Въпрос за такси при операции с кредитни карти

  • 593
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Онзи ден бях в Банкя по служба и отседнах в един хотел. Като си тръгвах реших да се почувствам европеец и да платя с кредитната си карта. Момичето на рецепцията ми каза че няма проблеми да платя, но те взимали за всяка трансакция по 1% от сумата която се плаща, т.е. самия хотел ще ми увеличи сметката за нощувка с 1% само заради това, че искам да платя с кредитна карта  Shocked Преди време пак ми се беше случило подобно нещо пак в един хотел, а после и в един магазин да ми поискат процент от сумата заради това че плащам с кредитна карта.
Та искам да попитам по-запознатите тук с кредитните карти - защо някои търговци искат процент върху сумата която се плаща с кредитна карта а други не искат. Например в Метро си плащам спокойно с кредитна карта точната сума по фактура без да ми начисляват процент от сметката. На какво основание някои търговци начисляват процент при плащане с кредитна карта и ако няма основание можем ли да се оплачем някъде.

# 1
  • София
  • Мнения: 377
Отговарям бързо как е при нас от гледна точка на търговци: фирмените ни сметки в случая са към Райфайзенбанк, както и ПОС терминала ни. Съответно политика на банката, включена в таксите и комисионите й, е, че за всяка транзакция минала на ПОС-а те си прибират 2,5% от сумата. От тук следва, че и търговците си преценяват дали да си вземат от теб този процент / в твоя случай явно е 1% / или да си го поемат те. Ние сме си преценили, че за удобството, наречено ПОС, няма да взимаме допълнително пари от клиентите и този 2,5% си ги поемаме ние. 

# 2
  • Мнения: 81
Отговарям бързо как е при нас от гледна точка на търговци: фирмените ни сметки в случая са към Райфайзенбанк, както и ПОС терминала ни. Съответно политика на банката, включена в таксите и комисионите й, е, че за всяка транзакция минала на ПОС-а те си прибират 2,5% от сумата. От тук следва, че и търговците си преценяват дали да си вземат от теб този процент / в твоя случай явно е 1% / или да си го поемат те. Ние сме си преценили, че за удобството, наречено ПОС, няма да взимаме допълнително пари от клиентите и този 2,5% си ги поемаме ние. 
Точно така.
Или с по-кратки думи - общо: за да осигуриш удобство на клиентите си да плащат с кредитна карта, за теб възниква разход (комисионни към банки или издателите на кредитните карти).
Пак с по-кратки думи - в частния случай тук: за мен тъпа търговска практика. Като не искаш да имаш разходи по кредитни карти, не давай такава опция за плащане изобщо. Щото така се оставя горчив привкус в клиента...

# 3
  • Мнения: 212
Благодаря. Стана ми ясно. Някои от нашите "търговци" ясно показват че не са никакви търговци. Никъде по света не се удържат суми само заради това че си решил да платиш с кредитна карта. Напротив - всички банки и търговци те поощряват да плащаш с карти и аз не знам защо но е така... Само тук в България те наказват заради това че плащаш с карта.

# 4
  • Мнения: 81
Благодаря. Стана ми ясно. Някои от нашите "търговци" ясно показват че не са никакви търговци. Никъде по света не се удържат суми само заради това че си решил да платиш с кредитна карта. Напротив - всички банки и търговци те поощряват да плащаш с карти и аз не знам защо но е така... Само тук в България те наказват заради това че плащаш с карта.
Защото държат на безкешовите начини за разплащане - по-сигурни са, а и по-лесно проследяеми...  Wink

Общи условия

Активация на акаунт