сок на два месеца?

  • 1 977
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 776
Вчера бяхме на консултация и педиатърката каза да започна да давам на бебето сок от круша. Трябвало му желязо. А пък като чета тук, че е по-добре да се започне с други храни и вкусове колкото може по-късно и незнам какво да правя. Бебето е само на кърма и ми се иска да бъде така още 2-3 месеца поне /ако имам кърма/. Но пък ако го изкара анемичен след няколко месеца като му пусне изследвания и ще бъда виновна, че не съм я послушала. Какво ще ме посъветвате? Освен крушата спомена и още един плод, но не го чух, защото бебето се разплака и трябваше да го успокоявам.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 886
Eми, да, крушата е пълна с желязо newsm78 Виж в библиотеката какви са причините да не се дава сок и си смени педиатъра. Щом не следи новостите в захранването /новости от 10-15 години, де/ сигурно е също толкова подготвена и по всички останали въпроси.
Мисля, че е време тези педиатри да попрочетат нещо ново след учебника от 80-та година вместо да манипулират майките със склонността им да образуват чувство за вина. Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 822
Можеш и да потърсиш и второ мнение,но човек трябва да има доверие на педито си.Ако не си доволна от нея смения.

# 3
  • Мнения: 6 712
Рано е за сокчета. Изчакай Peace

# 4
  • Мнения: 3 718
Поли, за твое спокойствие можеш да прочетеш тази статия http://www.bg-mamma.com/site/content/view/687/ Някои части от нея ще цитирам:
"Нуждите на бебетата и малките деца от желязо

Какви са симптомите на бебето с железен дефицит?
Бебетата с железен дефицит са бледи, нямат апетит, раздразнителни са и често са с наднормено тегло. Те могат обаче също да наддават бавно и да изглеждат ненормално слаби. Бебетата могат да имат кръв в изпражненията, заради която те изглеждат черни. Бебетата с железен дефицит могат да имат понижено внимание и да са физически неактивни.

Как могат родителите да избегнат железния дефицит при своето бебе?
С оглед намаляване случаите на железен дефицит при бебетата, ние препоръчваме:

Изключително кърмене (без даване на други храни и напитки, включително вода) през първите 4-6 месеца от живота на бебето.


Използване на адаптирано мляко, обогатено с желязо, при всички бебета, които не са кърмени, до 4-6 месечна възраст. Вашето бебе трябва да започне да приема каши, обогатени с желязо и други храни, богати на желязо.


Трябва да забавите въвеждането в диетата на Вашето бебе на краве мляко до 9-12 месечна възраст. Стомахът на бебето е все още недостатъчно развит, за да смила правилно кравето мляко и ранното му въвеждане може да доведе до малки чревни кръвоизливи, виждащи се в изпражненията."

И още нещо важно:
"Кърмата не съдържа много желязо?
Някои лекари оправдават препоръчването на адаптирани млека с ниско съдържание на желязо с факта, че концентрацията на желязо в кърмата представлява около 20% от тази в адаптираните млека (0.3 мг/л към 1.5 мг/л). Желязото, намиращо с в кърмата, обаче е много по-биоусвоимо, което води до много по-редки случаи на железен дефицит при кърмените бебета в сравнение с хранените с адаптирано мляко. Въпреки това, 6% до 20% от изключително кърмените бебета са застрашени от намалени запаси от желязо. По-висок процент (20%-30%) са застрашени от железен дефицит в случаите, когато бебетата не са изключително кърмени (т.е., освен кърмата им се дават и други храни и напитки). "


Предполагам, че педиатърката ви не е диагностицирала анемия ей така от един поглед. Което прави съвета и за сока малко...дежурен. Не случайно стандартните изследвания на кръвта се правят на 6 месеца и ако няма признаци на дефицит на желязо, не виждам причина за притеснения. Но ако имаш реални притеснения за анемия можеш да потърсиш и второ мнение.
А иначе защо да НЕ даваш сок на толкова малко бебе можеш да прочетеш тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0

П.П. Кърми си детенцето, не го обърквай със сокове, ранно захранване и притеснения и ще видиш, че опция "ако имам кърма" не съществува. Ще има кърма докато има кърмене  Peace Ако пък се появи проблем, винаги има решение.

# 5
  • Мнения: 250
Eми, да, крушата е пълна с желязо newsm78 Виж в библиотеката какви са причините да не се дава сок и си смени педиатъра. Щом не следи новостите в захранването /новости от 10-15 години, де/ сигурно е също толкова подготвена и по всички останали въпроси.
Мисля, че е време тези педиатри да попрочетат нещо ново след учебника от 80-та година вместо да манипулират майките със склонността им да образуват чувство за вина. Crossing Arms
Peace

# 6
  • Мнения: 10 982
В момента детенцето ти има нужда само от кърма и/или АМ. Защо е желателно да не му даваш сок на тази крехка възраст, можеш да прочетеш в двете ми любими статии по темата Peace

Защо нашит … 89;ок

Лекарят съ … 2;ря.

# 7
  • Мнения: 9 776
Момичета, изключително много съм ви благодарна за всичко, което сте си направили труда да ми напишете Hug. Прочетох и статиите. Много полезни Peace.
За съжаление нямам голям избор от педиатри /живея в малък град/, засега ще останем при нея. При нея водех и дъщеря ми преди 10 години. Отлично и познавам методите на работа. Затова и сега се осмелявам да си гледам детето както ми диктува майчиния инстинкт. Пък тя да си говори каквото си знае. Дано само не се налага да я търся за нещо особено сериозно. То е ясно, че няма дете, което да не боледува. А за анемия нямаме съмнения, но понеже тя така процедира по прнцип и затова предполагам, че като ни пусне първите изследвания на 6 месеца и като  види нисък хемоглобин и ще отсече - АНЕМИЯ. И ще ме шашне. Благодаря ви отново! Продължавам както си знам. Щом детето се чувства добре, наддава нормално, спокоен и в добро настроение, значи се справям добре.

# 8
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Продължавай с кърменето, продължавай с контролните прегледи, следи как ти наддава адетенце и чети кърмаческия форум, оттук аз лично съм получила по-важни и по-правилни съвети, отколкото от педиатъра си  Hug

# 9
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
и не е задължително да отсече АНЕМИЯ  Laughing да ти е живо и здраво детенцето, да си се кърмите дълго-дълго.

# 10
  • Мнения: 9 776
Благодаря ви Hug!

# 11
  • Мнения: 1 219
Рано е за сокчета. Изчакай Peace
[/quote ] newsm10Рано е,не бързай

# 12
  • Мнения: 367
В никакъв случай не съм съгласна да се дават сокчета от втория месец  Naughty. Желязо няма кой знае колко в сокчетата, бебето си го набавя от кърмата в достатъчно количество. Аз въведох соковете към шестия месец.

# 13
  • Мнения: 2 959
Полинко, ще Те "шашне" ако й позволиш. Но при условие че Ник все така добре наддава, спокоен е и се усмихва/ страхотен аватар/ бъди спокойна и се довери на майчинският Си инстинк, все пак имаш опита с Даяна. А за инстинкта няма значение дали Си в малък или голям град. Успех и повече усмивки и увереност Ти желая! А за допълнително Fe извън кърмата има смисъл едва след 6мес.

# 14
  • Мнения: 564
Рано е за сок  Naughty
Ама какъв им е зора на тези педиатри за сок, не мога да разбера  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт