Лихви

  • 4 596
  • 125
  •   1
Отговори
  • Мнения: 677
Пуша си аз пак на терасата и си разсъждавам. Но понеже е мрачно и няма звезди, се замислих за лихвите.
Та ако може некой да ми обясни, ама така, като на малоумен, от къде идват лихвите, които плащаме на банките към заемите си.
Интересно ми е, ако всички пари са 100 лева и те са дадени на заем, от къде се взимат онези 10 (примерно), които трябва да платим в края на годината.
Не съм много ясен, но в течение на темата ще се допояснявам.
Благодаря на включилите се икономисти предварително.

# 1
  • Мнения: 27 524
Не откъде, а за кого? За банката. За услугата. Ползваш - плащаш. Нещо като нещо под наем, ама нещото са пари. В България обаче лихвите са все още убийствени  Crazy
Но аз не те разбрах наистина какво точно питаш, де  Laughing Hug

# 2
  • Мнения: 677
Тва ясно, Блонди. Аз питам, как така, ако всички пари са 100 и са дадени на заем, от къде идва горницата, която плащаш след една година?

# 3
  • Мнения: 3 447
Дефинирай "всички пари".

# 4
  • Мнения: 17 546

Интересно ми е, ако всички пари са 100 лева и те са дадени на заем, от къде се взимат онези 10 (примерно), които трябва да платим в края на годината.

Е, ако наистина всичките пари са 100 лв (примерно), няма от къде да се вземат онези 10, които трябва да платим в края на годината. Някъде в древността се крие отговорът, при финикийците или при евреите... И въпросът ти е нещо като: Кое е първо? Яйцето или кокошката.

# 5
  • Мнения: 4 300
Вземат се от инфлацията- емитираните в повече пари. Които пък реално ( би трябвало да) са отражение на непрекъснато нарастващото имущество, създавано на земята.

А иначе по конкретно десетте би трябвало да се вземат от реализираната от теб печалба - т.е. получилият стоте лева е купил с тях суровини, произвел е нещо и после го е продал за 120.

# 6
  • Мнения: 677
Дона, ако аз ти и Блонди сме целият свят и аз напечатам 100 лева, дам ти ги назаем, след година ще имаш да ми даваш 110 лева, нали? От къде идват тези 10?

Рокси парите винаги са 100, от къде взе тези 20?
И ако са от инфлацията или са напечатани други 20, значи са се обезценили, така ли? Нема лихви=0 инфлация ли?

# 7
  • Мнения: 4 300
Ами не са завинаги сто де:)
Ако приемем че твоята хипотетична ситуация ( с единствените 100 лв съществуващи) е вярна, то очевидно е невъзможно който и да е да върне 110. Но в реалния живот хората връщат 110, защото се произвежда повече, емитират се повече пари ( т,е, тая година са 100, догодина 120, по догодина кой знае колко), печели се и т.н.

Въпросът с обезценката е много сложен. КАкво значи обезценка- днес да можеш да си купиш две коли, утре една? Обаче преди десет години форд е струвал 10 хил, днес струва 8 хил ( примерно ). Така че е трудно да се каже дали парите се обезценяват или стоките стават по достъпни поради други причини. Най вярно според мен е да се каже че не парите се обезценяват, а имуществото на населението се увеличава ( а парите реално го отразяват).

# 8
  • Мнения: 677
Рокси, радвам се, че си в темата.
Сега ми кажи, печалбата от къде идва? От други, които са задлъжнели ли?

# 9
  • Мнения: 4 300
Печалбата е заплащане за собствените ти способности- ум, предприемачество, труд, поет риск.
Може да идва и от чужди загуби, да. Примерно моята банка печели от хората, на които дава заеми. Ти получаваш заем с 10% лихва, обаче реализираш 25% печалба. А някъде в Щатите някой нещастник Джон губи всичко на борсата.

# 10
  • Мнения: 677
Рокси, от където ми да го погледнеш, всички пари са на банката. Представи си всички банки на света като една Хипербанка. И всички пари на света са там. Значи, тази Хипербанка ти дава нещо, което е нейно и ти го иска след време с лихва, която не е нейна. От къде идва лихвата?
Т.е. заложено е некой Джон некъде да се прецака за да може всички да са доволни ли? Но пак се губят едни кинти.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 356
потърси за "принадена стойност".

# 12
  • Мнения: 677
потърси за "принадена стойност".

Тва е ясно, но тя се плаща от някой, който също дължи пари на Хипербанката.

# 13
  • Мнения: 17 546
Колкото и да са задлъжнелите, като стоте лева са само 100, няма как да станат 110.
Но примерно, първият човек, взел на заем 100 лв, е имал златно късче, която е върнал като лихва на този, който пръв е сътворил парите. Притежателят на 100-те лева, който е първият човек направил (буквално) пари, е сметнал, че златното късче има парична равностойност, той е направил за нея 10 лв защото е сметнал, че това е паричната равностойност на златното късче и така неговите пари са станали 110 лв (да речем). Но онзи, който е взел на заем 100 лв, от този който ги е направил има още едно златно късче. То не му трябва, защото не е разменно в момента и иска да получи от собственика на парите за него пари. Изведнъж се оказва, че освен този, който има 100 лв и е първият, човек, който прави пари, и този, който му е поискал веднъж 100 лв и му е продал златно късче има 10 лв. Та, както пишеше едно време на банкнотите, че тази банкнота е обезпечена със съответното количество злато в банката, парите са се увеличили от 100 на много по 100, защото са някой е имал злато и е обезпечил неговата равностойност с хартийки, наречени пари, които пак някой е решил да произведе и да нарече така преди хиляди години. Ясна ли бях или хептен обърках нещата? Laughing

# 14
  • Мнения: 677
Балу, аз приемам 100 като абсолютна стойност. За по-голяма яснота можа да ползваме 100%, сега ясен ли съм.

Освен тва, тва със златото ми се струва архаизъм некъв, не го вярвам.

Общи условия

Активация на акаунт