Нека сподели някоя, правила си изследване за папиломен вирус - как ?

  • 1 100
  • 3
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
Как протича това изследване, колко струва, поема ли се от здравната каса ? И какви са признаците на този вирус, толкова потенциално опасен за маточната шийка ?
Ще бъда благодарна, ако споделите или ме насочите към такива теми.

# 1
  • Мнения: 478
svetla, самият вирус се изолира или генотипизира чрез ДНК изолиране от ЦЕРВИКАЛЕН СЕКРЕТ като не трябва да е правена любов последните 5 дни, това се предлага в 2 лаборатории които аз знам геникалаб и цибалаб, скъпо е, средно 132лв за всички високорискови типове HPV, не се поема от каса.

другото изследване е евтино и понякога се поема от касата(зависи колко ти съдейства гп-то и гинеколога), то не е за самият вирус а за изменени клетки - ЦИТОНАМАЗКА. На някои места пише че на онкоцитонамазка подлежи всяка жена над 21г или 3 години след първия полов контакт без предпазване. редно е ежегодно да се прави такава цитонамазка. ако не се разберете с гинеколога да е безплатно, то струва към 15-20лв или незнам

# 2
  • Мнения: 4 934
Ходя на цитонамазка при профилактичния преглед - веднъж годишно. КОга се прави това изследване? ако се наложи или е към профилактичните?

# 3
  • Мнения: 478
gold__
говори си с гинеколога ти
Ако питаш за скъпото(132лв) ДНК изолиране на вируса, то то не е ежегодно - освен ако не се сменя партньора и не се ползва предпазно средство, партньора може да е носител без оплаквания. Изключително рядко гинеколог ще те насърчи на скъпото изследване, но ти преценяваш колко ти струва здравето и дали не харчиш много повече то 132лв за какви ли не други телефони и вещи

Общи условия

Активация на акаунт