Чинчила

  • 8 332
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 175
Моля помагайте..)
Купих на сина си чинчила - на около годинка е. Идея си нямам как се гледа..
Изчетох из нета каквото има по въпроса..но нещо не успявам да изградя/изградим/ комуникация със животинчето.. Confused
Издава едни странни звуци, подобни на лаене, подпиква и тн..
Някакви съвети за приобщаване може ли да дадете? Praynig

# 1
  • Мнения: 2 175
Збравихте ме... Sad
 Praynig

# 2
  • Мнения: 25 449
Е, как така купуваш живо същество, без да имаш представа как се гледа?  Shocked
Та това не е играчка! Поне в магазина не попита ли?
В нета има информация колкото щеш, стига да ти се чете:

http://www.zoomania.org/content/view/992/66/
http://dog.bg/forum/index.php?topic=12307.0

И за другия път да знаеш - първо се информираш как се гледа животното, което мислиш да вземеш, после купуваш клетка, аксесоари и храна и чак тогава го водиш вкъщи.  Laughing

# 3
  • Мнения: 2 175
Како Сийке..не си ме разбрала - казах, че съм изчела всичко за гледането им - храна, пясъци, сено и тн..
Но понеже го взех по-голямо (на 1 г и нещо) не съм сигурна, че го разбирам правилно животното..Страх ли го е, радва ли се и тн..Издава едни такива "лаещи звуци"..или се приближава и подпиква подскачайки срещу теб..
Малкия се връзва и ядосва и като всяко дете според мен понякога е по-грубичък..като че ли ще го накара животното да го заообича по-бързо..))
Исках идеи за по-бързо приобщаване, това е.. Wink

# 4
  • Мнения: 25 449
Ще се приобщи, когато започне да ви има доверие. Колкото по-добре се отнасяте с него, толкова по-бързо ще стане. Иначе и животинките са като хората - някои са по-контактни, други - не.
Отчиташ, че това са нощни животни, нали? Ако го закачате денем, а на него му се спи - естествено, че няма да му е до игра.
Ако е живяло досега с друга чинчила, нищо чудно и да страда за другарчето/партньора си.  Confused

# 5
  • Мнения: 2 175
Да, знам че е нощно животно..На практика през деня въобще не го закачам..Чакам малкиа да си дойде и тогава баня и хапване след това.
Имам чувството, че в началото беше по-дружелюбно настроено, а сега..е едно такова ..дръпнато.И скърца със зъбки щом посегнеш да го хванеш..)
Иначе като се приближа и веднага идва, ама все иска да му отворя клетката..Още не смея да повторя, щото един път го иьзтървахме и два дена не можахме да го намерим из къщата..накрая го открихме заклещено под печката..

# 6
  • Мнения: 25 449
Ами стресирано е добичето, не го назорвайте. По-кротко го давайте. Говорете му нежно, подавайте му лакомства с ръка, докато започне да ви позволява да го галите и само да идва при вас.
Не знам колко е голямо детето, но ако е по-малко, може да го стиска прекалено силно и да му причинява болка. Децата не могат да контролират силата си. Напълно е възможно и малкият да го стресира. Дайте му време да свикне с вас, пък чак тогава ще дойдат и по-буйните игри. Междувременно и вие ще научите "езика" му и кой звук какво означава.
Нали си чела "Малкият принц", по-конкретно главата за опитомяването на лисицата? Е, същото е. Малко по малко. Laughing

# 7
  • Мнения: 793
magarence, ще си позволя да задам и аз един въпрос за чинчилите в твоята тема   bouquet
По принцип те социални животни ли са? Защото ти си взела твоята вече на годинка, а ако я вземем от бебе - животинчето ще позволява ли да бъде гушено, галено и т.н или ще са му неприятни подобни ласки?

# 8
  • Мнения: 2 175
Ами..предполагам че кака Сийка е права..
Все пак - ако се вземе от бебе ще е по-лесно..сега вероятно му е по-трудно на животното да свикне с нас..особено с малкия ( на 7,5 г)..
П.С - верно го стесира много това животно..ама незнам как да го спра..
Много ни е сложна ситуацията и това животно е като отдушник..

# 9
  • Мнения: 171
Я и аз да си кажа компетентното мнение  Wink ....
Чинчилите не са от най-социалните животни.Обичат тишинката....спокийствието....(нали са нощни животинки) Sunglasses....Предполагам ,че е мъжки екземпляр и за това реагира така остро ,когато променяте "дневната" му програма  Wink....Не знам от колко време я имате ,Чинч,но за да свикне с вас, е много важно да ви опознае така както тя си иска.Което ще рече ,че трябва да и осигурите достатъчно място за катерене,удобно място за дрямка и (много е важно!)място ,където да може да се скрие....Това място трябва да е неприкосновено-когато е там да не я вадите,за да знае,че има сигурност....За храната и др. грижи, вие ,явно си знаете....Моето предложение е : да оставите Чинч седмица (или почече),без да я безпокоите....само слагайте храна (не знам вашата дали пие вода,някои не искат) и почиствайте редовно....След известно време сложете в клетката и нещо,което мирише на вас....например  ръкавичка (поносена и неизпрана,която ,обаче, не е от кожа) или близо до клетката сложете пуловер,който сте поносили....значи целта е да свиква с миризмите ви и да не се плаши от тях....(без чорапи,разбира се  hahaha)  Може да и говорите нежно,гальовно,тихичко ....за да свиква с гласовете....Може ,просто, във времето,което мислите да си играете с нея (например 20:00часа ) ,да заставате до клетката и да и четете тихичко приказки....или просто да си говорите помежду си....така,че да свиква и с часа в който ще я безпокоите....Когато почнете да я изваждате е добре да не е много ярка светлината (макар,че те виждат чудесно и на дневна светлина)....Забравих да кажа,че клетката не трябва да е на място,което е "населено" така да се каже....т.е. да не минавате непрекъснато покрай нея ,да не е до телевизора,уредбата и др. такива стресиращи вещи....и да не и свети лампата в очите Laughing....
Ами - това от мен . Hug ....Дано да съм била полезна! Успех !  Peace
П.П.Ако са по-малки по-бързо се приспособяват,но си е и въпрос на характер....
Впрочем,защо решихте такова екзотично животинче да си вземете?! За такива любвеобилни деца  Laughing  е по-добре зайче или морско свинче....или кученце....

# 10
  • Мнения: 2 175
Ценни съвети, наистина благодаря!
Ще се опитам да пробвам този начин..но малкия е адски нетърпелив и незнам как да се справя с него..
Защо избрах чинчилата ли?
Ами..дребния ме врънкаше за зайче..но ние живеем в гарсониера, без тераса. Не исках да ми мирише..Отидох в един зоомагазин да разпитам за зайците..и там видях чинчилата.. Shocked
И като ми казаха,че не мирише..и наострих уши..)
После попрочетох, заведох го да го види и тн..

# 11
  • Мнения: 793
gesh44 , прочетох,че чинчилите трябвало да се отглеждат непременно в стая с климатик защото не понасяли жегата. Вярно ли е?

# 12
  • Мнения: 2 175
Е не е задължително да е с климатик..ако е северна стаята, не вярвам да настанат горещини в нея.

# 13
  • Мнения: 793
Е не е задължително да е с климатик..ако е северна стаята, не вярвам да настанат горещини в нея.
Не всички жилища имат северно изложение. От това, което прочетох в нета доста хора гледат чинчили и всички казват, че се гледали при температури до 20-25 градуса - което през лятото в България е абсурд. Много искам да взема чинчила обаче не искам да уморя животинчето през лятото  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 38
Още малко информация за  чинчила.

Общи условия

Активация на акаунт