позачервено, леко болезнено в първите 30-ина секунди на някои кърмения и няколко минути след тях. Случва ми се няколко пъти в този месец и половина, с мазане с ланолин и упорство отминава за 2-3 дни. Предполагам, е от моментни неправилни захапки и от това теглене и гърчене, когато й слиза бавно млякото (или е по друга причина превъзбудена), но знам ли?! (NB - притеснявах се за кандидоза неведнъж, но педиатърката ни не намери такова нещо по нея)

То проблемът с търпението идва оттам, че Марта суче 3-4 минути и започва да нервничи, да опъва, не преглъща, а се халосва. И трябва да я местя от гърда на гърда, ама БЪРЗО - защото иначе без зърно в устата ревва.

Инак благодаря за съветите ти! Днес говорих обаче и със Снежка от кабинета, не ще да е само вечерни нерви - явно имаме скок в растежа, защото от два-три дни най-тежкият период е 16-17, а днес суче през час направо от обяд. Дано е период!

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 20:03 от Параход

# 4
  • Мнения: 2 837
Янче, както винаги си изчерпателна! Hug
И аз имах периоди с болезнени зърна - и аз предполагам, че беше от неправилна захапка на маменти. В началото беше гарнирано с абсолютно ненужното миене със сапун преди и след кърмене, от което си докарах и рагади.
Параходче, дори да е скок в растежа, той отминава бързо и решението е гърда, гърда и пак гърда:)
Иначе след първия месец моите гърди станаха меки, винаги са били малки. След като Румен стана на година даже се бяха върнали в размера преди забременяването (жалките 75А). Разказвала съм как в Родилно най-известната им акушерка ми пипна гърдите и презрително каза, че нямам нищо:) Е, с това нищо година и девет месеца отхраних един юнак:)

# 5
  • Мнения: 835
И аз минах през този период.
Вечер явно не ми стигаше кърмата и понеже фризера беше "натъпкан" с коластра почвах да размразявам и да и давам , а аз се поизцеждах малко.Така този период отмина , а бебо беше сита.Не се отби, както предполагаше майка ми.Все пак само 1 път на ден вечер и давах от биберон при това с малък отвор.Просто реших, че няма да я мъча да седи гладна.
Но ти най-добре ще "усетиш" какво трябва да правиш.
Успех в кърменето.

Общи условия

Активация на акаунт