работа по време на бременност

  • 1 151
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Някое майче дали може да ми даде отговор на въпроса: Болничния преди раждане задължително ли се взима или мога да ходя на работа до последно? Предварително Ви благодаря....

# 1
  • Мнения: 5 026
Мисля,че задължително, поне не съм чувала/виждала иначе.

# 2
  • Мнения: 260
Болничният 45дни преди раждането  е задължителен Peace
То към края няма и да ти се ходи на работа Peace

# 3
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Хм, ако не ти го издадат, работодателите ти ще загазят... ако сама си си работодател - загазваш ти  Laughing
Но ти можеш да си го имаш и пак да работиш!

Последните дни обаче става малко тегаво...  Wink по-добре е да се презастраховаш, според мен.
Успех!

# 4
  • Мнения: 479
Не съм сигурна, но мисля, че можеш да работиш докрай и тези 45 дни да ти се прибавя след това. Ама най-добре питай в темата за майчино счетоводство.

# 5
  • Мнения: 498
Ама най-добре питай в темата за майчино счетоводство.
Peace

# 6
  • Мнения: 9 392
Не е задължително,ако се чувстваш добре.Но болничният 45 дни преди раждане е задължителен Peace

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
45 дневният болничен преди раждане не е задължителен.Ако не го ползваш,губиш тези 45 дни /или дните,които не ползваш.Може примерно да ползваш само 20 дни/.Ако не ползваш 45 те дни,вместо 315 дни ще имаш 270 дни да взимаш обезщетение за бременност и раждане.

За да не го издава гинеколога,трябва да му занесеш служебна бележка от работата,че тези 45 дни си била на работа

Цитирам част от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността

Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;

2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск по бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:
1. за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;
2. ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата й до датата на раждането;
3. ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната 

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 22:05 от Elfita

# 8
  • Мнения: 645
Ама най-добре питай в темата за майчино счетоводство.
Peace
но мисля че е задължителен този от 45дни

# 9
  • Мнения: 46 437
Аз го ползвах "на книга", реално ходих на работа до последния ден, в който родих  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 817
45 дни са задължителни. Ама ако искаш си ходиш...както се разберете.

# 11
  • Мнения: 1 372
45 дни са задължителни. Ама ако искаш си ходиш...както се разберете.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 101
Доколкото зная болничният се издава задължително 45 дни преди датата на термина. Аз лично нямах търпение да се сдобия с жълтото листче, беше ми понатежало в последните работни дни. Наслаждавай се на момента, предопределен за почивка и подготовка за бебето, после животът се променя в друг ритъм.

# 13
  • Мнения: 318
Ходих на работа до последно, но ми издадоха този болничен, колкото да си нямам проблеми

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Той си е задължителен -45 дни преди раждане трябва да спреш работа поне на документи

Общи условия

Активация на акаунт