въпрос за платения отпуск

  • 2 732
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 44
Някой, знае ли дали е вярно, че има възможност възнаграждението за дните, в които служителя е в платен отпуск, да се изплати преди ползването на отпуска? Ако действително е така каква е процедурата?

Благодаря!   bouquet

# 1
  • Мнения: 2 018
Предполагам е въпрос на добра воля. Официално, не би могло, мисля.  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 34
Няма такава възможност. В КТ има изрична забрана за изплащане на отпуската в пари в брой, освен изброените в гл.Прекратяване на труд.правоотношения.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 079
Вероятно говориш за аванс срещу отпуск.  newsm78
Тогава парите за отпуска се дават предварително, като аванс.
Поне беше така някога, в доброто старо време.
Сега рядко някой изплаща аванс, а камо ли преди отпуск.  Thinking
Но .....  Naughty
Има работодатели, които дават пари преди отпуск на служителите си, като допълнително стимулиране, за спокойно и приятно преминаване на отпуска на служителя и семейството му.

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
При нас го правят по време на летните отпуски.
Ако излизам в отпуск в края на юли да речем и съм в почивка до края на август, още в началото на отпуската мога да си взема заплатата за юли + аванса за август. Но трябва да предупредя касиерката ден - два по - рано.

# 5
  • Мнения: 44
инка62, да това имам предвид аванс преди отпуск, а не заплащане на отпуска без да го ползваш.
Ясно е че почти всичко е възможно при добра воля от страна на работодателя, но се чудех дали специално в този случай има някаква наредба, която да урежда този въпрос, за да не се налага да разчитам само на добрата воля на шефа  Wink

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Да, има такава наредба:

Наредба за работното време, почивките и отпуските

Чл. 41. (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Възнаграждението за времето на ползуването на платения годишен отпуск се изплаща по искане на работника и служителя най-малко 3 дни преди началото на ползуването, а когато няма искане - по реда на изплащане на трудовото възнаграждение.

# 7
  • Мнения: 44
благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт