Глутен в менюто

  • 16 184
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 316
Здлавейте на всички мами!
Много четох за този "пуст глутен" и все от форумите. Научих, че диапазона за въвеждането му е 6-9 месеца, че не бива да се въвежда по-рано или по-късно, защото си крие рискове, Разбрах също, че се въвежда овес --> ръж --> ечемик --> пшеница. Това е силно обобщена многото информация в отделните теми.
Моля ви, обаче, да подходим практично към този въпрос, а именно Какво и Кога дадохте, за да въведете глутена в менюто на вашето бебче.
Питам за конкретните продукти: овесена каша, ами бишкотите в АМ с глутен, от кога бисквитки и солетки, елда и т.н. Извинявам се но просто се пообърках. На теория е ясно, но сега когато ми предстои да го въведа съм в паника #Crazy Моля майките, които са минали през този етап да ми помогнат с примерна схема за въвеждането му. Огромни благодарности на всички, предварително!

# 1
  • Мнения: 166
Първо - като най-лесно - бишкоти на Плазмон, една за смучене. Второ - сухар - един в попара. Трето овесени ядки - малко количество в плодово пюре. Ако при тези неща не покаже алергия се предполага, че няма.

# 2
  • Мнения: 2 132
Аз само да кажа, че елдата е без глутен Peace Глутена още не съм го въвела..

# 3
  • Мнения: 2 100
Въведох случайно с една каша. Пък и честно казано дотогава не знаех за това чудо  Laughing

# 4
  • Мнения: 367
Въведох глутена с попарата в началото на седмия месец. Изобщо не съм спазвала последователността, която си изброила за пшеницата и т.н. Солети и бисквити синът ми не обича, иначе пробвах веднага след въвеждането на глутена, хем тогава той вече имаше четири зъба. И до сега не яде никакви такива гризалки, но и аз не държа да си разваля апетита с всякакви такива глупости.

# 5
  • Мнения: 2 401
Глутена го въведох с овесени ядки през седмия месец, тъй като в тях съдържанието на глутен е малко, две седмици след това дадох ръжени ядки, а едва сега дадох ечемик и пшеница. В началото на въвеждането на глутена е важно да се предлага всеки ден в продължение на около месец, по принцип, ако не се дава прекалено рано или в големи количества не би трябвало да има проблеми!

# 6
  • Мнения: 2 959
...Извинявам се но просто се пообърках...
Мария Никол, май към Рибите клониш с тез колебания, а не към Водолейте. Аз с втората си дъщеря още не съм го въвела, защото доста късно я захраних и не съм стигнала до него, но с първата на 7 мес с кашата. Според мен бебката Ти вече е на почти 6 мес така че след 1-2 седмици можеш спокойно да пробваш. Нали нямате наследствена обремененост алергия към глутена?

# 7
  • Мнения: 1 219
на мен ми стана интересно защо не трябва да се прескача границата 6-9 месеца newsm78Ние сме късно захранени(на 7 месеца сме) и не искам да бързам с въвеждането на много нови храни.Искам възможно най-плавно да преминавам към новите храни.Не съм чела много за глутена,затова моля да ми дадете отговор дали е проблем късното му въвеждане-например след годинката

# 8
  • Мнения: 316
Ето това прочетох във форумите:
За въвеждането на глутена по-скоро трябва да се отчита не самата възраст като месеци, а колко време е изминало от началото на захранването. Препоръката да не се закъснява с въвеждането на глутена е свързана с факта, че едно дете на 10 м. например (т.е. захранено преди поне 4 месеца) вече поема големи дози храна и поне 2-3 пъти дневно. Съответно въвеждането на глутена може да стане доста прибързано и в доста големи количества.

   Няма проблем да се въведа на 10 м. (или 3.5 месеца след захранването), стига да е внимателно в началото. Ако детенцето приема и кърма по това време, още по-добре. Освен това теоретично глутен може да се въвежда от 6 м. нататък т.е. тогава се счита, че се приема безпроблемно от стомаха. Оттам нататък едни школи предпочитат 6-7 м. като възраст за въвеждане (или 1-2 месеца след захранване), а други 8 м. като презастраховане (или 2-3 месеца след захранване). При коригирана възраст около 8 м. се получава точно подходяща възраст за глутен от физиологична гледна точка (или 3.5 месеца след захранване).

# 9
  • Мнения: 6 712
1) Няколко дена подред - овесена вода.
2) После - овесена каша на принципа - 3 с.л от старата, 1 л. от овесената каша. На следващият ден трябваше да е 2:2, ама свекито й е дала цяла доза! #Crazy И така се замества с цяло количество от новата каша.
3) После каша - овес, ръж, ечемик, пшеница, пак по гореописаният начин.
4) Най-накрая - каша с пшеница (с нашия случай бисквитена на Хумана)
5) Междувременно давам да си хрупа сухарче с глутен.

Успех! Hug

# 10
  • Мнения: 2 111
По следният начин въведох глутена:
-8 месеца и 25 дни-овесени ядки
-9 месеца и 6 дни-пшеница/пълнозърнеста каша на Хип в бурканче/
-9 месеца и 16 дни-пшеничен сухар
-9 месеца и 22 дни-обикновени бисквити
-10 месеца и 29 дни-ръж,ечемик/каша 7 зърна на Милупа/

# 11
  • Мнения: 194
Тъй като глутен трябва да се дава в началото в малки количества, кажете ми , моля ви, колко грама на ден е това малко количество.
Започнах днес с лъжичка овесена каша  прибавена към безглутенова, така че измервам количеството в овесена каша.

# 12
  • Мнения: 2 959
...колко грама на ден е това малко количество...
Уондърфул, 1чаена лъжичка е добро начало, поне аз така ще започвам, нали по толкоз се препоръчва началното въвеждане на нова храна в БГ, поне тук е така! И постепенно се увеличава кол- вото ако няма реакция. Всичко ще е наред с Елица, нали с Йоанка не Си имала проблем с глутена?

# 13
  • София
  • Мнения: 2 734
На 8-9 месеца беше.С бебешка бисквита го въведох.

# 14
  • Мнения: 8 242
На 11м. с овесени ядки Simple Smile

Бисквити с АМ не съм давала.. Давам обикновени от 18м.
Хляб не искаше да хапне до 2 годишна възраст - не съм го и насилвала..
Солети не обича, освен да ги троши  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт